'7 Düvele Karşı Mücadele İçerisindeyiz'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, partisinin Şanlıurfa’da düzenlediği istişare toplantısında muhalefet partilerini eleştirdi. Özellikle HDP’yi hedef alan Arınç, "7 düvele karşı bir mücadelenin içerisindeyiz. HDP bildiğimiz HDP’dir. Yani PKK ile bağlantısını, KCK ile bağlantısını PYD ile bağlantısını Kandil ile irtibatını bildiğimiz bir partidir. Çözüm sürecinde her zaman hükümete güvenmediklerini ifade ediyorlar, ayak sürüyorlar" dedi.

'7 Düvele Karşı Mücadele İçerisindeyiz'
Bülent Arınç, AK Parti Şanlıurfa teşkilatı tarafından düzenlenen; ’Yerel yönetimler ve seçim istişare’ toplantısına katıldı. Toplantı açılışında konuşan Arınç, AK Parti hükümetinin yaptığı çalışmaları anlatarak CHP, MHP ve HDP’yi eleştirdi.
 
"BAĞIMSIZ ADAYLARIN OY ŞANSI YOK"
 
7 Haziran’da yapılacak seçimlerde bağımsız adayların oy şansının olmadığını ifade eden Arınç, şöyle konuştu:
 
"HDP bile barajı aşmak iddiasıyla parti olarak seçimlere girmişse bağımsız adayların alacağı 3-5 tane oy kalacaktır ve bunu göreceksiniz. Dolayısıyla partiye oy veren insan ya AK Parti’yi kazandıracak ya da AK Parti’yi kaybettirecektir. Hiç beklemediğimiz bir biçimde listenin dışında kalan arkadaşlarımız oldu. Bunun 4 sene sonrası var ve parlamento dışında yapılacak işler var. 8 Haziran günü ben de parlamento dışındayım."
 
Arınç, kısa süre önce açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan Nissibi Köprüsü’ne ’Bediüzzaman’ adının verilmesini istediklerini ancak, geç kaldıkları için bunun gerçekleşmediğini de dile getirdi.
 
"BAŞÖRTÜYE TAHAMMÜL EDEMEYENLER BENİ TEHDİT ETTİ"
 
Türkiye’de ayrımcılığı kaldırmak için çaba harcadıklarını ve bu noktada başörtüsü konusunda tahammülü olmayanlar tarafından tehdit edildiğini belirten Arınç, şöyle dedi:
 
“Ben meclis başkanı seçilmiştim, eşimin başındaki örtüye tahammül edemediler; ’23 Nisan’a eşin başörtülü gelirse boykot ederiz’ diye tehdit ettiler. Bunları sabırla bitirdik. İsyan etmedik ve demokrasiyle bitirdik."
 
"KOALİSYONLAR EKONOMİK KRİZ GETİRİR"
 
AK Parti’ye karşı herkesin bar araya geldiğini belirten ve koalisyon hükümetlerinin ülkede ekonomik krizlere yol açtığını anlatan Arınç şöyle konuştu:
 
"Bu seçimde AK Parti’nin gitmesini isteyenler, kendileri için tehlikeli görenler var ve bunlar dışarıda ve içeride el ele verip güçsüz bir hükümet kurdurmak istiyor. İnsanlara soruyoruz; ’AK Parti’nin hizmetinde bir eksiklik mi var’ diye ancak insanlar hizmetleri beğeniyor. Bu ülke tek başına iktidarda ne yaptıysa yaptı. Öyle koalisyon hükümetleri ile hiçbir şey yapamayız. Eski koalisyonları hatırlayınız; hep ekonomik kriz getirdi."
 
"HDP BİLDİĞİMİZ HDP’DİR"
 
HDP’nin parti olarak seçime girdiğini, iktidar hedefi olmadığını ve sadece barajı aşmanın çabasını verdiğini dile getiren Arınç şöyle devam etti:
 
"20 parti seçime giriyor ve her parti barajı aşmaya çalışıyor. 3 tanesi kesin aşacak gibi de 17 tanesinin de en azından böyle bir ümidi yok. Senin onlardan farkın ne olacak? MHP’ye soruyorsun ’Sen tek başına iktidar olabilecek misin?’ diye, ’Deli misin benim oyum yüzde 15, yüzde 17 olursa öpüp başıma koyarım’ diyor. Yüzde 17 ile iktidar olunur mu olunmaz. Kılıçdaroğlu’na soruyorsun ’Sen tek başına iktidar olacak mısın’ diye; yüzde 25 oy bekliyorum, olsa olsa yüzde 27’ye çıkarım’ diyor. Bununla da iktidar olunup olunmayacağına sen karar ver. Bende Urfalı’ya soruyorum; yüzde 10 ile iktidar olunur mu? Hayır. Üçü birleşip hükümet olurlar mı; CHP ile MHP birleşecek MHP ile HDP bir araya gelecek hükümet kuracaklar. Allah muhafaza, Allah korusun. Akla zarar bir şey bunlar gelecek ve hükümet kuracaklar böyle bir hükümetin tadı ve yapacağı bir şey olur mu? Hayırlı bir işe imza atar mı, birbiriyle anlaşabilir mi? AK Parti’ye karşı bu koalisyon ihtimaliyle bile konuşan insanlar ülkeye şüphesiz zarar getiriyor. O zaman gözümüzü iyi açacağız bu ülkeyi koalisyonlara teslim etmeyeceğiz. Karşınızda 3 parti var CHP, MHP ve HDP. Bunların tek düşmanı kim? Kime karşı konuşuyorlar, kimi hakaretlerle küfürlerle karşılıyorlar. Hiç MHP’nin HDP hakkında kötü bir söz söylediğini duydunuz mu? Hiç HDP’nin MHP hakkında bir eleştiride bulunduğunu gördünüz mü? Üçü birbirini çok seviyor tek bir düşmanları var; AK Parti. Bu Türkiye’deki tuzağı göstermek bakımından çok önemlidir. Buna paralel yapı ve dış desteği de koyabilirsiniz. 7 düvele karşı bir mücadelenin içerisindeyiz. HDP bildiğimiz HDP’dir. Yani PKK ile bağlantısını, KCK ile bağlantısını PYD ile bağlantısını Kandil ile irtibatını bildiğimiz bir partidir. Biz çözüm sürecinde onlara belli görevler verildiğini biliyoruz. Bunu da sürdürüyoruz onlar her zaman hükümete güvenmediklerini ifade ediyorlar. Ayak sürüyorlar. Görevlerini yapmıyorlar. Biz buna rağmen millet inşallah bu ateşten kurtulsun diye daha akıllı adımlar atıyoruz. Şimdi böyle irtibatlı olan adaylarının bile pek çoğu belli yerlerden belirlenmiş olan insanlara niçin oy verilip verilmeyeceğini bizim anlatmamız lazım. Çünkü farkında olmadan insanlar bu tercihlerde bulunabilirler. Sütten çıkmış ak kaşık olmadıklarını bu gün oy alabilmek için tehditten, şantajdan silahtan ve şiddetten başka bir şey kullanmadıklarını hepimiz biliyoruz. Ama başkalarına da bildirmemiz lazım."
 
Arınç, toplantı ardından kentin simgesi olan Balıklıgöl’de kutsal olduğuna inanılan balıklara yem attı. Arınç, ne dilediğini soran gazetecilere; "Söylemeyeyim. Allah’la ikimizin arasında. Memleketimiz, milletimizi için dua ettim" dedi.
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2015, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER