12 Eylül Davasının 4. Duruşması Başladı

Dönemin Genelkurmay Başkanı, Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın 4. duruşması başladı.

Dördüncü duruşmada sanıklar Evren ve Şahinkaya yine gelmezken, sanık avukatları hazır bulundu. Duruşmaya müdahiller ile avukatları da katılıyor. Mahkeme Başkanı, müdahillikleri kabul edilenlerin isimlerini okuyor.
 
Türkiye'nin çeşitli illerinden davayı takip etmek için gelen darbe mağdurları, yakınları ve çeşitli sivil toplum kuruluş Ankara Adliyesi önünde toplandı. 12 Eylül davasıyla ilgili çeşitli dövizler taşıyan grup üyeleri, 'Paşa maşa yargılanacak', '12 Eylül'ü aklama yargıla' sloganları attı. Devrimci 78'liler Federasyonu'nun ise üzerinde '12 Eylül mahkemesine sunulmak üzere işte belge' yazan darağacı ile adliyeye gelmesi dikkat çekti.

Adliye önünde bulunan havuzun etrafının darbe döneminde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarıyla çevrildiği görüldü. Davanın görüldüğü Ankara Adliyesi etrafında polis ekipleri yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Anayasanın geçici 15. maddesinin, 12 Eylül 2010'da yapılan referandum ile kaldırılmasının ardından, şikâyet dilekçelerini değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Eylül sürecine ilişkin soruşturma başlatmıştı. Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianame Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmişti.

Duruşmalar sonrasında, işkence ve kötü muamele iddialarıyla ilgili Evren ve Şahinkaya hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar veren mahkeme, aralarında TBMM, Başbakanlık, CHP ve MHP'nin de bulunduğu bazı müdahillik taleplerini kabul etmişti.

Sanıklara yurt dışına çıkış yasağı getiren mahkeme, tutuklama taleplerinin reddine karar vererek duruşmayı ertelemişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 19:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER