İzmir'den Bir Sanat Markası Doğuyor

Yüz yıldan fazladır tartışıyoruz. Sanat sanat için mi, yoksa toplum için mi? Namıdiğer Madam P, toplumcu tarafta yer aldığını belirtirken, işi bir adım öteye taşıyıp, ''Sanat her yerde olmalı'' diyor.

İzmir'den Bir Sanat Markası Doğuyor

BURAK CİLASUN / BEN HABER

İzmir'den sanat tandanslı bir markanın doğduğunu söylesem hiç de abartmış sayılmam. Resimlerini Madam P markasıyla paylaşan ve tasarımları Dubai'deki mobilya fuarına kadar girmiş olan ressam Ferihan Panayır, önümüzdeki günlerde adından çok söz ettirecek bir isim. Gelin kendisini yakından tanıyalım…
 
 
Madam P nedir?
 
Madam P uluslararası bir marka oluşturma gayretidir. Bu isimle bütün kapıların açılmasını sağlamaya çalışıyorum ve bunu da büyük oranda başardığımı düşünüyorum. Sanat üstünden üretmek istiyorum. Neden uluslararası bir sanat markası olmayalım? Bunun içinde sandalyeden tutun da ayakkabılara kadar birçok farklı ürünü sayabiliriz. Üzülerek söylüyorum Ferihan Panayır ismiyle ilerleyemezdim ama Madam P ismini duyunca insanlar bir başka düşünüyor.  
 
Resim yapmaya nasıl başladınız?
 
8 yaşında resim yapmaya başladım. Hobi gözüyle bakıyordum. Benim muhteşem bir iddiam yok ama ülkemi yurt dışında temsil etmek çok hoşuma gitti. Danimarka'da biri Dışişleri Bakanlığı desteğiyle 2 sergim oldu. Kopenhag'ın en büyük sergi salonunda Türkiye'yi temsil ettim. Orada lokumlar ve Türk kahveleri ikram etmek, Türk bayrakları asmak, milliyetçi duyguları yansıtmak çok hoştu. TBMM'de sergi açtığımda aynı keyfi alamadım; çünkü bu kez herkes Türk'tü. (Gülüyor)
 
 
Sanatçı egonuz var mı? Sanatla neler yapılabilir?
 
Bir kere ego varsa zaten başarı olmaz. Sanattan her şey yapılabilir. Tuvallerin sadece duvar süsü olduğunu düşünmüyorum. İçinde ruh ve enerji olan bir şeyler yaratabilirseniz, çok güzel eşarplar üretebilirsiniz. İnsanlar sizin sanatınızı kendi üstlerinde taşır.
 
İzmir'de ressam olmak neyi ifade ediyor?
 
Çok bir şey ifade etmiyor. Çünkü buradaki ressamların durumu çok zor. Sergi açtığınızda ziyaretçi sayınız çok düşük kalıyor. Ben aynı zamanda tercümanım. Eğer sadece tablo yapıp satma yoluna gitseydim işim çok zor olurdu. 
 
 
İzmir'de sanata destek nasıl? İzmir'in önde gelen aileleri tablolara ilgili mi?
 
İzmirli aileler tablolarını İstanbul'dan alıyorlar. Danimarka'ya destekleri için teşekkür ediyorum. Gerisini siz anlayın. 
 
Kimi sanatçılar toplumdan çok uzakken, kimi de çok duyarlı. Sizin de hızlı refleksleriniz var. Biraz açar mısınız?
 
Duyarsız sanatçı mümkün değil yoktur ama tepkiden korkan sanatçılar vardır. Yalnızca tartışmaya girmeyi sevmiyorum. Bu ülke bizim. Gidecek başka bir yerimiz yok. Bir problem olsa hangi ülke bizlere vize verecek?
 
AYLAN’I RESMETTİ
 
 
Nereden ilham alıyorsunuz?
 
Sevgiden, insanlardan ve ufak ayrıntılardan alıyorum. Benim tablolarım günlüklerim gibidir. Hepsinin bir anısı muhakkak vardır. Bakın Aylan Kurdi'nin o küçücük bedenini görünce günlerce kendime gelemedim ve oturup bir tablo yaptım. Bu coğrafyada herkesin yaşayabileceği şeyler bunlar. Ben de bunu kendi dilimle anlatmak istiyorum.
 
Madam P diliyle renkler
 
Ressam Ferihan Panayır, neon renkleri isyanı olarak nitelendirirken, her rengin bir duygu ve hissiyat olduğunu dile getiriyor. Kimi renklerin tablonun ruhunu değiştirdiğini dile getiren Panayır, bazı renkleri ve duygularıysa şöyle özdeşleştiriyor;
 
Pembe: Çok çalışırsan olur.
Turuncu: Enerji
Mavi: Dinginlik ve sakinlik.
 
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER