Doğadan Aldığını Sanata Dönüştürüyor

Doğa koynunda yaşadığımız ve hayat için her şeyi içinde barındıran bir olgu. Herkesin dilinde günün birinde tası tarağı toplayıp doğaya dönük sade bir yaşam sürmek var. Kime sorarsanız sorun yaşadığı yaşamdan, gittiği işten memnun değil. Betonların arasında asık suratlı insanlarla dolu bir gündelik yaşam var. Doğanın huzur veren yeşilinin, mavisinin yerini gri beton blokları aldı.

Doğadan Aldığını Sanata Dönüştürüyor

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

Doğanın insan yaşamı için ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Onu korumak ve geleceğe taşımak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Yaşadığımız çağın gereği olarak çok fazla tüketiyoruz ve atıkları doğaya bırakıyoruz. Bütün bunların yanında doğadan aldığını sanat eserine dönüştüren insanlar da var tabii. Tasarımcı Sabiha Yeniyıl bunlardan sadece biri. 

EN GÜZEL TERAPİ
 
2010 yılında seramik alanından mezun olan Sabiha Yeniyıl bazı firma ve ajanslarda grafik tasarımcı olarak çalıştıktan sonra bu işin kendisini mutlu etmediğini düşünürken annesinin teşvikiyle minik sanat ürünleri üretmeye başladı. Yeniyıl bu işe nasıl başladığını şu sözlerle anlattı: “Annem evde ufak tefek bir şeyler yapmaya başlamıştı kendi kendine. Sabun, mum, kokulu taşlar yaparak kendine uğraş bulmuştu. Sonrasında kendisine bir yer açmak istedi. Böylece Atölye Selluka'yı açtık. Daha sonra ilgi artınca annem benden yardım istedi. Bende işimde mutlu olmadığım için istifa edip bu işleri yapmaya başladım. Annem istediği şeyleri yapıyor ben kendi istediğim şeyleri yapıyorum.  O yüzden burası çok yönlü karışık biraz. Ben ilk başta küçük seramik objeler yaparak başlamıştım. Sonrasında keçeye merak saldım. Birkaç malzeme alıp deneme yaptım. Sonra çok sardı beni. Yüne iğne batıra batıra şekillendirmek terapi gibi oldu. Şu ana kadar keçede kaldım. Hala yapmak istediğim başka şeyler var ama vaktim kalmıyor. Kardeşim de beton ürünler yapıyor. Ailece hepimiz bir şeyler yapıyoruz. Herkes istediği şeyi yapıyor.”
 
 
"DOĞAYI ANLIYORUZ"
 
Yeniyıl ürettiği ürünlerde doğadan ilham aldığını ve elindeki her maddeyi değerlendirdiğini şu sözlerle belirtti: “Günümüzde doğaya dönme isteği fazlaca arttı. Herkes doğandan esinlenerek bir şeyler üretmeye çalışıyor. Bunları yapmak bana terapi gibi geliyor. İnsanların bu işlere ilgileri ve tepkileri çok güzel. Elimizdeki her şeyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Hiçbir şeyi atmıyoruz. Hangi olursa daha sonra işimize yarar diye saklıyoruz. Eskiden ninelerimize dedelerimize kızardık hiç bir şeyi atmıyorlar diye. Ama şimdi onlara çok hak veriyorum. Bende her şeyi saklıyorum. Doğayı daha çok anlamaya çalışıyoruz. Daha fazla kirletip, çöplerle doğayı mahvetmemeyi çalışıyoruz. Mutlaka kirletiyoruz. Ama bunu azaltmalıyız. Fikir olarak bir süre sonra doğaya kaçıp oralarda bir yaşam sürmek istiyorum. Betonlaşma hızla devam ediliyor. Kentsel dönüşüm adı altında yıkılan binaların yine aynısı yapılıyor. Ve bu evlerin kendine yetemeyen evler olması çok manidar.” 
 
 
Yeniyıl bu işe başlamak isteyenlere şunları tavsiye etti: “İnsanlar önce kendi evlerini güzelleştirmelidir. Küçük şeylerden başlayarak güzel şeyler üretebilirler. Doğada her şey mevcut. Her nimetinden faydalanmak lazım. Bizim kullandığımız çam kozalakları, çamın iğne yaprakları, ağaç dalları, kuru yapraklar hepsi doğanın bize sunduğu güzellikler.”
 
Amacının mutlu olmak ve mutlu etmek olduğunu söyleyen Yeniyıl son olarak çocuklar içinde çalışmalar yapmak istediğini şu sözlerle belirtti: Çocuklar için atölye çalışmaları yapmayı düşünüyorum. Çocukların çok ilgisini çok çekiyor. Amacımız biraz mutlu olmak, biraz mutlu etmek. Artık her şey siyah-beyaz, gri hatta. Çok sinir bozucu. Dükkanın önünden geçen suratı asık geçen birinin gülümsemesi bile beni çok mutlu ediyor.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER