Tosun'dan PM yorumu: Beklentilerin altında kaldı

CHP’de kritik PM ve MYK sonrası İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve 23 ilçe belediye başkan adayı belirlendi. Siyaset Bilimci Prof Dr Tosun, netleşen tabloyu değerlendirdi

Tosun'dan PM yorumu: Beklentilerin altında kaldı

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kritik hafta sonu mesaisinin ardından, 23 ilçede tablo netleşti. Gece geç saatlere kadar süren ve zaman zaman tansiyonunda yükseldiği Parti Meclisi'nde, Büyükşehir ve ilçelerde değişim fırtınası yaşandı. 23 ilçeden sadece Balçova’da Mehmet Ali Çalkaya, Karabağlar’da Muhittin Selvitopu, Güzelbahçe’de Mustafa İnce, Bayındır’da Ufuk Sesli yeniden aday gösterildi. Geri kalan ilçelerde ise, değişiklik yaşandı.

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun; 2 günlük 'aday' zirvesini, Ben TV için değerlendirdi.

“BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI”

PM'den geçen 3 kadın adaya dikkat çeken Tosun; “Öncelikle, belirtmek istediğim husus kadın aday sayısının azlığı. Yaklaşık olarak yüzde 10'luk bir kadın temsiliyeti, İzmir olarak beklentilerin altında kaldı. Listelere bakıldığı zaman en az erkekler kadar bu işi yapabilcek liyakatli, son derece kendi uzmanlık alanlarında başarılı kadın adayları var idi. Bu ortaya çıkan tablo göstermektedir ki, sadece milletvekili adaylarının belirlenmesinde değil, aynı zamanda yerel yönetimlere aday olanlarında belirlenmesinde artık CHP'li kadınlar mutlaka fermuar sistemini tartışmaları gerekiyor. Yani bire bir, eşit temsile dayalı bir adaylık CHP'de bundan sonra hayata geçirilmesi için, kadınların seslerini yükseltmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“ADAYLARIN YENİLENMESİ PARTİYİ DİNGİN TUTAR”

“18 ilçede bir yenilenme söz konusu” diyen Tosun; “Siyasal partiler, ister ulusal ister yerel politikada olsun kendi faaliyet alanlarında ya da belirlemiş olduğu adayların seçilmeleri durumunda, kurumsallaşma çok önemli. Kurumsallaşma da görevin devamı ile sağlanan bir durum. Dolayısı ile bazı adayların kalması, kurumsallaşma adına evet olumlu bir durumdur. Kurumsallaşmayı tamamen de dışlayamazsınız. Ama ulusal yada yerel politikaya siyasal olarak devşirdiğiniz isimlerde bir yenileşmeye gitmeniz gerekir. Bu aynı zamanda partinin profesyonelleşmesi ile birlikte yenileşmesi adaylar örneğinde partiyi her zaman dingin tutar. Bu önemlidir” dedi.

“SÜREÇ SIKIŞTIRILDIĞI İÇİN BU TABLO ÇIKTI”

Bu süreçte CHP'de yaşanan sıkıntılara da dikkat çeken Tosun; “Adayların belirlenme prosedürüne baktığımızda, CHP'de bir takım sıkıntılar yaşandığını görüyoruz. MYK'dan çıkan bazı isimlerin Parti Meclisi'nde veto edilmesi. Aslında bu, CHP örneğinde baktığımızda, aday seçiminin demokratikleştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Gerçi, CHP yönetimi çeşitli araştırmalar, anketler sonucunda çıkan isimler üzerinde bir değerlendirme yaparak bu süreci işlettiklerini söylüyorlar ama, asıl olan aday belirleme süreçlerinin mutlaka demokratikleşmesi. Bunun yöntemi de çok basittir. Özellikle tabandaki emekçilerin, eşit koşullarda bir yarışa soka ön seçime sokmak. Ama bu ön seçiminde mutlaka üyelerle yapmak. Önümüzdeki süreçte bu konuda atılması gereken adımlar var. Süreç biraz sıkıştırıldığı için böyle bir tablo ortaya çıktı.” dedi.

"BİR TAKIM REFERANSLARIN DEVREYE GİRDİĞİNİ GÖRDÜK"

Aday belirleme sürecine ilişkin de eleştirilerde bulunan Tosun; parti içinde belirli isimlere yakınlığın, aday belirlemede kısmen etkili olduğunu vurguladı. Tosun; “Adaylar özelinde bakıldığında gerek Büyükşehir gerek ilçe adaylarının kendi mesleki alanlarında ve belediyecilik alanlarında başarılı oldukları görülüyor. Burada eleştirilecek temel husus; bir takım referansların da devreye girdiğini gördük. Yani; parti içinde belirli isimlere yakınlığın, aday belirlemede kısmen etkisi olmuştur. Bu anlaşılabilir bir durum. Bunun riski şu, emekle liyakatin yerine kısmen de olsa, bir takım şahsi referanslar konur ise, tabanda partiye ilişkin aidiyet duygusunun zayıflama riski olur.” dedi.

"SOYER İSMİ..."

Ülkücü kökenli tabanın sık sık eleştirdiği Soyer isminin, Büyükşehir Adaylığı noktasında sorun yaşatmayacağını belirten Tosun; “İYİ Parti'nin seçmen tabanı içinde neredeyse yarıya yakın geçmiş seçimlerde CHP'ye oy vermiş bir seçmen var. Dolaysıyla en azından bu seçmen nezdinde, Soyer ismin çok rahatsızlık uyandıracağını düşünmüyorum. Burada belirleyici olacak husus, özellikle CHP AK Parti MHP seçmeni dışında kalan diğer seçmenlerin hangi yönde stratejik oy kullanacakları. Biraz bu stratejik seçmenin tavrı önemli olacak gibi görünüyor.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER