Tepkiler sonrası Sıtkı Şükürer'den açıklama geldi

Muhacirler ile ilgili sözleri sonrası tartışmaların odağına getirilen İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu (İEKKK) ve ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sıtkı Şükürer, yaşanan süreci yaptığı açıklamayla değerlendirdi.

Tepkiler sonrası Sıtkı Şükürer'den açıklama geldi

AK Parti ve Millet İttifakı cephesinden eleştiriler art arda gelirken, tartışmaların odağına getirilen Şükürer'den konuyla ilgili ilk açıklama geldi.

Yapılan söylemlerin 'özeleştiri' taşıdığını belirten Şükürer, kentlileri rencide etmek gibi bir düşüncesi olmadığını ve bu nedenle 'özür' borcunun doğduğunu belirtti.

Şükürer yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
"Sayın Atilla Kaya Vekilimiz, İz Gazete'de yayınlanan bir röportajla ilgili şahsıma dair bir değerlendirmede bulunmuştur. Sayın Vekil’e cevaben onun şahsında, kamuoyuna bir açıklama yapma gereği doğmuş gözüküyor. Röportaj esas itibariyle İzmir’imize mübadele sonrası ilk yerleşen kuşaklara yönelik, ki üç kuşak bir İzmirliyim, bir “özeleştiri” amacını taşımaktadır. Akdeniz’in incisi olan bir biblo kentin tarihsel ve çevre dokusuna maalesef büyük bir haksızlık yapıldı (yaptık).

O güzelim binalar yerini 8 katlı, Çin Seddi'ni andıran apartmanlara dönüştü, körfez kirletildi… Bu anlamıyla  bir “rant” getirisi oluşturdu.  Bağlı olarak bazılarımız da bu imkândan yararlandılar ve üretimsiz bir hayatı tercih ettiler. Tenis kulübü bu anlamıyla sadece bir simgedir. Diğer konu; Karşıyakalılara yönelik sitemdir. Annesi Karşıyaka’da doğmuş, babası Gazi İlkokulundan mezun bir İzmirli olarak, çok zengin tarihsel kimliğe sahip bir ilçe, “neden kendini bir trafik plakası üzerinden ifade etmeyi yeterli görüyor?  Lütfen biraz meraklı olun, mirasınızı keşfedin ve yararlanın” mesajıdır, söylediklerim.

Genel olarak, yeri geldiğinde Kent’e yapılan bu haksızlıkları eleştirirken, hala Kent yaşamına dair kurallara uygun davranmadığımızı, örneğin otobanda hız sınırı gibi, birçok hususta kendimizi muaf tutma eğiliminde olduğumuzu, ifade ederek, ilave bir gayret içinde oldum. Belirtmem gerekir ki, uzun zamandır yazdığım yazılarda ve açıklamalarımda bahse konu meseleler ve benzerleri defalarca dile getirilmiştir. Röportaj ortamında kolay sarf edilen kimi ifadelerin filtresiz olarak yansıtılması bazı haklı tepkilere neden olmuştur. Bu anlamıyla bir “özür” borcumuz olduğu anlaşılmaktadır. Özetle, sevgili hemşerilerimizi rencide etmek gibi bir niyetimiz yoktur, olması da asla düşünülemez."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurşen İstanköylü Karabulut
Nurşen İstanköylü Karabulut - 4 ay Önce

Özrü kabahatinden büyük; biz kendisini hemşehri olarak kabul etmiyoruz; kendisinin suratında hayır yok; sanki şehrin dokusunu mübadiller mi bozdu; yerinden yurdundan ayrılan, yaşam mücadelesi veren insanlara saldırmasının altında başka bir neden yatıyor!Kendisi geldiği yere gitsin..

Murtaza şavuklu
Murtaza şavuklu - 4 ay Önce

Dilin kemigi yoktur ama nereye ve kimleri uzecegini iyi dusunmek gerek beyefendi hesap uzmaniy mis ama dilini hesabini yapamamis biz balkan gocmenleri izmir in gercek sahibi ve yaklsik sadece izmir de 2 milyon kisiye yakin insanlariz .

Murat
Murat - 4 ay Önce

Arkadaş selçuklu apolonniusun 777.göbekten torunu sanki.kardes bak sana anlatayim kulturun gelissin.buyuk cogunlugumuz evladi fatihaniz.osmanli balkanlari fethettiginde oralari yurt edinmek icin karaman turklerinden secilerek gonderildik.oralari yurt haline getirdik 600 sene.taaki zulum gorene kadar zulumde yine devlet halkini geri aldi.sen izmirde bir yunan evladi olarak dunyaya gelmediysen yine bir balkan gocmeni M.Kemal ATATÜRK sayesindedir.sen 1958 de izmirde doduysan biz 1955 te izmirdeydik.lafini olc tart haddini bil

Özer Özbaşı
Özer Özbaşı - 4 ay Önce

Karşıyaka futbol klübü olarak 3. Ligde alt sıralarda diye bizi Karamürsel sepeti zannedenlere seslenmek isterim . Şimdilik suskun rolü yapıyor olabiliriz . Bu ezikliğimizden değil asaletimizdendir . Ama geri dönüşümüz muhteşem olacak buna şüphesi olmadın kimsenin . Biz Ay-Yıldızlı armayı bulunduğu yerde bırakmayız . 35.5 kavramını o gün tüm dünya öğrenecek . Gerçi bilmeyen yok zannediyorduk ama daha İzmir il sınırları içinde bile bu kavramın bir plakadan ibaret olmadığını bilmeyenler var imiş . Hadi bilmeyenler değil biz suçlu olalım . Öğretememiiiz . Herkes Birgün öğrenecek buna kimsenin şüphesi olmasın . 35.5 Karşıyaka’nın . Karşıyaka 35.5 tur . Bu bir ayrımcılık değil İzmir e göre farkımızdır . Gerçi beyfendi dolambaçlı yollardan da olsa özür dilemiş . Biz Karşıyaka’lılar entellektüel insanlarızdır . Hatasını kabul edip özür dileyenlerin özrünü kabul edecek kadar asiliz . Since 1912

İzmirli arnavut
İzmirli arnavut - 4 ay Önce

Konuşmayın lan adam özeleştiri diyor yapılan hatalari söylüyor burda kasıt yok

SIRADAKİ HABER