"Soyer, MHP'den özür dilemelidir"

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin bugün düzenlediği basın toplantısında İzmir Milletvekili Taner Osmanağaoğlu, CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e sert sözlerle yüklendi.  İYİ Partili ülkücülere ise, 'geri dönün' çağrısında bulundu.

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Cumhuriyet Halk Partisi'nde hafta sonu gerçekleşen PM Toplantısı'nın ardından açıklanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve 23 ilçe belediye başkanının ardından tartışmalar da devam ediyor.

CHP'nn Büyükşehir bazında Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'i aday göstermesinn ardından, iş birliği sürecinde beraber yol aldığı İYİ Parti kanadından huzursuzluk dile getirilirken, seçim sürecinde rakip konumunda olan MHP kanadından da sert eleştiriler geldi.

MHP İzmir İl  Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında, İl Başkanı Veysel Şahin'e MHP İzmir Milletvekili Taner Osmanağaoğlu'da eşlik etti. 

İYİ PARTİ'YE 'GERİ DÖNÜN' ÇAĞRISI

Osmanağaoğlu, sert ifadelerle Soyer'i eleştirdi. Ağaoğlu konuşmasında, MHP'den koparak İYİ Parti'ye geçen partililere de çağrıda bulunarak; "İnanıyoruz ki MHP'den kopul yaaşamış bütün dava arkadaşalrımız bu incitici muameleye rıza göstermeyecek ve yeniden 3 hilallin çağrısına kulak verecektir" ifadelerini kullandı. 


 
"SAVCI GÖRÜNÜMLÜ TETİKÇİDİR"

Osmanağaoğlu; "CHP'nin ülkücülerin tahrik edici bir karara imza atarak Büyükşehir adayı olarak Tunç Soyer'i ilan etmiştir. Bütün toplumsal kesimlerde tepki toplaması herkes için aşikardır. Babası Nurettin Soyer 80 darbesi sonrası hukuksuz yargılamalarla ülkücü hareketi mahkum ettirmeye çalışan savcı görünümlü bir tetikçidir." dedi.

"Her ülkücünün ciğerinden kopan feryadı; İYİ Parti İzmir İl Başkanılığı kurdukları ittifakın menfaat dengesine halel helmemesi için son derece yumuşatarak ve haddnden fazla kibarlaştırarak kamuoyu le paylşamıştır" diyen Osmanağaoğlu; "Meselenin tabanlarından gelen ve teşkilatların genelini bağlamayan bazı tepkilerle olduğunu vurgulayarak, topyekûn bir rahatsızlık olmadığını vurgulayan İyi Parti yönetimi; “Sayın Soyer kendi sorumluluğu alanında ve adaylığında kendi üzerine düşeni yapmalıdır” cümlesiyle de ülkücülerin davasını bir kez daha Soyer ailesinin şahsi insafına bırakmıştır." dedi. 

"3 HİLALİN ÇAĞRISINA KULAK VERİN"

Akşener'İn Soyer açıklamalrına de değinen Osmanağaoğlu; "Esasen bu hususta sergilenmek istenen bir iyi niyet söz konusu olsa; çözüm son derece basittir. Tunç Soyer; babasının ülkücülere yönelik giriştiği iğrenç işkenceleri, insanlık dışı muameleleri ve yürüttüğü hukuk katliamını kınadığı takdirde mevzu insanî bir zemine taşınabilecektir. 
Bu duruş; İzmir’i ideolojik bir saplantıya mecbur, İyi Parti’nin balonuna kanarak farklı noktalara savrulmuş ülkücüleri de katiline mahkûm etmek isteyen bir anlayışın tezahürüdür. Ne İzmir’in ne de ülkücülüğün tarihinde dayatılana boyun eğmek, itaat etmek, rıza gösterip baş eğmek yoktur. İnanıyoruz ki MHP’den kopuş yaşamış bütün yol arkadaşlarımız; karşı karşıya kaldıkları bu incitici muameleye rıza göstermeyecekler ve yeniden üç hilâlin çağrısına kulak vereceklerdir. CHP'nin adaylarında öyle sıradan olmayan adaylar mevcuttur ki, ülkücülere karşı hasımlık gütmeleri son derece anlaşılır olacaktır." ifadelerini kullandı. 

"SOYER, ÖZÜR DİLEMELİDİR"

Soyer'in Kocaoğlu ziyareti sırasında, 12 Eylül dönemini kınayan açıklamaları hatırlatılan Osmanağaoğlu; "Biz bu kouda tarafız. Bu yüzden özür dileyeceği yer MHP'dir. Bizim camiyamızın nezdinde Türk milletinden özür dilemelidir." şeklinde konuştu.

"TÜM DAVALARDAN BERAAT ETMİŞTİR"

Milletvekilliği adaylığı açıklandığında kardeşi Ünal Osmanağağoğlu üzerinden kendisine gelen eleştiriler anımsatılan Osmanağaoğlu, bu soruya, “Konuyla ilgili bir benzerlik göremiyorum ben. Rahmetli abim tüm davalardan beraat etmiştir. Beraat kararlarını da sizlerle paylaşırım” dedi.

"SOYER, BİZZAT DİPÇİKLE VURUN EMRİNİ VERMİŞTİR"

Tunç Soyer’in babası Nurettin Soyer’in başta 9 Ülkücü olmak üzere ülkücülere yönelik işkence emirlerini bizzat veren isim olduğunu savunan Osmanağaoğlu, “Bizim işkencelerde öldürülen arkadaşlarımızı nasıl izah edeceğiz. İşkence esnasında askere bizzat dipçikle vurun diye emir vermiştir. 9 ülkücü arkadaşımız bugünkü hukuk şartlarında yargılanacak olsalar hiçbirinin suç isnat etmeden mahkemelerden ellerini kollarını sallayarak çıkacaklardı” dedi.

"BÖYLE BİR İDDİANAME VAR MI?"

Nurettin Soyer’in Fethullah Gülen ve Nur Hareketi hakkında ilk davayı açarak ceza almasını sağlayan kişi olması hakkında bilgi sahibi olmadığını belirten Osmanağaoğlu, “Böyle bir iddianame var mı? Bu konuda bir bilgi sahibi değilim” dedi.

"EVET, VAR"

MHP İl Başkanı Şahin ise; "Evet böyle bir iddianame var. Bizim buna cevabımız da var. Biz bunu başka yere bağlıyourz. 12 Eylül darbesinde AMerika'nın 'bizim çocuklar' dediği, o köpekleir bağlamk için yaptıkları bir hareket. Gerisini de ben anlatmayayım, siz anlayın" dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 13:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET CURA
MEHMET CURA - 4 yıl Önce

siz hangi saikle bunu,Sayın TUNÇ Soyerden istiyorsunuz.Siz,İ.Ö.Arabistan'da
YaşayanBEDEVİ ARAPLARDAN mısınız?

Sedef kartal
Sedef kartal - 4 yıl Önce

Soyer Seferihisari batirdi sira izmiremi geldi. Chp = hdp

SIRADAKİ HABER