"Siyasette de, ekonomide de varız ve var olmaya devam edeceğiz"

3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir mesaj paylaşan AK Partili Ahmet Uğur Baran, "Kimse engelli haklarını tanımayı ve duyarlı olmayı bir angarya olarak görmemelidir." dedi.

"Siyasette de, ekonomide de varız ve var olmaya devam edeceğiz"

İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelsiz İzmir Komisyonu Başkanı AK Partili Ahmet Uğur Baran, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için dikkat çeken bir mesaj paylaştı. 2002 yılındaki AK Parti iktidarıyla birlikte Türkiye'de engelliler için birçok engelin kalktığını söyleyen Baran, "Eski Türkiye'de dışlanmış, toplumun dışına itilmiş engelli bireyler için, AK Parti iktidarıyla birlikte yeniden bir benlik inşası başlatıldı. Gerek kamuda, gerekse de yasalar kapsamında sağlanan haklarla özel sektörde gerçekleştirilen engelli istihdamı, birçok engelli vatandaşımızı yeniden toplumun bir ferdi yapmış, özgüven sağlamıştır." dedi.

Kimse engelli haklarını tanımayı ve duyarlı olmayı bir angarya olarak görmemelidir

Toplumu yılın bir gününde değil, her gününde engellilere dönük farkındalığa davet eden Baran, "İş imkanı ve sosyal hakların kazanılmış olması engelliler için çok önemli. En az o kadar önemli bir diğer huhus ise sokaklar. Bugün ne yazık ki sokaklarımızda duyarlılık seviyesi istenen düzeyde değil. Kaldırım rampalarına araç park edenler, sarı şeritleri dükkanının bir parçası gibi kullanıp kapatanlar, bina girişlerindeki engelli rampalarını doğru açıyla yapmayıp bunu göstermelik yapanlar derken liste uzar gider. Bu konuda kimsenin 'Beni ilgilendirmez' demeye hakkı yoktur. Toplumun her ferdinin ne yazık ki yarın engelli bir birey olma riski mevcuttur. İşte bu sebepten dolayı kimse engelli haklarını tanımayı ve duyarlı olmayı bir angarya olarak görmemelidir." dedi.

Topluma ne kadar katılırsak, toplum da bize o oranda katkı sağlayacaktır

3 Aralık mesajında son olarak engellilere seslenen Baran, "Bizler engelli bireyler olarak toplumun dış halkası değil, tam aksine kalbindeyiz. İş yaşamının ve sosyal hayatın her katmanında yer almaya hakkımız da, bunu yapacak yetkinliğimiz de vardır. Hiçbir arkadaşım kendini günlük hayattan soyutlamamalı. Topluma ne kadar katılırsak, toplum da bize o oranda katkı sağlayacaktır. Siyasette de, ekonomide de, sokakta da varız ve var olmaya devam edeceğiz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER