Siyasetin kadın sesinden mesaj: İzmir'i İzmirliler temsil etmeli

Her alanda olduğu gibi siyasette de kadının gücü tartışılmaz bir gerçek. Partileri için her ortamda, kendi politikalarını vatandaşla buluşturmak için çalışan İzmir’in kadın kolları başkanları Ben Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

Siyasetin kadın sesinden mesaj: İzmir'i İzmirliler temsil etmeli

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

AK Parti, CHP ve İYİ Parti Kadın kolları başkanlarından, Fermuar sisteminden, İzmirli olmayan milletvekillerine dair önemli açıklamalar…

Her milletvekilliği seçimlerinde aday listesi hazırlanırken, siyasi partilerde fermuar sistemi uygulanacak denilmekte. Ancak hiçbir zaman fermuar sistemi uygulanmıyor. Kadın kolları başkanı olarak bu konuda neler düşünüyorsunuz?

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Bşk. Dilek Yıldız Büyükdağ: Aslında Kadınların siyasetteki temsilini ve  katılımını fermuar sistemiyle tanımlamak çok doğru olmaz. Bizler ‘Kadınların sorunlarını çözmeden, dünyaya ve insanlığa dair hiçbir hedefe ulaşmak mümkün değildir. ‘’ diyen bir Liderin kurduğu partide Siyaset yapıyoruz. Dolayısıyla AK Parti hareketi ve Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta siyasetteki başarısının sırrının kadınları siyasetle tanıştırmak olduğunu ifade ediyor. Bu noktada AK Parti aslında Kadınları merkeze alan, karar alma mekanizmalarına en güçlü şekilde dahil eden Partidir. Bunu rakamlarla da ifade edecek olursak;  AK Parti kurulmadan önce TBMM de Kadın Milletvekili oranı %4 lerdeydi. Hatta zaman zaman %1 lere kadar indiğini söyleyebiliriz. Ama AK Parti’nin siyasi arenaya girmesiyle birlikte Meclisteki kadın oranı %18 lere çıktı. Bugün TBMM deki toplam 101 Kadın Milletvekilinin 54ü AK Parti’dendir. Bu sayıların elbette ki daha da artmasını temenni ediyoruz ve bunun için de bir takım çalışmalar yürütüyoruz. 

CHP İzmir İl Kadın Kolları Bşk. Nurdan Şenkal Uçar: Türkiye cumhuriyetinin nufusunun yarısını oluşturan biz kadınlar hayatın her alanında eşitlik için mücadele etmeliyiz. Eşit işe eşit ücret,kamu ve özel sektör yönetim kadrolarında eşitlik,sosyal haklarımızda eşitlik,medeni kanunda ve anayasal haklar olarak tüm kanunlar önündeki haklarımızın eşit dağılımı için biz chp sinin demokrasiye inanmış kadınları mücadelelerimize devam etmekteyiz. 

Bildiğiniz gibi seçim kanunları ile yapılan bazı düzenlemeler bulunmaktadır. parti yönetimleri cinsiyet kotaları koymakta ve bunları uygulamaktadır.partimiz tarafından 2021 yılı sonlarında seçim kanununda değişim yapılarak eşit temsiliyet konusunda verdiğimiz önerge cumhur ittifakıtını oluşturan partiler tarafından red edilmiştir. Bu mücadelemiz haklarımızı alıncaya kadar devam edecektir. Fermuar sisteminin uygulanarak cinsiyet eşitliğinin uygulanması kadın kolları genelbaşkanlığımızında projeleri arasındadır.toplumun yarısını oluşturan kadınlarımız yasama organını oluşturan tbmm sininde yarısını temsil etmeye laiktir.

İYİ Parti İzmir Kadın Politikaları Bşk. Serap Özöktem: Milletvekilliği seçimlerinde fermuar sistemi uygulamasına gelince, günül isterdi ki bir karar alınsın ve tüm partilerde bu sistem uygulansın, ama bunun yerine partilerin kendin içlerinde belirledikleri kotalar var. Örneğin bizim partimizde bu kota %25 olarak belirlenmiştir ve amasız fakatsız net bir şekilde uygulanmaktadır. Kota belirleyip bu kotaya riayet etmeyen siyasi partiler de var, bunları duyuyoruz. Burada iki öenmli konu var, ilki belirlenen kotaya uyulması, fazlası olur eksiği olmaz şeklinde, diğeri ise sıralamada kadın adayların kaçıncı sıraya yazıldıkları, ki bu konu kazanma olasılığı açısından çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur.

İzmir'de iş yapmayan, hatta evi dahi olmayan, herhangi bir ilişkisi olmayan adaylar milletvekili yapılıyor. İzmir kadınlar olarak bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Bşk. Dilek Yıldız Büyükdağ: Siyasette aslında bir çok parametre olduğunu söyleyebiliriz. Evet bu parametrelerden biri de yaşadığınız bölge, temsil gücü, seçmenle kurulan bağdır. Ama elbette tek başına bunlar yeterli değildir. Tüm bu kriterlerin  ortaya çıkardığı sonuç önemlidir bence. Ben işin ve konunun bütününe bakmaktan yanayım.

CHP İzmir İl Kadın Kolları Bşk. Nurdan Şenkal Uçar: İzmir seçmenleri olarak bu durumdan hoşnut değiliz.izmir’in sorunlarını bilen izmir de bizlerle birlikte yaşamış,sahalarda bizlerle birlikte çalışmış liyakat sahibi arkadaşlarımızın seçilmesi bizleri dahada mutlu edecektir. İnanıyoruz ki önümüzdeki seçimlerde bunlara dikkat edilecek ve izmir’imizi izmirliler temsil edeceklerdir.

İYİ Parti İzmir Kadın Politikaları Bşk. Serap Özöktem: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes aday olabilir. Yaşadığı şehirden aday olması istenir ve beklenir, çünkü o şehirin dokusuna, insanının yapısına, yaşayışına ve şikayetlerine hâkim biri olması her zaman tercih edilme sebebidir. Bununla birlikte, önemli olan o şehir ve insanları için ne kadar çalışıyor? sorusuna verilen cevaptır. Çünkü vatandaşın asıl beklentisi ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

Her platformada siyaset, iş dünyası, dernekler ve vatandaş tarafından 'Kadına Şiddete Hayır' deniliyor. Ancak haberlerde görüyoruz ki bu tepkiler ve söylemler yeterli olmuyor. Siyasi partinizin kadın kolları başkanı olarak ne düşünüyorsunuz, bu düşünce ve görüşlerinizi milletvekillerinizle değerlendirebiliyor musunuz?

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Bşk. Dilek Yıldız Büyükdağ: Kadına Şiddetle Mücadele konusu siyasete asla alet edilmemesi gereken konuların başında geliyor. Ancak ne yazık ki günümüzde muhalefet bu konuyu siyasallaştırmak için elinden geleni yapıyor. 
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz. Bu konuda asla bir geri adım olmadığı gibi yeni düzenlemeleri de hayata geçiriyoruz. Bugün Kadına Pozitif Ayrımcılık ilkesi AK Parti iktidarı döneminde 2010 yılında hayata girdi. 2009 yılında kadın erkek fırsat eşitliği anlayışını yasal zemine uygun hale getirmek ve yasalarda yer almasını sağlamak amacıyla TBMM de Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kuruldu. 2019 yılında Türkiye’nin 80 ilinde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri kuruldu. Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Son olarak boşanan eşe işlenen suçun da evli eşe yapılmış gibi değerlendirilmesine yönelik yasa tasarısıyla bu konuda önemli bir adım daha atılmış oldu. 

CHP İzmir İl Kadın Kolları Bşk. Nurdan Şenkal Uçar: Kadına şiddete hep birlikte hayır diyoruz. ancak; kadınlarımızın eşleri aile fertleri, en yakınları tarafından taciz tecavüz ve öldürülmelerinin önüne geçemiyoruz. iktidar ilk imzacılarından olduğu uluslararası nitelikteki”istanbul sözleşmesini”partisi içerisinden gelen itirazlara bakarak  bir gecede iptal ederek bu şiddettin ve öldürülmelerin adeta önünü açmıştır. cezaların arttırılmaması,iyi hal gibi durumların indirim sebebi gibi uygulanması “nasıl olsa az ceza alacağım”duygusunu arttırmakta ve pervasızca ölüm sayıları hızla artmaktadır. toplumsal erkek cinnet hali diye vasıflandırabileceğimiz, kadınlarımızın öldürülmesinin engellenebilmesi için istanbul sözleşmesinin tekrar uygulamaya konulması önemlidir.”istanbul sözleşmesi yaşatır” diyoruz.partimizin kadın kolları olarak “yaşamhak”projemizle kadınlarımıza adli konularda avukat desteği, psikolog desteği ile 24 saat açık 444 8285 nolu telefonumuz ile destek olmaya çalışıyoruz.barolarımızla yaptığımız anlaşmalar la kadınlarımıza ücretsiz yasal destekler sağlıyoruz. Milletvekillerimizle alanlarda yapılan çalışmalarda köylünün esnafın, üreticinin, işçinin,işverenin sorunlarını tartıştığımız değerlendirmelerimizin yanı sıra kadınlarımızın sorunları ve çözüm yolları konusunda birlikte çalışmalar yapıyoruz. genelbaşkanımız sayın kemal kılıçdaroğlu ve kadın kolları genelbaşkanımız sayın aylin nazlıaka kadınlarımızın, partimizin önemli mücadele gücü olduğu ve hakarayışlarımızda yanımızda olduklarını her ortamda belirtmektedirler.

İYİ Parti İzmir Kadın Politikaları Bşk. Serap Özöktem: Kadına Şiddetle ilgili olarak, İstanbul Sözleşmesinden çıktığımız tarihi bir milat olarak değerlendiriyoruz. Elbette ki konuyu hem Genel Başkanımız Meral Akşener, hem Kadın Politikaları Başkanımız Sibel Yanıkömeroğlu ve ekibi ile, milletvekillerimiz beraberinde pek çok kez değerlendirdik. Ne varki, uygulanmayan yasa ve yönetmelik ile hergün en az bir Kadın canından oluyor, ve sadece o da değil, ardında kalanlar; çocukları, kardeşleri, anne-babaları… Bu toplumumuz için kapanmayan ve adeta sürekli kanayan bir yaraya dönüştü. Kadın Sivil Toplum Kuruluşları ile ortak çalışmalar yürütüyoruz, bize yapılan başvuruları mutlaka değerlendiriyoruz. Hukuki desteğe ihtiyacı olan kadınlarımıza destek veriyoruz. İktidara geldiğimizde, yasa ve yönetmelikleri, en önemlisi İstanbul Sözleşmesini uygulayarak Kadınlarımızı yaşatacağız.

Kadınların bir de istihdam sorunları var biliyorsunuz. Aslında kadın olarak her işin altından kalkabilme gücüne ve yetisine sahibiz. Ancak kimi zaman 'siz de yaşıyorsunuz' bu imkanlar verilemeyebiliyor. Bu konuda ne gibi adımlar atmayı planlıyorsunuz? Ya da işleyen hali hazırda projeleriniz var mı?

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Bşk. Dilek Yıldız Büyükdağ: 2002 yılında Ülkemizde istihdam edilen kadın sayısı 6 milyon 122 bin iken, bu rakam bugün 9 milyonun üstüne çıktı. 2002 yılında %27,9 olarak gerçekleşen kadınların işgücüne katılma oranı 2018 yılında %34,2 olmuştur. Yine kadınların girişimciliği alanında ‘İŞ’te Anne Projesi başta olmak üzere ; ‘Çocuk bakım Desteği, Annemin İşi Benim Geleceğim’ projeleri hayata geçirilerek kadınların iş ve aile yaşamı arasındaki uyumu arttırıldı. Yine evde üretim yapan kadınlara vergi muafiyeti gibi bir çok uygulama getirilerek kadınların girişimciliği güçlendirildi. Yine Kooperatiflerin Desteklenmesi amacıyla Koopdes Projesi hayata geçirilerek Kadın kooperatiflerine 14 milyon hibe desteği sağlandı. İki gün önce İzmir’de AK Parti Kadın Kolları olarak Kadınların istihdamına ve girişimciliğine yönelik önemli bir projeye ev sahipliği yaptık. İzmir’deki tüm kadınlarımızı davet ederek onları Devletimizin ilgili kurumlarının tamamının destek, teşvik ve hibeleriyle buluşturduk. Ve bu kurumlarımızın her birinden destek almış, rol model kadınlarımızın da başarı hikayelerini dinledik. 1000 e yakın Kadınımızın katıldığı programımızda hem Devletimizin Kadınlara yönelik muazzam destek ve teşviklerini anlattık hem de diğer kadınlara cesaret kaynağı olacak rol model kadınları ağırladık. Önümüzdeki süreçte bu alandaki  çalışmalarımızı daha da geniş kapsamlı olarak sürdüreceğiz. 

CHP İzmir İl Kadın Kolları Bşk. Nurdan Şenkal Uçar: İstihdam konusu tüm türkiye de olduğu gibi izmir imizdede büyük sorun. kadınlarımız  eşitlik mücadelesinde çalışma alanlarında da mücadelelerini vermekteler. şu anda chp li belediyelerimizin genelsekreter yardımcılıklarında, daire başkanlıklarında, genel müdürlüklerde, bağlı şirketlerin yönetim kurullarında,temizlik işleri kadrolarında, işmakinası oparatörlüklerinde, otobüs şöförlüğü, metro trenleri sürücü kadrolarında kadınlarımız artan sayılarda yer almaktadır.
Belediye başkanlarımız ilçelerde ve büyükşehirler de kadın istihdamına parti ayrımı gözetmeden olabildiğince önem vermektedirler.  artan ekonomik sıkıntılar, önlenemeyen enflasyon artışları, tencerelerinde kaynatacak aş bulamamalarıyla ev kadınlarımızı daha da sıkıntıya sokmaktadır.  partimiz aile destek sigortaları projemizle yoksul ev kadınlarımızın da yanında olacaktır. mevcut sosyal haklarından mahrum olmayacak olan  kadınlarımız, aile destekleri sigorta sistemimizle anayasal hakları olan insanca yaşam haklarına kavuşacaklardır. sigorta dan verilecek ödemeler doğrudan ailedeki kadının hesabına gönderilecektir. Partimiz her kademede kadınlarımızın ekonomik rahatlığa kavuşup, yoksulluktan dolayı, erkeğin horlayıp itelediği kadınları, kocalarının eşi konumuna getirmeye çalışmaktadır.

İYİ Parti İzmir Kadın Politikaları Bşk. Serap Özöktem: Kadın istihdamı, şiddetten sonra ki en önemli konulardan biri, çünkü kadının çalışmıyor ya da çalışamıyor olması milli bir değer kaybıdır, biz böyle görüyoruz. Kadın istihdamı için elbette ki projelerimiz var. Aslında bu projelerin ilki Genel Başkanımızın isteği üzerine başlatılmış, Güneşin Kadınları Kadın Kooperatifleridir. Benim de İzmir’de başkanlığını yaptığım, Türkiye’deki sayısı 15 olan ve her geçen gün artan kooperatiflerimiz, pazarlara ve ana alıcılara ulaşamayan üretici kadınlara erişmemizi, onların ürettikleri ürünler ile aile bütçesine katkı bulunmalarını sağlayan önemli bir kadın ve aile kalkındırma projesidir.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2022, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER