Selin Sayek Böke, Türkiye’ye çağrı yaptı

CHP tarihinin 3. kadın genel sekreteri seçilmeyi başaran Selin Sayek Böke hedeflerini Sözcü'ye anlattı, Türkiye’ye çağrı yaptı

Selin Sayek Böke, Türkiye’ye çağrı yaptı

TOPLUMSAL DAYANIŞMA

“Türkiye tarihsel bir dönemden geçiyor. Ağır bir yıkım yaşanıyor. Halk krizi derin hissediyor. Bu yıkımın karşısına yeni bir düzen iddiası gerekiyor. Yeni düzen iddiası toplumun var ettiği dayanışmayı, 2. Yüzyıl iddiasıyla iktidar değişimiyle vaad etmeyi gerektiriyor. Hedef yaşanan yıkım karşısında cumhuriyeti yeniden ayağa kaldıracak, herkesin de en iyi olduğu alanı iktidara taşıdığı dayanışma ruhu olmak zorunda. Bize düşen bu toplumsal dayanışma ruhunu siyasete taşımak.”

YIKIM RAKAMLARDA

“Son ekonomik göstergeler ve verilerde gördüğümüz şey, halkın yaşadığı yıkımın rakamlara dökülmüş hali. İki şey karşımıza çıkıyor. Birincisi bu düzen artık yeni istihdam yaratabilecek bir düzen olmaktan çıktı ve istihdam alanlarını bile yok ediyor. Geleceği de yıkar hale gelmiş durumda, umutları yok ediyor. Bu umutsuzluk, 3 milyona yakın insanın iş gücüne katılmaktan vazgeçmesi ile görülüyor. Üretmeyen, üretmediği için istihdam alanlarını yok eden ve insanların umutlarını da kaybettiği için toplumsal buhrana sürüklendiği bir durum var.”

NASIL BİR DÜZEN

“Düzeni değiştirip, üretime önem veren, yandaş yerine halkı ve sosyal devleti koyan yeni bir düzene ihtiyaç var. Ancak o zaman krizleri aşabiliriz. Döviz kurundaki dalgalanmalar ve TL'deki değer kaybının temelinde de güven kaybı yatıyor. Türkiye ekonomisinin dış borca göbekten bağlı olması, o dış borca yeniden ihtiyaç duymayacak üretimi asla yapmayacak bir iktidar yatıyor. Bunların aşılması için bir iktidar değişimine ihtiyaç var. Yeni iktidarın da halktan, emekçiden, üretimden yana güçlü sosyal devlete dayalı bir 2. Yüzyıl hikayesiyle olması gerekiyor. Bizim iktidarımız artık Türkiye'nin tek çaresi.”

ERKEN SEÇİM

“Bu sorunun yanıtı tek kişinin iki dudağı arasına sıkışmış durumda. Niye kriz var? Erken seçim olur mu? Soruları o kadar çok soruluyor ki. Demokrasiye inanlar böylesi yıkım dönemlerinde demokratik hakların daha da kıymetli olduğunu bildiği için, erken seçimi soruyor. Ama buna yanıt veremiyor olmamızın temel sebebi de bu krizi doğuran rejim. Türkiye'nin bir iktidar değişimine ihtiyaç duyduğu çok açık. Bu iktidar değişimini CHP'nin öncülüğünde yapacağız. Bugün mü, üç yıl sonra mı olur fark etmez. İktidar değişiminde yeni adres olmak üzere bugünden hazırız.”

Kaynak: sözcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER