Seçim barajı ne olacak?

AK Parti uzun süredir siyasi partiler ve seçim yasaları konusunda bir çalışma yürütüyordu. O çalışma tamamlandı. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

Seçim barajı ne olacak?

2023 seçimlerine doğru AK Parti'nin yeni sisteme uyum düzenlemeleri kapsamında siyasi partiler ve seçim kanununa ilişkin yaptığı çalışma gündemde. AK Parti'deki çalışma tamamlandı. Hazırlanan metin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulmak üzere bir süredir bekliyor.

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre yapılan çalışmada tek bir model önerilmiyor. Avrupa ve dünyadaki birçok uygulama örneklerine yer verilen çalışmada dar bölge, daraltılmış bölge ve seçim barajı başlıklarında yapılan farklı simülasyonlar Cumhurbaşkanının önüne koyulacak, izlenecek yöntem sunumda olgunlaşacak.

Ancak partideki komisyon çalışmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne en uyumlu modelin sıfır baraj dar bölge olduğu tespiti yapılmakla birlikte, ağırlık kazanan model daraltılmış bölge olarak öne çıktı.

Edinilen bilgilere göre 3-5 ve 7 vekilli daraltılmış bölge simülasyonları yapıldı. Ancak sadece İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerin baz alınmasının Anadolu siyasetinde adil yarış ortamını bozabileceğinden yola çıkılarak en makul seçeneğin 5 vekilli seçim bölgeleri olabileceği üzerinde duruldu.

BİR BAŞKA ÖNEMLİ BAŞLIK DA SEÇİM BARAJI

Burada da farklı görüşler gündeme getirildi. "sıfır baraj" diyen de oldu "yüzde 10 korunsun" diyen de. Ancak yapılan çalışmada "müstakil kalmak isteyen partileri teşvik edici ama partilerin varlıklarını da kendi gerçek hacimleri kadar ortaya koyabilecekleri makul bir sistem" ana eksen olarak alındı.

Yani seçime ittifaksız girmek isteyenin zorlanmayacağı ama sırf barajı aşsın diye suni bir şekilde herhangi bir partiye yüklenmeyi beraberinde getirmeyecek bir baraj formülü üzerinde duruldu. En makul oranın yüzde 5 olduğu fakat Türkiye dinamiklerinin yüzde 7'yi zorladığı tespitleri var.

Çalışma ile CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre vekil transferleri de düzenlenecek. Bu başlıkta da ana yaklaşımın partilerin milletvekillerini bir oyun kurgusu olarak kullanmalarına müsade etmemek ama kendi iradesi ile gitmek isteyenler için de kapıyı belli kurallar çerçevesinde açık tutmak. Yine dünya ve Avrupa örnekleri üzerinde çalışılarak hangi kuralların olduğu tek tek çıkarıldı. Metne de bunlar yazıldı.

Net bir model önerilmedi. Ancak Türkiye için en makul olanın seçilip gelen vekillere partisini değiştirmek için makul bir süre tanınması, istifa edenin geri dönüşü için de yine belli bir sürenin geçmesinin zorunlu tutulması üzerinde duruluyor.

Yeni kurulan partilerin seçime katılmalarına ilişkin mevcut şartlar üzerinde herhangibir değişiklik ise hazırlanan çalışmada yok. "Bir partinin seçimlere katılması için aranan 6 ay koşulunun değiştirilebileceği, bu sürenin uzatılabileceği"ne dönük çıkan haberleri parti kurmayları yalanladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER