"Şapka, tavşan, Kılıçdaroğlu-2"

Erol Yaraş yazdı...

"Şapka, tavşan, Kılıçdaroğlu-2"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını şapkadan tavşan gibi çıkarabilir” yazım çok büyük ilgi gördü ve birçok olumlu mesaj aldım. Arayanlar, Kılıçdaroğlu’nun İzmir’e böyle bir dayatma yapmayacağına inanmak istediklerini söylüyorlardı.

Yazdığım konu ile ilgili bir dostum aradı ve kendisinin de bizzat içinde olduğu bir grubun geçtiğimiz günlerde Ankara’da Kılıçdaroğlu’na yaptıkları ziyaret sırasında aralarında geçen konuşmaları anlattı.

Ekipten bir kişi CHP liderine İzmir için düşüncelerini ve Tuncay Özkan’ın durumunu sorar. Cevabı dostumun bana anlattığı şekilde aynen yazıyorum:

“Tuncay Bey nereden çıkıyor. İki şehirde milletvekili düşüncemiz var. Bunun dışında kesinlikle milletvekilinden aday yapmayacağız. İzmir için böyle bir şey söz konusu bile değil.”

Bunun üzerine, aynı kişi bazı isimler sayıp ‘’Bari bunlardan birini aday gösterin, İzmir bunları çok çabuk kabullenir’’ deyince, Kemal Bey onlara, “Ben İzmir’e kadın aday düşünüyorum. İki adayım var, onlarla görüşüyorum. Örgütü de ikna edersem birini aday gösterebiliriz” cevabını verir.

Gördüğünüz gibi şapkanın içinde iki kadın aday var. Kesinlikle kadın adaya karşı değilim, fakat bu şehri ne kadar tanıdığı, sıkıntılarımıza ne kadar çözüm olacağı veya olamayacağı beni ve tüm İzmirlileri yakından ilgilendirir. Bu şehrin sırf kadın aday olsun diye kaybedeceği 5 yılı yoktur.

Bir de illaki ‘’Kadın aday istiyorum’’ diyen Kılıçdaroğlu’na sormak lazım. 5 ay önce yapılan genel seçimlerde İzmir’den seçilen CHP’li 14 milletvekilinden neden yalnız 2'si kadın? Madem bu kadar kadın adaya düşkündün, neden 24 Haziran seçimlerinden önce bu şehrin bütün kadın örgütlerinin seslerine kulaklarını tıkadın?

Bu sefer Kılıçdaroğlu’nun bu son dayatma isteğine İzmirliler “DUR” diyebilirler.

Dayatma veya ithal aday, milletvekilliğinde tutabilir ama yerel yönetimlerde olmaz.

İzmir’de yapılan ve sonuçlarına güvendiğim bir ankete göre “Partiye değil ama adaya oy vereceğim” diyen İzmirlilerin oranı yüzde 20 ye yakın.

Bu oranın Kemal Bey’e çok şeyler ifade etmesi lazım. Hele 15 yıldır AK Parti bu şehirde Büyükşehir koltuğunu almak için bu kadar yaklaşmış ve İzmirlilerin kabul edeceği bir aday ile seçime girmesi söz konusuyken.

Bu durumda Kılıçdaroğlu’nun bir değil, bin düşünmesi lazım.

Şayet İzmir’deki Büyükşehir koltuğunu bu kenti tanımayan bir aday yüzünden kaybederse onu zamkla yapıştığı Genel Başkanlık koltuğundan kazıyarak siyaset tarihinin tozlu sayfalarına gömerler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER