Müsavat Dervişoğlu: Türkiye'nin sorunu; yolsuzluk ve skandallar

1 Ekim itibariyle meclis açılıyor. Türkiye'nin seçim sürecine gireceği son yasama yılının olacağı mecliste gündem oldukça yoğun başlayacak. Hükümet tarafından uygulamaya konulacak olan kanun tasarılarının yanı sıra muhalefet kanadından da araştırma ve soru önergelerinin verileceği yoğun bir meclis gündemi partilerin vekillerini bekliyor.

Müsavat Dervişoğlu: Türkiye'nin sorunu; yolsuzluk ve skandallar

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER


1 Ekim'de meclis açıldıktan sonra 'aslında biz muhalefetiz' diyen İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, partisinin meclis çalışmalarını Ben Haber'e değerlendirdi.

EN ÇOK ÖNERGE VEREN PARTİYİZ
Dervişoğlu, zaten birikmiş kanun tekliflerinin olduğunu ifade ederken, İYİ Parti olarak en fazla araştırma, soru önergesi ve kanun teklifi veren parti olduklarını, ancak bir türlü Meclis'in gündemine taşıyamadıklarını ve 'aslında muhalefetiz' şeklinde ifade etti.

HİÇBİR ÖNERGEMİZ MECLİSİN GÜNDEMİNE GELMİYOR
Dervişoğlu, “Muhalefetin hiçbir önergesi, Türkiye Millet Meclisi'nin (TBMM) gündemine gelmiyor. Hükümetin konuyla ilgili çalışmaları, bizim de çeşitli kanun tekliflerimiz var. Eğitim sistemiyle alakalı, seçim yaklaşıyor ancak neler yapılacak, süreç hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Onlarla ilgili araştırma önergelerimiz var. Meclisin gündemi zaten mutat ve o gündem TBMM tarafından da uygulanıyor. Türkiye'de yaşanmış bütün olumsuzlukları TBMM'nin gündemine taşımak gibi bir sorumluluğu üstleniyoruz. Dolayısıyla bugün Türkiye'de hangi dert var ise, o dertleri meclis kürsüsünden tarihe şerh edeceğiz.” dedi.

TÜRKİYENİN SORUNU; YOLSUZLUK VE SKANDALLAR
Son günlerde gündeme gelen yolsuzluk ve skandallar ile öncelikli olarak önerge vereceklerini söyleyen Dervişoğlu, “Türkiye'nin şu anda öncelikli konuları yolsuzluk ve skandallar. Meclis açıldığı zaman ilk olarak bu konularla ilgili önerge vereceğiz.” dedi.

Öte yandan Dervişoğlu, parti olarak diğer gündem konularını da şöyle açıkladı; 

  • Türkiye'nin ciddi sorunlarından biri de eğitim ve barınma... Bu konuda parti olarak önceliklerimiz arasında. 
  • Çiftçimiz toprağa düşürdüğü terin karşılığını alamıyor, girdi maliyetleri çok yüksek. Ama ürün satışıyla onu karşılayabilmeleri mümkün değil. 
  • Enerji fiyatları çok yüksek ve her geçen gün artıyor. Faturalar ödenemez hale geliyor. 
  • İcra dosyaları 25 milyona yaklaştı. 
  • Türkiye'nin bütün bunların yanında kanayan sosyal yaraları, dezavantajlı gruplar var. O grupların sıkıntılarını da meclise taşıyacağız” dedi.

Seçim sürecine girildiğini söyleyen Dervişoğlu, “bize kalsa Türkiye'de ele almak ihtiyacı duyduğumuz birçok konu var” dedi.

TÜRKİYE KEŞKE DEMOKRASİYLE BULUŞSA...
Nasıl bir Türkiye hayali olduğunu Dervişoğlu, şu şekilde ifade etti; “Keşke Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldığında parlamenter demokratik sisteme geçişin ilk adımını atsa ama bu bizim irademizle olmuyor. Türkiye yeniden demokrasiyle buluşsa... Türkiye'de zedelenmiş adalet duygusu onarılsa, liyakat ön plana çıkarılsa, atanamayan öğretmenler atansa, eğitim düzenine bir hal ve çekidüzen verilse, merkez bankası özerkliğe kavuşsa, piyasalar güvenle buluşsa ve bu güven çerçevesinde kendi dinamikleriyle toparlasa...” dedi.
Dervişoğlu, “Bütün bunları zaten bugüne kadar konuşa geldik, konuşmaya da devam edeceğiz. Ama önemli olan şu, biz TBMM'ye istediğimiz gündemi taşıyamıyoruz. Muhalefet partileri olarak, sağlıkta şiddet olayları meclis tatildeyken gündeme geldi. Ama iktidar meclise gelmediği için yapamadık. Biz vatandaşın avukatlığını hem TBMM'de hem de sahada ter dökerek, “Hattı müdafa yoktur, sathı müdafa vardır” anlayışıyla kamuoyuyla buluşturmaya çalışıyoruz.” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2022, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER