Menemen'de seçim günü

Menemen Belediye Başkanı iken tutuklanarak cezaevine gönderilen Serdar Aksoy'un İçişleri Bakanlığı tarafından görevden el çektirilmesinin ardından, Aksoy’un yerine Menemen Belediye Meclisi bugün saat 14:00’de toplanıp başkanvekili seçecek.

Menemen'de seçim günü

Menemen'de 'ihale fesat karıştırma ve tehdit' soruşturması kapsamında tutuklanan Belediye Başkan Serdar Aksoy’un Bakanlık tarafından görevinden uzaklaştırılması kararı sonrası, gözler başkanvekili seçilecek isme yöneldi.

Menemen Belediye Meclisi, bugün saat 14:00’te toplanacak ve başkanvekili seçecek.

Menemen'de kritik seçim: Karakurt mu, Pehlivan mı?

ÇOĞUNLUK CHP'DE

15 CHP’li, 10 AK Partili, 3 İYİ Partili, 2 MHP’li ve 1 bağımsız üyenin bulunduğu Menemen Belediye meclisinde nasıl bir seçim sonucuyla karşılaşılacağı merak konusu.

OYLAMA NASIL YAPILACAK?

Meclis birinci başkanvekili başkanlığında toplanacak. Toplantıda belediye başkavekili meclis üyeleri arasından gizli oyla seçilecek. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluk aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanvekili seçilmiş olacak. Oyların eşitliği durumunda kura çekilecek. Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresi ile sınırlı olacak.

CHP’DEN ADAY MESAİSİ

Dün kente gelen CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, hem vekillerle bir araya gelmiş daha sonrada Menemen’e giderek meclis üyeleriyle tek tek görüşmüştü.

KİMLERİN ADI GEÇİYOR?

Kulislerde dolaşan bilgilere göre ise Cumhuriyet Halk Partisi Menemen'de, Çağlar Gülez, Büyükşehir Meclis Üyesi Hasan Ünal ve İhsan Perçin ile Av. Deniz Karakurt ile Özgül Metin’in ismi geçiyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER