Menemen'de nefes kesen yarış: Kazanan kurayla belirlendi!

Tutuklandıktan sonra görevden uzaklaştırılan Aksoy’un yerine Menemen Belediye Meclisi bugün saat 14:00’de başkanvekili seçmek için toplandı. CHP'de adaylık için Deniz Karakurt isminde karar kılınırken, AK Parti de sandığa Aydın Pehlivan ile gitmeye karar verdi. lk tur oylamasında Karakurt 17 oy, Pehlivan 14 oy aldı. İkinci tur da, Pehlivan 15 oy alırken, Deniz Kararkurt 16 oy aldı. Meclis'te 3'te 2'lik çoğunluk sağlanamadığı için 3. tura kaldı. 3. turda skor 15-15 oldu. Seçim 4. tura geçildi. Eşitlik bozulmayınca seçim kuraya kaldı. Karakurt Menemen Belediyesi Başkanvekili oldu.

Menemen'de nefes kesen yarış: Kazanan kurayla belirlendi!

BEN HABER- 

Menemen'de 'ihale fesat karıştırma ve tehdit' soruşturması kapsamında tutuklanan Belediye Başkan Serdar Aksoy’un Bakanlık tarafından görevinden uzaklaştırılması kararı sonrası, gözler başkanvekili seçilecek isme yöneldi.

Saat 14.00'te başkanvekili seçmek için toplanan Menemen Belediye Meclisi, 2 isim üzerinden gitti. Buna göre sandıkta CHP'nin adaylıkta karar kıldığı Deniz Karakurt ile AK Parti'nin adayı Aydın Pehlivan yarıştı.


 

KIRAN KIRANA YARIŞ

15 CHP’li, 10 AK Partili, 3 İYİ Partili, 2 MHP’li ve 1 bağımsız üyenin bulunduğu Menemen Belediye meclisinde, kıran kırana bir müücadele yaşandı.

İLK TUR OYLAMASI: 17'YE 14

İlk tur oylamasında Karakurt 17 oy, Pehlivan 14 oy aldı. 3'te 2'lik çoğunluk sağlanamadığı için seçim 2. tura kaldı.

İKİNCİ TUR

İkinci tur da, Pehlivan 15 oy alırken, Deniz Kararkurt 16 oy aldı. Meclis'te 3'te 2'lik çoğunluk sağlanamadığı için 3. tura kaldı. 

ARA TARTIŞMASI!

Oturumu yöneten CHP'li Meclis Üyesi Mehmet Karabiniş üçüncü tura geçilmeden önce 30 dakikalık bir ihtiyaç arası verilmesini istedi. Karara AK Parti sıralarından itiraz gelirken, konuşmaların ardından Karabiniş süreyi 15 dakikayla sınırlandırdı.

15-15 OLDU, 4. TURA KALDI

3. turda skor 15-15 oldu. Seçim 4. tura kaldı. Dördüncü turda en fazla oyu alan üye başkanvekili seçilecek.

SEÇİM KURAYA KALDI

4. turda da eşitlik bozulmayınca seçim kuraya kaldı.

KARAKURT BAŞKANVEKİLİ OLDU

Çekilen kurayı Deniz Karakurt kazandı ve Menemen Belediyesi'nin başkanvekili oldu.

KİMLER KATILDI?
Menemen’deki kritik seçimi CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun’un yanı sıra CHP İl Başkanı Deniz Yücel, AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, AK Parti Büyükşehir Meclisi Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar da yerinde takip ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER