Menemen'de Başkan Aksoy'dan, geçmiş yönetime çok sert çıkış!

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, ilçede düzenlediği basın toplantısında Menemen Belediyespor ile ilgili yaşanan kriz ve Menemen Belediyesi'ne seçimden 3 gün önce 284 kişinin işe alınmasına yönelik çok sert açıklamalarda bulundu.

Burak Cilasun / BEN TV

Menemen'de halef ve selef başkanlar arasında gerilim sürüyor. Menemen'in yeni Belediye Başkanı Serdar Aksoy, basın mensuplarıyla bir araya gelerek hem Menemen Belediyesi'nde yaşananlar, hem de Memenen Belediyespor'a yönelik Tahir Şahin'e sert suçlamalar yöneltti. Şahin'in ismini vermeyen Aksoy, "Ben isim vermiyorum. Ali, Veli, Hasan, Hüseyin demem. Kim yetkiliyse, imzayı kim attıysa benim sözüm onadır. Sayıştay raporu bellidir. Yapılması gerekenler bellidir. Yapmama durumunda sorumlu kim? Yönetimdir. Önemli olan halkımıza ait malların geri alınmasıdır." dedi.

MENEMEN'İN 176 GAYRİMENKULÜ HUKUKSUZ OLARAK KULÜBE GEÇTİ"

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Menemen Belediyespor'un belediyeden ayrılmasına ve sonrasında yaşanan sürece sert tepki gösterdi. Menemen Belediyesi'ne ait 176 gayrimenkulün hukuksuz olarak kulübe geçtiğini söyleyen Aksoy, "Tüm bu gayrimenkulleri geri alacağız. Bu gayrimenkuller üstünden şu anda belediyemize 5 milyon liranın üstünde borç vardır." dedi.

Aksoy, "Ben Menemen'in hakkını geri almak için bir mücadeledeyim. Menemen Belediyespor'a karşı bir şey yok. Belediyeler, belediyesporlara destek olur. Belediyesporlardaki amaç nedir? Bakın taraftarlar yaz kış demeden gider ve takımın başarısı için tribüne gider. Ben de tribünlerden gelen bir arkadaşınızım. Biz oraya neden gidiyorduk? Menemenliye ait, Menemen halkına ait bir spor kulübü olduğu için gidiyorduk. Bir şahsa, bir aileye ait olduğu için değil. İşte o yüzden biz Menemen Belediyespor'un halkın olduğunu söylüyoruz. Bügüne kadar böyle gelmiş olabilir ama bundan sonra böyle gitmeyecek. Malvarlıkları yeniden Menemen halkına kazandırılacak. Bizler tribündeyken bu takım bir dönem eskinin tabiriyle ikinci ligdeydi. Yani bugünün tabiriyle Süper Lig'in bir altındaydık. 1986-1987 yılıydı. Sonraki süreçlerde Menemen Belediyespor'un bir şirketin eline geçmesiyle birlikte bu iş çöktü. Bir belediyespor, anonim şirketi haline getirilirse o şahsın ve grubun hegamonyasına girer. O kulüp bir kişiye ait olabiliyor. Başkasına da satabilir. Bunu takip edemezsiniz. Gitti kulübüniz... Menemen Belediyespor'a sahip çıkıyoruz ama malum gazeteler, 'Menemen Belediye Başkanı, Menemen Belediyespor'a gol attı' diyor. Diğer bir husus, U19 takımımız şampiyon oldu. Onları tebrik ediyorum. Önünüzde Menemen Belediyespor'a gönülden bağlı bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Gelecek hafta yapılacak maçı Menemen Belediyespor'un kazanması durumunda futbolcu başına 5 bin TL'yi cebimden vereceğim. Bunu Menemen Belediyesi adına yapamam çünkü hukuki değil. Hukuku öğrenmemiz lazım. Bizim Genel Başkanımız hak hukuk adalet için yürüdü. Bundan sonra süreç hukukidir. Sürecin sonucunda Menemen Belediyesi'nden Menemen Belediyespor'a 13 bin liraya kiralanmış olan bir malın nasıl oldu da oradan da bir başkasına 300 bin liraya kiralandığını, muhatapları hukuka anlatırlar. Bugünden sonraki spekülatif haberlere hiçbir şekilde cevap vermeyeceğim. Burada aslında biz bir bilgilendirme toplantısı yapmış olduk. 13 bin TL nerede, 300 bin TL nerede... Şimdi ben bunun hesabını sormayayım mı? Menemen Belediyespor'un elden gitmemesi için açılmış olan davada tarafız. İsim zikretmeden söylüyorum. Menemen Belediyespor, şahısların, şirketlerin değil yeniden halkın olacaktır." dedi.

"MENEMEN'İN PERSONEL GİDERİ BÜTÇENİN YÜZDE 93'ÜNE GELMİŞTİR!"

Bir belediyenin personeline bütçesinde ödeyebileceği oran yüzde 30. Üstü için izin almak gerekiyor. Aşılırsa ne olur? Aşılırsa belediye başkanına zimmet çıkar. Mahkemede belediye başkanından kamuya ait olan paranın buraya usulsüz verilmesinden dolayı bu para tahsis edilir. Bizim Sayıştay ve bilirkişi raporunda bütçemizin yüzde 38 civarında olması gereken personel giderleri yüzde 93'tür. Bu durum şunu gösteriyor; sen iş yapma, makamına otur. Çay ve kahve iç. Sadece çalışanların parasını ver ve hiçbir şey yapma. Bizim burada ivedi bir şekilde bir şeye karar vermemiz gerekiyor. Bununla ilgili arkadaşlarımızla ve Genel Başkan ve Genel Merkezimiz ile görüşerek belli kararlar almak zorunluluğu doğmuştur. Belediyemiz tarafından 28 Mart 2019 tarihinde, seçimlerden 3 gün önce 284 geçici işçi alındı. Bir günde... Seçimlere 3 gün kala... Herhangi bir şey söylemek istemiyorum. Hukuk karşısında gerekli cezalar verilir. Seçimlere 3 gün kala imza atanlar hukuk karşısında gerekli hesabı verecektir. Siz 300 kişilik yere 1100 kişi koyarsanız belediyecilik yapmıyorsunuzdur. Adım atamayacak hale gelmişsinizdir. Burada zimmet çıkıyor. Burada hukuka aykırılık, kanunsuzluk, görevi kötüye kullanma var. Bunlarla ilgili Ticaret Kanunu'ndaki hususları da göz önünde bulundurarak önceki yönetim hakkında gereğini yerine getireceğiz. 284 arkadaşımızın içinde 14-15 arkadaşımız var. Yıllardır Menemen'e hizmet etmiş olanlar vardır. O 14-15 arkadaşlarım emek vermiş insanlar. Onlar görevlerine devam edecekler. Değerli arkadaşlarım, yüzde 30'dan yüzde 93'e kadar çıkmış bir orandan bahsediyoruz. Diğer arkadaşlarımız için Sayıştay'ın belirlediği şekilde gereğini yapmakla yükümlüyüz. Aksi takdirde hizmet edemez, sadece personel maaşı öderiz. Hukuki süreç üstüne artık daha fazla konuşmak istemiyorum. Kanun karşısına çıkacaktır, kanun da kararını tebliğ edecektir. 284 arkadaşıma da şunu söylemek istiyorum. İşsizliğin bu kadar yoğun olduğu bir ortamda en kısa zamanda değerlendireceğiz."

MAAŞLARIN ÖDENEMEDİĞİ İDDİASINA SERT YANIT!

Aksoy ayrıca Tahir Şahin'in maaşların ödenemediğine yönelik çıkışını da yalanladı ve "Maaşlar ödendi. Bizden önceki dönemde ne kadar ödendiyse o kadar ödendi. Bakın işçilere 2200 lira ödenmesi gereken para, aday gösterilmedikten sonra sendika ile anlaşılıp 6 bin liraya çıkarılıyor. İkramiyesiyle 8 bin lirayı aşıyor. Bana veremediğimi söyleyenler, kendileri arttırdı maaşı, hem de vermedi." dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER