Menderes'te Başkanvekili belli oldu

Menderes Belediye Meclisi Meclis Başkanvekili Gürsel Rüzgar idaresinde seçim gündemiyle toplandı. Ertan Güleç'in de bakanlık tarafından görevden uzaklaştırılma kararı sonrası 15 CHP'li, 8 AK Partili ve 1 de MHP'li üyeden oluşan meclis şeffaf sandıkta yapılacak gizli oylama usulüyle yapılan seçim sonunda başkanvekilini seçti. 

Menderes'te Başkanvekili belli oldu

ÖZKAN 15 OYLA YENİ BAŞKANVEKİLİ 
CHP’nin adayı aynı zamanda başkan yardımcısı olan Meclis Üyesi Erkan Özkan üçüncü turda aldığı 15 oyla salt çoğunluğu elde ederek başkanvekili seçildi. Özkan’a ilk turda 13, ikinci turda da 14 oy çıkmıştı.

CUMHUR İTTİFAKI'NDAN FARKLI STRATEJİ 
Cumhur İttifakı seçimde farklı bir stratejiye imza attı. İlk iki turda seçim öncesi CHP'den istifa eden ve salona bağımsız üye olarak gelen Mustafa Akın'da birleşip son turda oyunu kendi adayına attı. Bağımsız Üye Akın ilk turda 8, ikinci turda 9 oy aldı. Son turda ise AK Partili Meclis Üyesi Cemil Az'a 9 oy çıktı. 

AKIN DAMGASI! 
Öte yandan Menderes’teki başkanvekilliği seçimine seçim öncesi aldığı karar ve seçimde aldığı oylarla Meclis Üyesi Mustafa Akın damga vurdu. Kayalar’ın görevden uzaklaştırılması sonrası başlayan süreçte Menderes İlçe Başkanı Ahmet İşler’in de desteğiyle adaylık yoluna giren Mustafa Akın, seçim günü CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un da katıldığı son zirvede yaşanan tartışmada partisinden istifa ederek salona bağımsız aday olarak geldi. Akın, aday çıkarmayan Cumhur İttifakı’nın stratejisi sonucu sandıkta ilk turda 8 oy aldı. İlk tur sonunda CHP İl Başkanı Deniz Yücel’in itirazı sonrası söz alan Akın salonda oylar için teşekkür ederek aday olmadığını açıklasa da ikinci turda kendisine bu kez 9 oy çıktı. Cumhur İttifakı’nın üçüncü turda ise kendi adayında birleşti. CHP'nin fire vermediği ve Özkan'ın 15 oyla başkanvekili olduğu seçimde AK Partili Cemil Az'a 9 oy çıktı, Akın'a ise sandıktan oy çıkmadı. 

Menderes Belediye Meclisi saat 14.00 sıralarında toplandı. Oturuma Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yanı sıra CHP İl Başkanı Deniz Yücel, AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İl Başkanı Veysel Şahin ve meclis üyeleri katıldı. 

CHP süreçte yapılan kritik zirveler sonunda sandığa aynı zamanda belediye başkan yardımcısı olan Meclis Üyesi Erkan Özkan ile gitme kararı aldı. Cumhur İttifakı ise sandığa AK Partili Meclis Üyesi Cemil Az ile gidileceği bilgisine rağmen ilk turda aday çıkarmadı. Cumhur İttifakı ilk iki turdaki oy dağılımını gözlemleyecek, fire durumuna göre üçüncü turda bir hamle yapacak ya da yapmayacak. 

İLK TURDA ÇARPICI SONUÇ
İlk tur oylama sonunda Özkan 13 oy alırken, seçim öncesi grup toplantısında yaşanan tartışmada CHP'den istifa ederek bağımsız üye olan Mustafa Akın'a 8 oy çıktı. 3 oy ise geçersiz sayıldı. Oylama sonunda CHP İl Başkanı Yücel söz alarak Akın'ın aday olmadığını ve oyların geçersiz sayılması gerektiğini söyledi. Yücel'in itirazı sonrası söz alan Akın da "Aday gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Ama ben aday değilim" açıklamasını yaptı. Bu açıklama CHP sıralarından alkış aldı. 

İKİNCİ TURDA ÖZKAN'A 14 OY 
Cumhur İttifakı'nın aday çıkarmadığı ikinci tur oylamada ise 1 oy geçersiz sayılırken Özkan'a sandıktan 14 oy çıkarken, Akın'a da 9 oy çıktı. Bu tabloyla Cumhur İttifakı Grubu'nun Akın'a oy attığı da kesinleşmiş oldu. 

CHP'DE FİRE YOK, BAŞKANVEKİLİ ÖZKAN! 
Cumhur İttifakı'nın bu kez AK Partili Meclis Üyesi Cemil Az'da birleştiği üçüncü turda CHP fire vermedi. Sandıktan 15 oy alan Özkan salt çoğunluğu sağlayarak yeni başkanvekili seçildi. AK Partili Az'a ise 9 oy çıktı.

KAYALAR DIŞARI ÇIKTI 
Oturum 'Kayalar' tartışmasıyla başladı. AK Parti Grubu görevden uzaklaştırılan Kayalar'ın salonda yer almasına itiraz etti. Yaşanan tartışma sonunda Başkan Kayalar salon dışına çıktı. 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2022, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER