Meclis’te yine kavga çıktı: İYİ Partili vekil hastaneye kaldırıldı

Besti KARALAR/ANKARA, (DHA)- TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında AK Parti ve İYİ Parti milletvekilleri arasında yumruklu kavga çıktı. Yaşanan arbedede fenalaşan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, hastaneye kaldırıldı.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında, TBMM, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Adalet Bakanlığı, Yargıtay, Danıştay ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçelerini görüşmek üzere toplandı. Görüşmeler sırasında önce CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan arasında tartışma yaşandı. Ardından kürsüde konuşan İYİ Parti Milletvekili Ümit Beyaz ve AK Parti'li Turan tartıştı. AK Parti ve İYİ Parti sıralarındaki milletvekillerinin de ayağa kalkarak tartışmaya başlaması üzerine gerginlik büyüdü. Bunun üzerine Meclis Başkanvekili Haydar Akar, 10 dakika oturuma ara verdi.

Ancak tartışma devam etti. AK Parti milletvekilleri ile İYİ Parti milletvekilleri kürsünün etrafında toplandı. İki partinin milletvekilleri birbirlerine yumruk attı. Yaşanan arbedede yere düşen milletvekilleri oldu. Arbede devam ederken, AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'e yumruk attı. Araya diğer milletvekilleri girdi ve Örs, genel kurul salonundan çıkarıldı.

Yaşanan arbedede İYİ Partili Örs, fenalaştı. Örs'e, ilk müdahaleyi aynı zamanda doktor olan İYİ Partili Aylin Cesur yaptı. Örs, daha sonra Meclis revirine götürüldü. Burada kalp ritminin bozuk olduğu gerekçesiyle Hüseyin Örs, ambulansla özel hastaneye kaldırıldı. Örs'ün, tedbir amacıyla yoğun bakımda tedaviye alındığı öğrenildi.

'ŞU ANDA DURUMU DAHA İYİ, KENDİSİNE GEREKLİ MÜDAHALE YAPILMIŞ'

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan arbedede fenalaşarak hastaneye kaldırılan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'ü ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklama yapan Davutoğlu, "Her şeyden önce TBMM'de yaşanan bu vahim olayı hem şiddetle kınıyorum hem de son dönemde gittikçe artan bu şiddet kültünün toplumumuza sirayet etmesi konusunda bütün siyasi liderleri aklı selime, basirete davet ediyorum. Gerçekten toplumda şiddet olaylarında yaygınlaşma bugün TBMM'ye de yansıdı. Tabii TBMM'de bazen tartışmaların tansiyonu yüksek olur bunun fiili saldırıya dönüşmemesi lazım. Biraz önce Sayın Meral Akşener'e geçmiş olsun dileğinde bulundum. Örs'ün oğlu Furkan'a geçmiş olsun dileğinde bulundum. Doktorların verdiği bilgiye göre, Sayın Örs hastaneye nakledildiğinde çok ciddi hayati tehlike atlatmış ve uzun süre bu devam etmiş. Şu anda durumu daha iyi, kendisine gerekli müdahale yapılmış. Maalesef geçmişteki dönemde 2 milletvekilini, bu tarz olaylarda kaybettik. TBMM hem milletin en yüce makamıdır hem de siyasetin; kültürünün, nezaketinin yansıması gereken bir mekandır. Burada bile böyle bir şiddet söz konusu oluyorsa hepimizin yaklaşan seçim ortamıyla ilgili hem kaygı duyması hem de basiretle bu şiddet ortamının ortadan kalkması için çaba sarf etmesi lazım" dedi.

Öte yandan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de hastaneye gelerek Örs'ü ziyaret edip, sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Akşener, çıkışta açıklama yapmazken Davutoğlu ile tokalaşarak hastaneden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2022, 21:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER