Meclis karıştı! Milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi üzerindeki konuşması sırasında TBMM Genel Kurulu’nda CHP ve AK Parti milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı, iki grubun milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü.

Meclis karıştı! Milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü

TBMM Genel Kurulu'nda, 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler bugün yapılıyor. Saat 12.00'da başlayan görüşmelerde üç kez ara verildi. Saat 20.00 sıralarında kürsüye gelen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, kendisinden önce konuşan muhalefet partisi mensuplarının yönelttiği eleştirilere yanıt verdi.

MİLLETVEKİLLERİMİZİN KİMLER TARAFINDAN SEÇİLDİĞİ AŞİKARDIR”

Kurtulmuş şunları söyledi:

* “Burada sürekli olarak gergin bir üslupla hatta zaman zaman üstten hakarete varan sözlerle AK Parti grubunu bir şekilde muhatap alarak konuşmanın doğru olmadığını, Türkiye'nin ikinci büyük partisinin genel başkanına yakışmadığını ifade etmek isterim. Milletvekillerimizin kimler tarafından belirlendiği, kimler tarafından seçildiği aşikardır. Biz bu Meclis'te hiçbir milletvekiline hakaret etmedik, hakaret etmeyi de aklımızdan geçirmedik.

* Sizin milletvekillerini de kimin nasıl belirlediğini herkes biliyor. Sosyal medyaya kadar düşmüş olan şu anda partinizle alakası bulunmayan iki değerli yöneticinizin nasıl ne şekilde milletvekillerinin seçildiğini bildirdiğini biliyoruz. Milletvekilleri partilerin kurullarında seçiliyor. Genel başkanların, parti kurullarının helal oylarıyla seçiliyor. Her bir milletvekilini seçen milletin kendisidir.

“BÜTÇEYİ SAVUNMASINDAN DOĞAL BİR ŞEY OLAMAZ”

* Burada cumhurbaşkanlığı bütçesini takdim etme görevi Meclis İçtüzüğü'nün 62. Maddesi gereğince Cumhurbaşkanı Yardımcısının ya da Cumhurbaşkanı'nın belirleyeceği bir bakanın üzerindedir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısının ya da herhangi bir bakan arkadaşın burada bütçeyi savunmasından, okumasından daha normal bir şey olamaz.

* Bu Meclis, Gazi bir Meclistir. AK Partilisiyle, CHP'lisiyle, HDP'lisiyle, MHP'liyse, İYİ Partilisiyle. 15 Temmuz'da hep beraber direnmiş bir Meclistir. Bu Meclis'in ruhunu ayaklar altına almaya kimsenin hakkı yoktur. Bu Meclis'in gaziliğine saygı duymuyorsanız neye saygı duyacaksınız?

“CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIK KONUŞMASIYDI”

* Sayın Kılıçdaroğlu konuşmalarının sonunda sürekli, ‘diktatör' dediği bir sıfat daha ekleyerek ‘tiran' dedi. Halkta karşılığının kalmadığını söyledi. Halkta bir tabanının olmadığını söyledi. Bizde Kılıçdaroğlu'na diyoruz ki: Madem Recep Tayyip Erdoğan'ın halkta karşılığı yoktur buyurun er meydanına adaylığınızı ilan edin. Zaten Sayın Kılıçdaroğlu'nun buradaki konuşması bir Genel Kurul Bütçe konuşması değil, cumhurbaşkanlığı adaylık konuşmasıydı…

* Sürekli olarak Cumhuriyet Halk Partisi'nin sayın Genel Başkanı Cumhurbaşkanı'nın Meclis'i feshetme yetkisinden bahsetti. Daha geçen gün 6 artılı masanın teklifi olarak gelen Anayasa teklifinde kendilerinin de Meclis'i gerektiğinde Cumhurbaşkanı'nın feshetme yetkisini unutmuş görünüyor.

“‘HİLELİ ZARLARLA SEÇİM KAZANMAK' LAFINI BİZİM LÜGATIMIZDA BULAMAZSINIZ”

* Faizle ilgili yanlış rakamları milletle paylaşmayın. 2002'de toplam bütçede faizin payı yüzde 43,2, 2022'de 11,3. 2002'de her 100 TL'de 85,7 lirası faize gidiyor şimdi 15,5 lirası gidiyor. Hileli zarlarla seçim kazanma taktiklerinden bahsedildi. ‘Hileli zarlarla seçim kazanmak' lafını bizim lügatımızda bulamazsınız.

* Biz milletin gönlüne girerek, milletin gönlünde kalmayı başararak, milletin çarşısında pazarında olarak, milletin halayında, düğününde, cenazesinde olarak seçimleri kazanır ve Meclis'e geliriz. Biz milletin iradesiyle sandıklardan çıkarız, biz halkın helal oylarıyla iktidara geliriz ve bundan başka bir yol tanımayız. Ne 367'nin gölgesine sığınırız, ne sözde Cumhuriyet Mitingleri'nin gölgesine sığınırız. Ne Türkiye'deki bir takım küresel vesayet odaklarının önünde el pençe divan dururuz.

* Keşke Maraş niye kapalıydı? Yüzünüz o zaman niye kızarmadı deseydiniz? Biz şimdi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Maraş bölgesini açarak iftiharla milletin önüne çıkıyoruz. Keşke Karabağ 30 yıl niye Ermeni işgalinde kaldı, niye buna göz yumdunuz deseydiniz. Şimdi Karabağ Azerbaycan'ın yurdudur ve kıyamete kadar Azeri yurdu olarak kalacaktır.

* Benden önceki konuşmalarda AK Parti, ‘Kürt düşmanı' olarak ilan edildi. Bunu kategorik olarak reddettiğimizi ifade etmek istiyorum. Biz insanların yaradılışta eş, Müslümanların da dinde kardeş olduğuna inanan bir zihniyetten geliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan Kürt kardeşlerimiz de, bu coğrafyada yaşayan bütün kardeşlerimiz de bizim kardeşlerimizdir.

* Bu ülkenin Kürt vatandaşları birinci sınıf vatandaşlarımızdır ve Türkiye'deki 85 milyon vatandaşımızdan hiçbirisinden bir farkı yoktur. Bu bölgede insanları etnik kökenlerine mezhep kökenlerine göre asla ve asla ayırmayız. İnsanları mezhep kökenlerine ve etnik yapılarına göre ayırmak emperyalizmin bir oyunudur.”

MİLLETVEKİLLERİ BİRBİRLERİNİN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

Numan Kurtulmuş konuşurken CHP grubu, ‘Zindaşti', ‘damat' dedi. AK Parti grubundan da yanıt gelince Şentop, milletvekillerine içtüzüğe uyulması için uyardı.

Kurtulmuş, konuşmasını sürdürürken CHP ve AK Parti milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. İki grup milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü. Gerginlik sırasında TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı da olan AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu'ya vurmaya çalıştı. Her iki partinin grup başkanvekilleri araya girerek gerginliği sakinleştirdi. Birleşime verilen 5 dakikalık aranın ardından ortam sakinleşti.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2022, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER