"Kocaoğlu son noktayı koydu"

Erol Yaraş yazdı...

"Kocaoğlu son noktayı koydu"

Kocaoğlu, günlerdir beklenen açıklamayı yaptı ve “2019’da Aday değilim” dedi.
Evet, günlerdir merakla beklenen ve üzerine bahisler oynanan karar açıklandı ve “olmayacak” diyenler kazandı.
Peki, şimdi ne olacak? Piyasaya hemen “Kral öldü yaşasın yeni kral” cılar çıkacak. Kemal Kılıçdaroğlu yeni adayı açıklayana kadar CHP toz duman olacak. Bugünden itibaren aday adaylıklarında adı geçenlere belden aşağıya vurmak serbest olacak.
Anlayacağınız CHP birbirine girecek. Hiçbir zaman partilerinin iktidar olacağına umut vermeyen CHP’liler, iktidar oldukları İzmir’de birbirlerini yiyecekler. Bu tartışmalarda zaten CHP’yi kerhen destekleyen İzmirlilerde daha da bıkkınlık yaratacak.

***

Gelelim Kocaoğlu’nun 15 yılına.
İster sevin ister sevmeyin Aziz Kocaoğlu İzmir’e damgasını bir kere değil birçok kez vurmuş bir başkan olarak tarihe geçecektir.
15 yılda İzmir’e yaptıkları saymakla bitmez en önemlisi de kentin birçok alt yapı sorunlarını çözmüş olmasıdır. Onlarca yıl İzmir birçok altyapı konusunda sıkıntı çekmeyecekse bunu Kocaoğlu’na borçlu olacaktır.
Bunun dışında hemen akla gelen bazı projelere baktığımızda Agora, Kadifekale Ormanı, Doğal Yaşam Parkı, Kuş Cenneti, Körfez’de yeni gemiler, metro ve hafif raylı sistem, tramvay, sahil düzenlemeleri, bisiklet yolları, Fuar İzmir, kentsel dönüşüm projeleri, Homeros Vadisi. Bunlar ilk aşamada aklıma gelenler. Kırsal alanda yaptıkları ise Türkiye’ye örnek oldu. İzmir’de tarımda büyüme Kocaoğlu döneminde artı 7’leri geçti. İzmir Modeli diye bir kavram tüm Türkiye’de konuşuldu, örnek gösterildi.

***

Özetle Kocaoğlu, 150 yıllık İzmir Belediye Başkanlığı tarihinde 15 yıl başkanlık yapan tek başkan olarak tarihe geçmiş ve gerçek efsane olarak yerini almıştır.
Toplantıdan haber ve notları her yerde okudunuz benim en çok beğendiğim; “İnsan zirvede bırakmayı bilmeli” cümlesi oldu. Acaba son 6 aydır değişimden yana olan Kocaoğlu, bu söylemi ile bir yerlere son kez mesaj mı gönderiyordu? Onun dışında çok rahatlamış bir havası vardı. Top onun ayağından çıktı. Artık bundan sonrasını CHP genel başkanı ve CHP üst yönetimi düşünecek.
Elbette adayların belirleneceği güne kadar daha çok Aziz Kocaoğlu yazıları yazıp, konuşacağız. 

***
Yazıyı rahmetli Demirel’in bir cümlesi ile tamamlayalım. Demokrasilerde 24 saat çok uzun bir süredir. Yani adayın belirleneceği güne kadar köprülerin altından daha çok sular akacaktır. Son dakikada olmadık ve hiç beklenmedik bir karar hepimizi şok edebilir.   

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 16:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayati Ertuğrul
Hayati Ertuğrul - 3 yıl Önce

Süper bir yorum. Tümüne katılıyorum.
Aziz Bey ağırlığı olan karakterli bir insan.
O’nu hepimiz arayacağız. Şayet ayrılırsa yerini tamamen doldurmak biraz zor.

SIRADAKİ HABER