Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin var olan sorunlarının tamamını çözeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret için geldiği Diyarbakır'da esnafla buluştu.

Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin var olan sorunlarının tamamını çözeceğiz

Esnaf ziyaretinin ardından, açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi hep birlikte aydınlığa çıkaracaklarını belirterek, "İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Bir kişinin işi olursa, evine ekmek götürürse, huzur içinde gelir elde ederse alın terinin karşılığını alırsa, bu tür olaylar da olmaz. İşin derinine, kökenine inmek lazım. Hiçbir insan gidip de rögar kapağını çalmak istemez ama aç ise ne yapsın bu adam? Dolayısıyla olaya bir de bu cepheden bakmak lazım ama dediğim gibi az kaldı. İnşallah hep birlikte Türkiye'nin var olan sorunlarının tamamını çözeceğiz hiç endişe etmeyin" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret ve görüşme gerçekleştirmek üzere beraberindeki heyetle Diyarbakır'a geldi. Sabah, bir otelde kanaat önderleri ve kadınlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, daha sonra Sur ilçesinde esnaf ve vatandaşlarla görüştü. İş yerlerini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, esnafın sorunlarını dinledi. Bir esnaf, Kılıçdaroğlu'na Mustafa Kemal Atatürk'ün çerçeveli fotoğrafını hediye etti. Kılıçdaroğlu, daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dengbej Evi'ni ziyaret etti. Bölgede dengbej olarak adlandırılan halk ozanlarının seslendirdiği eserleri dinleyen Kılıçdaroğlu, "Bu kültürü yaşatanlara şükran borçluyuz. Kaybolmasını da istemeyiz. Çok zengin bir kültür. Bunu yaşatmak için verdiğiniz mücadele de takdire değerdir" diye konuştu.

'TÜRKİYE'NİN VAR OLAN SORUNLARININ TAMAMINI ÇÖZECEĞİZ'

Ziyaret sonrası Ziya Gökalp Mahallesi Muhtarı Muhsin Sanay'la bir süre sohbet eden Kılıçdaroğlu, daha sonra açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Herkes huzur istiyor, gelir istiyor, kazanç istiyor. Kucaklaşmak istiyor. Büyük sıkıntılar var. Bunun da farkındayım. Zaten o sıkıntıları yerinde görmek ve sizleri dinlemek için buraya geldim. İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde bütün bunları aşacağız. Birlikte aşacağız, kucaklaşacağız, sohbet edeceğiz, dertleşeceğiz, dertlerimizi paylaşacağız. Uyuşturucu sorunu çok ağır bir sorun. Türkiye'nin her yerinde maalesef var. Hiçbir uyuşturucu baronu hapiste değil ama biri laf etti diye yakalayıp hapse atıyorlar. Niye uyuşturucu baronları hapiste değil. Uyuşturucu baronlarının arkasındaki siyasi güç hangisi. Bunları da düşünün. Bunları da sorgulayın. Biz de sorguluyoruz. Bu konu üzerinde de duruyoruz ayrıca. İnşallah hep beraber Türkiye'yi birlikte aydınlığa çıkaracağız. İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Bir kişinin işi olursa, evine ekmek götürürse, huzur içinde gelir elde ederse alın terinin karşılığını alırsa, bu tür olaylar da olmaz. İşin derinine, kökenine inmek lazım. Hiçbir insan gidip de rögar kapağını çalmak istemez ama aç ise ne yapsın bu adam? Dolayısıyla olaya bir de bu cepheden bakmak lazım ama dediğim gibi az kaldı. İnşallah hep birlikte Türkiye'nin var olan sorunlarının tamamını çözeceğiz hiç endişe etmeyin."

EVLAT NÖBETİNDEKİ AİLELERLE ÖĞRETMENEVİNDE GÖRÜŞTÜ

Diyarbakır'a dün gece gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan ailelerden Ayşegül Biçer ve Celil Begdaş ile öğretmenevinde bir araya geldi. PKK tarafından kaçırılan oğlu Mustafa’ya geçen yıl 29 Temmuz’da kavuşan, ancak eylem yapan ailelere destek olmaya devam eden Ayşegül Biçer ile 2 yıl önce 16 yaşındayken kaçırılan oğlu Yusuf için oturma eylemini sürdüren Velil Begdaş ile Kılıçdaroğlu'nun görüşmesi, CHP sosyal medya hesabından paylaşıldı.

'6 İLE GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ KURACAĞIZ'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da bir otelin konferans salonunda muhtar ve sivil toplum kuruluş temsilcileriyle bir araya geldi. Bölgedeki çiftçilere bedava elektrik vermek amacıyla 3 milyar dolarlık bir projelerinin olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Şanlıurfa’ya da gittim, çiftçilerle buluştuk. Onların da pek çok sıkıntıları vardı. Zaten Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman, Şırnak aşağı yukarı aynı coğrafyada aynı sorunlarla karşı karşıya olan illerimiz. Şanlıurfa’da bir konuşma yaptım. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını bize verin, Şanlıurfa’daki bütün çiftçilerin elektriğini bedavaya vereceğiz. Şimdi aynı şeyi sadece Şanlıurfa için demiyorum. Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak bunların hepsini saydık, 6 il. Güneş enerjisi yapacağız. Güneşe para veriyor musunuz, vermiyorsunuz. Paneller üretiliyor mu, evet üretiliyor. Hesabını yaptım. Bu 6 kentte çiftçiye elektriği bedava vermek ve artan elektriği de satmak kaydıyla 5 bin megavatlık bir yatırım yapmak mümkün. Yatırımın maliyeti 3 milyar dolar. Bunlar Ruslarla iş birliği yaptılar. Mersin’de nükleer santralini kurdular. Güzel, nükleer enerjiyi de bize vermiyorlar Ruslar. Sadece fabrikayı kurdular, bize elektriği sattılar. Bize elektriği satacaklar. Buna da garanti vermişiz, elektriği de satın alacağız. Nükleer santralin maliyeti ne kadar, 20 milyar. Biz kaça yapacağız, 3 milyar dolara. Güneş tarlaları var mı, var. Boş arazi var mı, var. Binlerce dönüm var mı, var. Binlerce dönüm üzerinde bunları kurmak mümkün mü mümkün, 3 milyar dolar. Bu yatırım 10 yılda kendisini amorti edecek. 2 yıl ödemesiz, dolaylı veya doğrudan 665 bin çiftçiye istihdam sağlayacak. 6 kentte 665 bin kişiye doğrudan veya dolaylı istihdam sağlayacak. Erdoğan diyor, 'yap elini tutan mı var', elimi tutan sensin. Diyarbakırlıların huzurunda söylüyorum. Eğer sen delikanlıysan benim elimi tutmazsan. Bana, bizim kuracağımız şirkete, bizim belediyelerimizin kuracağı şirkete arazi tahsis edeceksin."

'DİYARBAKIR CEZAEVİ İNSAN HAKLARI MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ'

Diyarbakır Cezaevi'nin İnsan Hakları Müzesi olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Diyarbakır hapishanesindeki işkenceler unutuldu mu, unutulmadı. Oradaki insanlarla bizim helalleşmemiz lazım, bunu yapmazsak barışamayız. Haksızlığa uğrayan bir kişiyle bizim helalleşmemiz lazım. Diyarbakır hapishanesinin de İnsan Hakları Müzesi'ne dönüştürülmesi gerekiyor. Roboski’de öldürülen gencecik evlatlarımız vardı. O ailelerle de helalleşmek lazım. Helalleşmek yüzleşmektir. Haksızlıkla yüzleşmektir, helalleşmektir. Af çıkartmak değil, helalleşmeniz lazım. O zaman biz bu ülkede barışı, huzuru sağlayabiliriz. Birlikte olabiliriz. Haksızlığa uğradığı zaman da hep birlikte daha güçlü bir ses çıkartabiliriz. Helalleşme aynı zamanda adalettir. Adaleti sağlamaktır. Devletin dini adalettir. Devletin dini adalet ise adaletin üzerinde hepimizin titremesi lazım.”

'HEP BERABER GÜZEL VE HUZUR DOLU BİR TÜRKİYE’DE YAŞAYACAĞIZ'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir düğün salonunda bin 200 partilinin katıldığı yemekli toplantıda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin pek çok sorunu olduğunu ancak çözülmeyecek hiçbir sorunun olmadığını kaydetti. Sorunları beraber çözüme kavuşturacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bir toplantıda dediler ki, çok geç kaldınız Diyarbakır’a gelmekte. Haklılar tabi çok geç kaldık. Dolaysıyla Diyarbakır’da oyumuzun düşük olması temel nedeni kabahat bizde, buralılarda değil. Aslında affedin diye buraya geldik, geçmişte eksik ve yanlışımız oldu. Önemli olan hataları ve yanlışı görmek. Şimdi de onu telafi etmeye çalışıyoruz. Bu yemek de telafi edilmesinin bir parçasıdır. Hep beraber güzel ve huzur dolu bir Türkiye’de yaşayacağız. Yola çıktım Türkiye’yi barıştıracağım ve huzuru getireceğim. Özellikle Diyarbakır’ın büyük bedeller ödediğini biliyorum. Gözyaşları, insanların evlerinde huzur dolu oturmadığı günler var. Bütün bunların hepsini biliyoruz. Dolaysıyla geçmişi bir şekilde unutmadan hafızalarımızda diri tutarak güzel bir gelecek inşa etmek için mücadele etmeliyiz. Geçmişten ders alarak daha güzel bir geleceği inşa etmeliyiz. Çalışıyorsunuz, üretiyorsunuz ve kazanıyorsunuz ama karşılığını alamazsanız o zaman ortaya farklı bir tablo çıkıyor. Mezopotamya coğrafyasındayız, çok bereketli bir coğrafya buğdayın kökeni burada zaten. Ama binlerce çocuk açsa bu coğrafyada o zaman temel bir sorun var demektir.”

'EVLADINI AÇ YATAĞA YATIRAN BİR ANNENİN DRAMINI HEPİMİZİN HAFIZASINDA TUTMASI LAZIM'

21'inci yüzyılın Türkiye’sinde binlerce işsizin olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Bu sorunu çözmek için yola çıktık zaten. Bu sorunu çözmezseniz siyaset yapmanın anlamı yok. Biz aile destek sigortasıyla yoksulluğun sorununu da gidermek istiyoruz. Bu coğrafyada hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli. Evladını aç yatağa yatıran bir annenin dramını hepimizin hafızasında tutması lazım. 21'inci yüzyılın Türkiye’sine bunlar yakışmıyor. Farklı bir şeyler yapmamız lazım. Kavgalardan, ayrıştırmadan ve kutuplaşmadan bıktık. Bunları da bırakmamız lazım, kucaklaşma ve helalleşme varken niye kavga ediyoruz. Bütün bunları değiştireceğiz. Allah’ın izniyle ve sizlerin destekleriyle. 6 milyon 300 bin genç ilk defa sandığa gidecek ve oy kullanacak. Gençlerde bir numara Şanlıurfa sonra da Diyarbakır. Dolayısıyla gençler önümüzdeki siyasetin kilometre taşını belirleyecek. İlk kez sandığa gidecekler. Çünkü onlar yeni bir yapı görmediler. Aynı kişiyi, yönetimi ve otoriter yapıyı gördüler. Artık twit bile atamıyorlar, acaba birisi sosyal medyada bir şey paylaşırsam başım belaya girer mi diye düşünüyorlar. Gençlere söz veriyorum Allah’ın izniyle bizim iktidarımızda en rahat bu kardeşinizi eleştireceksiniz. Bileceksiniz ki başına hiçbir bela gelmeyecek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 21:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER