Kılıçdaroğlu'ndan TÜİK'e tepki!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim mitinglerine Mersin’den başladı. 'Milletin sesi' adıyla gerçekleştirilen mitingde, CHP lideri, katılımcılara, "Ahdım var, bu memlekete barışı, huzuru, demokrasiyi, adaleti getireceğim" diye seslendi.

Kılıçdaroğlu'ndan TÜİK'e tepki!

Kılıçdaroğlu, TÜİK'e kabul edilmemesine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle;

Dün saat 11:00'de TÜİK'e gittim. Enflasyon açıkladılar, aylık yüzde 3,51 yıllık enflasyon yüzde 21,31. Ya Allah aşkına, bunlar devletin memuru mu, sarayın memuru mu? Sizin evinizde eşiniz, çoluğunuz çocuğunuz alışveriş yapmıyor mu? Elektrik faturasına, su faturasına bakmıyor mu? Deterjan alırken, ekmek alırken, domates alırken görmüyorlar mı? Talimat gelmiş 'İndireceksiniz'. Neden gittim? TÜİK rakamları üzerinden emeklinin, asgari ücretlinin, memurun aylığını belirliyorlar. Yani milyonlarca kişinin aylığını düşük rakamlar üzerinden belirlemeye çalışıyorlar.

Bir de bu işin uzmanları var. Onlar da oturup bir hesap yaptılar ve onlar da aynı gün, aynı saatte rakamları belirlediler. TÜİK yüzde 3 belirliyor, onlar yüzde 9 belirliyorlar. Farka bakın Allah aşkına. Onlar diyor yıllık yüzde 21, hocalar diyor yüzde 58. Hangisi doğru? Eli kalem tutanlar, aklı başında olanlar, bir yerden talimat almayanlar, doğruları halkla paylaşmayı şiar edinenler doğru rakamları söylüyorlar. Şunu bütün emeklilerin, bütün asgari ücretlilerin, bütün memurların bilmesini isterim; ben TÜİK'e sizin hakkınızı korumak için gittim. Oradakilere soracaktım, 'Siz hangi araştırmaları yaparak bu rakamları buldunuz?' diye. Kapı duvar. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde milletvekilleri bir yere giderken önümüze duvar ördüler. Mersinlilerin huzurunda açık ve net söylüyorum; sizin duvarlarınız vız gelir bize.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER