Kılıçdaroğlu'na bir rakip daha çıktı

CHP milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi İlhan Cihaner partisinin 37. Olağan Genel Kurultayı'nda genel başkanlığa adaylığını açıkladı.

Kılıçdaroğlu'na bir rakip daha çıktı

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı hafta sonu Ankara’da yapılacak. İlk gün genel başkan, ikinci gün ise Parti Meclisi (PM) üyelerinin belirleneceği kurultayda, ‘Gelecek için Biz’ oluşumunun başını çeken CHP Parti Meclisi Üyesi İlhan Cihaner de genel başkanlığa adaylığını açıkladı.

ÇAĞDAŞ SOL SİYASET

Cihaner, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında adaylığını şu ifadelerle duyurdu:

* Liderin seçtiği değil, üyelerin seçtiği Parti Meclisi’ne ihtiyacımız var. Bizler partimizin demokratik bir örgütle yönetim anlayışı ile Cumhuriyetin kazanımlarının sahiplenen, çağdaş ve sol bir siyasetle başarıyla ulaşabileceğimize inanıyoruz.

* Bu ilkeleri parti yasalarına dönüştürmeyi parti politikalarına dönüştürmeyi amaçlayarak, CHP Genel Başkanlığı’na aday oldum. Önce partimizi, sonra ülkemizi sonra da dünyayı değiştirmeye talibiz. Asıl ihtiyacımız olan cesaret.

ÇOCUK, KADIN, YAŞLI

CHP Genel Merkezi'nde konuşan Cihaner iktidarı eleştirerek şöyle konuştu:

* 18 yıldır sürekli insanları birbirine düşman eden politikalarıyla AKP çocuk, kadın, yaşlı düşmanı bir iktidar. Çocuklar kadınlar tecavüze uğruyor ve öldürülüyor. Yoksulluk ve yolsuzluk birlikte yayılıyor halka ise yoksulluk düşüyor. Yargı sistemindeki çöküş ise her bir reformla daha da derinleşiyor.

* AKP düşman siyasetini dünyaya yaydı ve kavga etmediği tek bir devlet kalmadı neredeyse. Böylece herkesin düşman olduğu bir yönetim haline gelerek her devletin oyuncağı olmaya müsait bir yönetim haline dönüştü. Sorumlu iken kendini kurtarmak için düşman üreterek kurtulmaya çalışıyor.

* Kendisine karşı olana eleştirene hain damgası vurmaya çalışıyor kendisiyle Türkiye'mizi aynıymış gibi kabul ettirmeye çalışıyor.

İKTİDAR DİNAMİZMİ

Süre gelen bu koşullar çerçevesinde CHP'nin 37. Kurultayı'nı yapacağını söyleyen İlhan Cihaner sözlerini şöyle bitirdi:

* Partimizin tarihsel rolü en iyi şekilde kurtuluşun ve kuruluşun partisi olarak tarif edilmektedir. Bu niteliği gereği yaptıkları ve hatta yapmadıklarıyla nasıl bir ülkede yaşayacağımızı belirleme potansiyeli vardır. Genel eleştirimiz partimizin bu potansiyeli yeterince kullanmadığı yönündedir.

* Öncelikle Kurultay'ımızın pandemi koşullarında düzenlenmesinin verimli ve demokratik koşullarda yapılmasının önünde en büyük engel olduğunu vurgulamak istiyorum. Onur üyelerimizin ve partililerimizin sınırlandırılacağı bir kurultay iktidar dinamizmini örgütümüze taşıyamaz ancak şimdi bize düşen bu kurultayı tarihsel önemine uyacak şekilde gerçekleştirmeye çalışmaktır.

* Kurultayımıza katılmak istemeyen delegelere çağrıda bulunan Cihaner, lütfen bu tarihsel kavşakta, bu tarihi sorumluluğu almak üzere kurultaya katılın. Kurultayımız CHP geleneğini geleceğe taşıma görevi ile karşı karşıya.

DİĞER RAKİPLER

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına rakip olarak çıkan diğer isimler şöyle:

* Eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı

* CHP Kurultay Onur Üyesi Prof. Tolga Yarman

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER