İzmir İl Başkanları'ndan iktidara gündem tepkisi

Siyaset sahnesinde sıklıkla tartışılan erken seçim, Sedat Peker ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin; Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Hakan Yazar, DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ve CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel sorularımızı yanıtladı.

İzmir İl Başkanları'ndan iktidara gündem tepkisi

Tüm dünyanın olduğu gibi, Türkiye’nin de ana gündem maddesi; pandemi ve aşılama olsa da; gündemden hiç düşmeyen 3 konu daha var: Erken seçim, Sedat Peker ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı ‘Açları siz doyurun’ açıklaması.

Tüm bunlar, siyaset sahnesinde tansiyonu yükseltirken; siyasetin önemli şehirlerinden İzmir’de; CHP, İYİ Parti, DEVA ve Gelecek Partisi İl Başkanları tartışma yaratan bu 3 konuya ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Türkiye’nin değişmeyen ana gündem maddelerinden birisi erken seçim. Sizin görüşünüz ve beklentiniz nedir?

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel:

Şimdi aklıselim olan, ülkesini milletini seven herkese şu soruyu soralım; Türkiye’de yolunda giden tek bir iş, AKP iktidarının sorunların çözümüne ilişkin tek bir inandırıcı gayreti, projesi var mı? Herkesin cevabı şu olacaktır “Hayır yok”. Erken seçim, bu yönetim anlayışından kurtulmak, halkın çektiği yoksulluğa, sıkıntılara son vermek ve yaşanan talanı, kutuplaşmayı ve acıları sonlandırmak için tek çaredir.

Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Hakan Yazar:

Türkiye çok ciddi ve giderek derinleşen krizlerden geçiyor. Çıkış yolu olarak da akla ilk olarak erken seçim geliyor. Ekonomik gidişatın kötüye gittiği ve yolsuzlukların arttığı böyle bir dönemde erken seçim talebini çok doğal görüyoruz. Bu yılsonunda veya 2022 başında erken seçime gidilme ihtimali bizce çok yüksek.

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen:

İç piyasada yaraları sarıp ekonomi iyiye gidiyor havası vermeden, uluslararası ilişkilerde bir başarı elde etmeden ve muhalefet bloğunu zayıflatmadan Cumhur İttifakı’nın seçim kararı alacağını düşünmüyorum açıkçası. Bu cümlenin devamında 2021 yılında bir seçim görünmediğini de söyleyebilirim.

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar:

Cumhur ittifakının oyları, bugün için erken seçime götürme imkânı yok. Muhalefetin de aynı şekilde. Bunu bir tek kişi seçime götürür, o da Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Ama bundan daha önemli ve güçlü bir talep milletten gelirse bir sel gibi yıkar geçer, sandığı önümüze getirir. Milletin talebi önemlidir.

Haftalardır süren Sedat Peker tartışmaları var. Peker’in açıklamaları doğrultusunda; siyasetin finansman desteği mafya tarafından sağlanıyor algısı ortaya çıkıyor. Buna ilişkin yorumunuz ne olur?

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel:

Bu iktidar ve küçük ortağı şiddete, kutuplaşmaya, yasa dışı örgütlenmelere karşı bir sempati duyuyor. Mafya babalarını topluma kahraman gibi lanse ediyorlar. Kendi görüşleri doğrultusunda söylemlerde bulundukları sürece yasa dışı faaliyetlerine göz yumuyor. Bir çete liderinin yayınladığı videolar üzerinden siyaset yapmayı doğru bulmam. Ancak bu çete liderinin söylemlerini, itiraflarını, kanıtları ve şahitleri ile ortaya koyduğu skandalları duyup da sesiz kalanları da milletin takdirine sunarım.

Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Hakan Yazar:

Sedat Peker olayı, bir süre beraber yol yürümüş siyasetçi-bürokrat ve organize suç örgütü liderinin kendi iç çatışmasıyla kirli işbirliklerinin ortaya saçılmasından ibaret.

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen:

Peker’in açıklamalarına bakarak siyaseti mafya finanse ediyor yargısına varmak, siyasete yapılabilecek en büyük haksızlıklardan biridir. Çünkü bu yargı bizi demokratik devlet değil mafyatik devlet sonucuna götürür ki, bu toprakları kanlarıyla sulayarak bize vatan eyleyen dedelerimizin ruhlarına ihanettir.

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar:

Türkiye’de dehşetle, ibretle izlenen bir süreç. Bu işin, bu sürecin bizi nereye götüreceğini bilemiyoruz. Geldiğimiz bu nokta sisteme bağlı bir şey. Çünkü bir gece yarısı görevden alınanlar, bir gün sonrada göreve getirilenler noktasından baktığımızda sistemin artık tıkandığı, bu sistem içerisinde de kirli ilişkilerin olduğu oraya çıkmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; “Neymiş, millet açmış. Aç olarak dolaşanları, buyurun siz de doyuruverin" sözleri çok tartışıldı, tartışılmaya da devam ediyor…

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel:

Hem milletin aç olduğunun hem de AKP iktidarının milleti açlığa mahkum ettiğinin itirafıdır bu sözler. Neresinden tutsanız elinizde kalan bir yönetim anlayışıyla Türkiye savrulmaktadır. Cumhurbaşkanının bu sözleri çok acı sözler. Ancak, CHP var olduğu sürece millet yalnız kalmayacaktır. Biz bu yoksulluğa da, talana da son vereceğiz.

Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Hakan Yazar:

Bu dili kendisine yakıştıramadık. Ayrıca, sorarlar kendisine ‘milleti biz doyuracaksak siz neden o koltukta oturuyorsunuz?’ diye. Şöyle bir huy edindiler; iyi giden bir şey varsa biz yaptık diyorlar. Kötü giden bir şey oldu mu da sanki iktidar kendileri değilmiş gibi herkesi suçluyorlar.

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen:

Açım diyene “Abartıyorsun” diyenler, muhalefet partilerine “Açları siz doyurun” diyenler, daha durumun vahametini, ekonominin nasıl batık bir durumda olduğunu bile görmekten acizler bu ülkenin artık hiçbir sorununu çözemez. Ülke kaynaklarını heba edenler, bu ülkenin sorununu çözemez.

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar:

Milleti aç bırakmak ya da doyurmak iki kişinin değil tek kişinin elindedir. O da bu ülkeyi yönetenin. Madem bu insanlar açız diyor, onu siz doyuracaksınız. Müstehzi bir ifadeyle “siz doyurun” demek bu millete hakarettir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER