İzmir'de tansiyon yükselten 'deprem' tartışması

İzmir siyasetinde 'deprem' tartışması yaşanıyor. Başkan Soyer'in yaptığı açıklamalar sonrası, tepkiler de peş peşe geldi.

İzmir'de tansiyon yükselten 'deprem' tartışması

BEN HABER - CANSU TEMİR AKSU

İzmir’de meydana gelen büyük depremin izleri kentte hala görünürken, acılar da ilk günkü kadar içimizi yakmaya devam ediyor.

Bir yandan yıkılan binalar, bir yandan ‘güvenli ev’ arayışları devam ederken; İzmir siyasetinde de ‘deprem’ konusunda tansiyon yükseliyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Independent Türkçe’ye verdiği röportajda 30 Ekim Depremi esnasında yaşadıklarını anlatmış ve “Depremden 5 saat sonra bir yerel yönetim olmamıza rağmen ilk çadırları kurmuştuk. AFAD ertesi gün kurabildi” ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Soyer açıklamasının devamında; “İlk günden itibaren bir basın toplantısı yapmaya karar verdik. Dedik ki her gün ne yaptığımızı anlatalım ki şeffaf bir biçimde vatandaş görsün, duysun. Sahipsiz olmadıklarını anlasınlar. O arada duyduk ki AFAD da kendi içerisinde toplanıyor. Fakat biz yokuz. Biz de kendi başımıza bir basın toplantısı yapıyoruz. Bir tane mikrofon var. O da Halk TV'nin mikrofonuydu galiba. Ben Halk TV'ye konuşuyorum işte. Böyle 3-5 gün geçti. Ondan sonra Bakan Bey aradı, 'toplantımıza siz de gelin' dedi” sözlerini kullanmıştı.

TEPKİLER GECİKMEDİ

Başkan Soyer’in bu sözlerine ise tepkiler peş peşe geldi.

Önce İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Soyer’in sözlerine yanıt vermiş ve ; “Kastamonu Bozkurt’tan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına teessüf ediyorum. İzmir depreminde 4 saat 14 dakika sonra ilk çadırı kuran AFAD adına da teessüf ediyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına yakışmadı” açıklamasını yapmıştı.

Çataklı’nın bu açıklamasının ardından bir hamle de; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’dan geldi. Dağ; Çataklı’nın paylaşımını retweet yaparak sosyal medyasından paylaştı.

Tartışmaya son dahil olan isim ise AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya oldu.

Kaya; Soyer’in ‘AFAD toplantısı’na ilişkin yaptığı açıklamaya istinaden; Soyer’in depremin ertesi günü yapılan AFAD Toplantısı’nda yer aldığını belirterek bir de fotoğraf yayınladı.

"YALAN SÖYLEMEK ANCAK SANA YAKIŞIRDI"

Kaya yaptığı paylaşımda; “CHP'li Soyer, 30 Ekim 2020 İzmir depreminden sonra AFAD koordinasyon toplantılarına davet edilmediğini, 3-5 gün sonra çağrıldığını söylemiş. 31 Ekim 2020 tarihli haber; Soyer 09.00'da AFAD toplantısında! İzmirlinin hafızası ile alay edip YALAN söylemek ancak sana yakışırdı!” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2021, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER