İYİ Partili Kırkpınar ile A'dan Z'ye

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, “Cumhur İttifakı’nın, bugün-yarın bir seçim ya da referandum olsa alacağı oy oranı %40’ı bulamaz. Anket çalışması yapan şirketler her ay bir önceki aya göre yarım puan, bir puan, bir buçuk puan inişe geçtiğini gösteriyor” dedi.

İYİ Partili Kırkpınar ile A'dan Z'ye

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

İYİ Parti, Türkiye’nin her köşesinde çalışmalarına son hızla devam ederken; Genel Başkan Meral Akşener de il il, ilçe ilçe gezerek esnafın ve vatandaşın sorunlarını dinlemeye, Meclis’te paylaşmaya devam ediyor.

İYİ Parti Lideri ülke genelinde çalışmalarını sürdürürken, İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar da sürekli sahaya çıkarak, vatandaşın nabzını tutuyor. Başkan Kırkpınar, Ben Haber’e yaptığı açıklamalarda; üyelik taleplerinde çok ciddi bir artış olduğuna dikkat çekerken, ‘Z’ ve ‘Y’ kuşağına da ayrı bir parantez açtı.

“HEDEFİM; İZMİR’DE 30 BİN ÜYEYE ULAŞMAK”

18 Ekim 2018 tarihinde il başkanlığına atanan Başkan Kırkpınar; “Ben geldiğimde 3800 olan üye sayısını bugün 15 bine taşıdık. Benim hedefim İzmir’de 30 bin üyeye ulaşmak. Bunu Genel Başkanımıza da söz verdim. Partimizi kurduğumuzda, partimize üye olmak isteyip de olmayan pek çok insan vardı. Sebepleri vardı; “Oğlum devlette çalışıyor”, “Kızımın tayinini bekliyoruz”, “Benim işyerim var, gelir maliye denetler”. Böyle bir korku iklimi içinde kurulmuş siyasi partiydik biz. O korku duvarını, 24 Haziran seçimlerinden sonra Genel başkanımızın yıktığını gördük. 2021’e geldiğimizde artık o korku duvarından bir eser kalmadığını, insanların partimize karşı olan heyecanını görüyoruz. Bizim 30 ilçede bulunan teşkilat başkanlarımız hemen hemen her gün 10-15-20 yeni üye yapıyorlar. İlk defa bir siyasi partiye üye olacak insanlar ilçe başkanlıklarımıza gitmiyorlar. Oturdukları yerden Genel Merkezimize mail atıyorlar, iletişim bilgilerini paylaşıyorlar. O bilgiler anında bize düşüyor, biz de bunları pandemi kuralları gereğince ilçemize davet ediyoruz ve üyeliklerini gerçekleştiriyoruz” dedi.

“SALGIN OLMASAYDI DA EKONOMİK KIRILGANLIĞI AĞIR YAŞAYACAKTIK”

Genel Başkan Akşener’in, esnaf ziyaretlerine de değinen Kırkpınar; “Genel başkanımız 20 Ocak 2020’de esnaf gezisi başlattı. Bizi örnek alıp esnaf ziyaretine çıkan siyasiler oldu. Çok güzel dönüşler alıyoruz, çünkü gittiğimizde esnaf şunu söylüyor; “Meral abla bu işi başlattı, esnafın dostu esnafın yanında yer alan insandır. Biz kendisini seviyoruz ve destekliyoruz. Siz örnek oldunuz, sizi takip eden diğer siyasi partilerde artık esnaf gezisine başladılar.” Biz doğru bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Bu sıkıntılı süreçte ekonomi ile boğuşurken, bir yandan da dünyayı saran bu salgınla da mücadele ediyoruz. Salgın olmasaydı da bu ekonomik kırılganlıkta sanki bir salgını yaşamış kadar ağır yaşayacaktık. Üstüne bir de tedbirlerle gelen yasaklar insanların psikolojini bozdu” ifadelerini kullandı.

CUMHUR İTTİFAKININ OY ORANI %40’I BULAMAZ”

“Aşı konusunda sıkıntımız yok. Tüm siyasi parti liderleri, yerelde belediye başkanları aşı oldu. Aşı olmazsa olmaz. Aşıya ve devlete güvenmemiz lazım, bu aşıyı devlet hükümet marifetiyle getirdi” diyerek sözlerine devam eden Kırkpınar; "Dolayısıyla buradan bir çıkış lazım. Bu ekonomik sıkıntının yarattığı bir de siyasi sıkışıklık var. Bu siyasi sıkışıklıkta AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı’nın ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel başkanının Cumhur ittifakı diye oluşturdukları ittifakın, bugün-yarın bir seçim ya da referandum olsa alacağı oy oranı %40’ı bulamaz. Anket çalışması yapan şirketler her ay bir önceki aya göre yarım puan, bir puan, bir buçuk puan inişe geçtiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

“AK PARTİ’NİN KRİZ YÖNETİMİNDE DENEME-YANILMA VAR”

Yaşanan krize ilişkin; “Bu ekonomik krizi nasıl yönetirler hep birlikte göreceğiz ama AK Parti’nin kriz yönetiminde bir deneme yanılma yöntemi var” diyen Kırkpınar; “Bu dış politikada da böyle, içerideki ekonomik politikada da böyle, içerideki siyasal anlamda sosyal kesimlerle veya ülkeyi ilgilendiren etnik üzerinden kimlik yapanlarla olan mücadelede de aynı. Dün Oslo, Dolmabahçe, Diyarbakır Meydanı, Kandil, bugün “ağzını açanı içeri atarım psikolojisi” dedi.

“SİZİN KOLUNUZU BÜKEN YOK”

Anayasa ve fezleke konusuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kırkpınar; “Batı dediğimiz yüksek donanımda demokrasiyi bütün kurallarıyla ve işleviyle yaşayan Avrupa ülkelerinden neyimiz eksik bizim? Ekonomik sıkıntı anayasadaki bazı maddelerden dolayı mı kaynaklandı? En sıkışık dönemde Gara ile ilgili siyasi partilerin temsilcileri konuşma yaptığında, iki gün sürdü üçüncü gün yeni bir anayasa ihtiyaç duyulduğu söyleniyor. Ya da bir partinin milletvekillerine ait fezlekelerin genel kurula gelmesi konuşuluyor. Biri diyor ben veririm, müracaat ederim, benden önce başsavcı harekete geçsin. Sizin kolunuzu büken yok, gidin müracaat edin. Bu partinin siyasi partiler kanuna göre ve anayasaya göre işlediği suçlar var, kapatılması yönünde teklifte bulunun” şeklinde konuştu.

“NEDEN ŞİMDİ?”

Fezlekeye ilişkin görüşlerini de aktaran Kırkpınar; ”Fezlekeler neden bu kadar bekletildi? Kobani olayları dediğimiz olaylar vuku bulalı 6-7 sene olmuş. Neden şimdi? İşte o “neden şimdi”nin cevabını biz hükümetten bu fezlekelerin meclise bir an evvel getirilip sonuca bağlanmasını arzu eden, bu ülkeyi yönetenlerden bekliyoruz. “Neden şimdi?”” dedi.

“KİRA YARDIMI ALAN YOK”

7 aydır kendisinin de esnaf ziyaretlerinde bulunduğuna dikkat çeken Kırkpınar; “Cambazın işi bitti bu ülkede, bu cambaza kimse bakmıyor artık. Milletin baktığı şey kendi günlük yaşantısındaki sıkıntılar ve zorluklar. Herkes oraya bakıyor. Bir esnaf arkadaşımızdan duydum, bir kere bin TL kira yardımı aldığını söyledi. Pandemi sonrası yani 11 Mart’tan sonra 7 aydır ben de geziyorum ilçe ilçe, her gittiğim yerde de soruyorum; kira yardımı alıyor musunuz? “Valla bilmiyorum ben almıyorum da götürüye veriyorlar” diyor. Alanda duymadım ben yani. Ayakkabı tamircisine de gittim, küçücük bir saat tamircisine de gittim. Onlarda almıyorlar” ifadelerini kullandı.

“NEDEN ESNAF İÇİNDE FEDAKÂRLIK GÖSTERİLMEDİ?”

“Bu 53 milyarlık yardım içinde 9 milyar TL kira yardımı ve destekle ilgili olduğu iddia ediliyor” diyen Kırkpınar; “Bu bana inandırıcı gelmiyor. İki, siz esnaf bu haldeyken yap-işlet-devret modeliyle 15 yıldan beri köprü, tünel, havalimanı ve otoyol yaptırdığınız firmalar birinin vergi borcunu tek kalemde sildiniz. Bu yardımlar neden esnaf için bu fedakârlığı göstermiyorsunuz? Alsaydınız ondan o vergiyi, doğrudan esnafa verseydiniz esnafın derdine çare olmuş olurdunuz” dedi.

“ZİYARET TRAFİĞİ NEDEN?”

Yaptığı açıklamalarla erken seçime de vurgu yapan Kırkpınar; “Cumhur ittifakı bir çıkmazın içine girdiler. İddia ediyorlar seçim 2023’ün Haziran ayının son Pazar günü. Madem öyleyse bu siyasi parti merkezlerin ziyaret trafiği nereden? 45 sene önce ticaret bakanlığı yapmış ileri yaştaki Saadet Partili Oğuzhan Asiltürk’ü niye ziyaret edip çıkışta destek istediğinizi ifade ediyorsunuz? Kim öle kim kala, daha var iki buçuk sene. Bu acele niye?” diyerek eleştiride bulundu.

“EN KÖTÜ İKİNCİ PARTİ ÇIKACAĞIZ SEÇİMDEN”

“Baskına da, erkene de, gününde yapılacak her seçime biz hazırız” diyen Kırkpınar; “İzmir’de ilk seçimde en kötü ihtimalle en güçlü ikinci siyasi parti olarak çıkacağız. Birinci parti çıkma şansımız da var. En kötü ikinciyiz. Biz seçime hazırız. Bunların paşa gönlü bilir, ne zaman yaparlarsa. Bizim muhalefet olarak normalde erken seçim istememiz lazım. Hâlbuki bizim istememiz için bizi zorluyorlar, kendileri erken seçim istiyor” dedi.

“YENİ YÜZLERE İHTİYAÇ VAR, O DA İYİ PARTİ

Kırkpınar; “İki partinin de genel başkanları 2023’te seçim var, daha önce olmayacak dedi. Biz bu filmi, bu hikayeyi 2018 seçimlerine gitmeden önce de duymuştuk. “Erken seçim istemek ihanettir” dendi, MHP Genel Başkanı “seçim 26 Ağustos’ta olsun” dedi. AK Parti Genel Başkanı “yok daha erken yapalım, 24 Haziran olsun” dedi. Dolayısıyla biz hazırız. Milletimizde o yeni döneme, kardeşçe yaşama iddiasını ortaya koyacak yeni yüzlere ihtiyaç var; o da İYİ Parti” ifadelerini kullandı.

‘Z’ ve ‘Y’ kuşağına da ayrı bir parantez açan Kırkpınar; “Toplamı 7.5 milyona tekabül eden bir genç oyu var. Bu “z” kuşağı ve “y” kuşağı. Bu kuşak memnunsa 7.5 milyon blok oy bu hükümete gider. Değilse gideceği yer belli, o da İYİ Parti.” dedi.

AK PARTİ KONGRELERİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zaman zaman online, zaman zaman ise bizzat katıldığı ve 22 Şubat’ta İzmir’de gerçekleştirilen kongreye de değinerek; “Ben öncelikle İzmir Tabipler Odası’na teşekkür ediyorum. Biz kendilerini takip ediyoruz ayrıca kamuya açık kaynaklardan İzmir’deki vaka sayısını da günlük olarak takip ediyoruz. İzmir’de 22 Şubat’tan önce yüzde 40’lar seviyesine inmiş iken bugünkü sayı yüzde 66. Biz sarı renk şehirken bir kongre bizi kavuniçi renge dönüştürdü. Bu ülkeyi yönetenlerin yönettiği halk kesimlerinden, toplumun tüm kesimlerinden uymalarını şiddetle önerip, arkasında durduğunu iddia edenlerin önce kendilerinin kurallara uymasını bekleriz” şeklinde konuştu.

“KENDİ İRADELERİYLE PAYLAŞTIKLARI BİR ŞEY YOKTUR”

Bakan Koca ve Bakan Selçuk’un özür dilemesine ilişkin de yorumda bulunan Kırkpınar; “Tarım Orman Bakanı, Çevre Şehircilik Bakanı ve hatta Turizm Bakanlığı’ndan da özürlerini bekliyoruz. Bunlarda sıraya girmiş bakanlardır. Uygulamalarında hiçbir bakan ve altındaki yapılanmanın kendi iradeleriyle kamuoyu ile paylaştıkları bir şey yoktur. Bunların tamamı “check” edilerek, test edilerek yazılıyor. Bu da Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Sistem böyle, yani bakanın bir suçu yok. Bakan atanmış biri. Atanmış biri de talimatlara ve emirlere uymak zorundadır. Hata yaparlarsa özür dileyeceklerdir. Bu hata kendilerinden kaynaklı olmasa da o özrü dilemek durumunda kalıyorlar” dedi.

Atun Çıray'ın, başdanışmanlık görevine getirilmesine ilişkin de açıklamada bulunan Kırkpınar; "Aytun bey, 20 Eylül 2020’de yaptığımız ikinci olağan kurultayımızda genel idare kuruluna seçilemedi. Bu İzmir’in oy vermemesiyle ortaya çıkmış bir sonuç değil. Yani İzmir delegasyonunun oy vermemesiyle ortaya çıkmış bir sonuç değil. Bu Türkiye genelinde aldığı sonuç. İzmir’de bulunan tüm delegelerden oy alsa bile seçilemeyecekti. Sayın genel başkanımızın tasarrufunda olan siyasi baş danışmanlık görevde tevdi edildi, kabul etti. Biz ona hayırlı olsun dedik. 1 Mart Pazartesi günü yapılan Başkanlık Divanı toplantımıza katıldı kendileri. Hem siyasi sohbet hem İzmir ile ilgili konuları konuştuk, sonrada ayrıldı" dedi.

“EKONOMİYE DE BİR AŞI LAZIM; O DA İYİ PARTİ İKTİDARI”

“Halkımız umutsuz olmasın” diyen Kırkpınar; “Güzel güneşli günler çok uzak değil. Bu iş 20232ün Haziran’ın son Pazar gününe de kalsa, o Pazar geldiğinde hep birlikte ekranlara kilitleneceğiz. Açılan sandık sayısı, kullanılan oy sayısı sabah ilan edilecek o da Millet İttifakı’nın iktidarıyla sonuçlanacak. Salgına çare bulunur aşı çıktı. Ama ekonomiye de bir aşı lazım. O aşı da İYİ Parti’nin iktidarı olacaktır” dedi.

CHP’den istifa eden Muharrem İnce’nin kuracağı partiye ilişkin de açıklamada bulunan Kırkpınar, ‘yeni bir ittifak ortağı olabilir mi?’ sorusuna ise; “Bu ülkede bir ekonomik sıkışıklık ve ona bağlı olarak pandemi de üzerine geldi. Ülkede Siyasal bir sıkışıklık var. Türk toplumu artık yoruldu, bitkin düştü. Bu yorgunluğa sebep olanlardan kurtulmak isteniyorsa bu demokrasi yolculuğu adını verdiğimiz, İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’ye eklenecek başka siyasi partilerde olabilir. Gelecek de olabilir DEVA da olabilir, Memleket Hareketi de olabilir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2021, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER