İYİ Partili Erdem İzmir'den seslendi: Tüm başkanlarımızın arkasındayız

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı, İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Profesör Dr. Bahadır Erdem'in katılımı ile Türkiye'de son günlerde kamuoyunu meşgul eden konular hakkın basın toplantısı düzenledi.

İYİ Partili Erdem İzmir'den seslendi: Tüm başkanlarımızın arkasındayız

Ekonomi ağırlıklı eleştirilerin yönetildiği toplantıdaki açıklamaların hedefinde ise AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vardı.

"TÜM BAŞKANLARIMIZIN ARKASINDA DURACAĞIZ"
İstanbul'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik gerçekleştirilen operasyonlar sonrası AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya' nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer için de 'HDP adayıydı' iddiasında bulunurken, "Tunç Soyer HDP'nin tercihi olduğu için İzmir'de aday olduğu için… Biz belgeleri ile ortaya koyduk. PKK'nın propagandasını yapan bir isme ihalenin verildiği ve Tunç Soyer'in samimiyeti… Bunu İzmirliler çok net biliyor" demişti.

Tunç Soyer'e yönelik eleştirileri hakkında da konuşan Erdem, Soyer'in arkasında olduklarını belirtirken şu ifadeleri kullandı:

"Bu AK Parti seçimi kaynamayacak. Çünkü Türkiye Cumhuriyetline, vatandaşlarına Türkiye'yi iyi idare edeceğini ve ekonomi düzelteceğine, bu ülkeyi iktidar olmayı hak ettiğine yönelik bir hayal de sunamaz gerçekten sunamaz... Bunun için 20 senedir yaptığını yapacak ve sokakları karıştırmak istiyor. Belediyelere tam anlamıyla hukuksuz bir biçimde suçlamalarda bulunarak ilerlemek istiyor İstanbul'daki suçlamaya baktığınızda devletin polisi, yargısı var. Açık olan bir dernek üzerinden belediye ve İmamoğlu'u suçlamaya kalkıyor. Aynı şeyi İzmir'de de söyleyebilir. Vatandaşın inanması mümkün olmayan iftiralar ve karalamalarla yol almak istiyorlar. Biz Millet İttifakı'nın belediye başkanları olan sayın belediye başkanlarına verilen seçmenimizin iradesinin iyi parti olarak sonuna kadar arkasındayız. Millet iradesini sonuna kadar savunacağız. Sayın İmamoğlu'nu 2 defa seçtirdiler. İlkinde 40 bin fark yediler ikinci seçimlerde 800 bin oy farkıyla İstanbul halkı iktidara tokat attı. Anlaşılan bu tokatta almaları gereken dersi almamışlar. Şimdi bu tokadı genel seçimlerde yiyecekler. Biz bu nedenle İYİ Parti olarak İmamoğlu'nun da Tunç Soyer'in de Mansur Yavaş'ın da  yani tüm haksızlığa uğrayan başkanlarımızın arkasında duracağız."

"TÜRKİYE YÖNETİLEMİYOR"
Konuşmasına parlamenter sistemin önemi anlatan Erdem, "İzmir denince hepimizin yüzü gülüyor. Türkiye çok büyük bir buhrandan geçiyor. Artık buna ekonomik sıkıntı demek son derece yetersiz ve basit kalıyor. Türkiye yönetilemiyor, her bir vatandaş her gün sabah kalktığı zaman belki de o günü, o ayı nasıl tamamlayacağını derdinde yaşıyor. İYİ parti ekonomi konferansları düzenliyor. Hukuk ile ekonomiyi birbirinden ayırmak mümkün değil. Ekonomi için partimizin bulduğu çözümleri ülkemize sunuyoruz. Hukuksuzluğun, sıkıntının tek adam rejimi dediğimiz bütün kuvvetleri sayın Cumhurbaşkanına bağlayan sisteme karşı bu sistemin bir an önce kaldırılmasının ve seçimlerden sonra derhal güçlendirilmiş parlamenter sistemin ne gibi çözümler getireceğini de gezerek anlatıyoruz. Türkiye bir tek adam rejimi ile yönetiliyor. Bunun 3 sene içinde yarattığı tüm sıkıntıları hep birlikte yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir ülke. Türkiye hiçbir koşulda AK Parti'nin yarattığı sorunları çözmeme noktasında 1 gün dahil duramaz. AK Parti göreve geldiğinden itibaren denetlenmeden Türkiye'yi yönetmek istiyoruz ancak böyle bir yönetim sistemi hiçbir ülkede yok. Denetlenmeyen bir ülkede demokrasi yok demektir. Demokrasi ülkemiz bakımından çok büyük derecede kuvvet kaybetmiştir.

TÜRKİYE'Yİ BU REJİME MUHTAÇ ETTİLER
Erdoğan'ın göreve geldiği ilk günden itibaren farklı fikirleri dinlememe, muhalefet ile uyum içinde ülke sorunlarına çözüm arama anlayışı sonucunda bu günlere geldi. Anayasadaki değişiklik aslında AK Parti'nin bütün bu yönetme anlayışının anayasal hale getirilmiş halidir. AK Parti'nin yanında MHP'nin de bunda büyük bir payı vardır. Türkiye'yi bu rejime muhtaç ettiler, Türkiye'yi bir çaresizliğin içine soktular ve bunun içinde hep birlikte bu günler geldik. Güçlendirilmiş parlamenter sistem yepyeni bir sistem olarak çözümlerini Türkiye'ye sunuyor.Tarafsız bir Cumhurbaşkanı istiyoruz. Tek bir dönem olmak üzere 7 yıllık görev yapacak. Tek bir defa seçilecek. Bu sayede Cumhurbaşkanını bir takım pazarlıkların içine sokmuyoruz. Cumhurbaşkanının nasıl seçileceğine de milletçe hep birlikte karar vereceğiz. Türkiye bunu kaldıracak 1 günü bile kalmadı.

AK PARTİ SEÇİM KAZANAMAYACAK
Güçlendirilmiş parlamenter sistem ilk kez Genel Başkanımız tarafından duyurulan bu sistem bizim parti olarak seçimleri kazandıktan sonra millete gerçekleştirmek üzere verdiğimizi sözümüzdür. 6 parti ile birlikte bunun üzerine çalışıyoruz. Biz Türkiye'yi AK Parti gibi bölmek üzerinden siyaset üretmiyoruz. Biz tam tersi Türkiye'yi birleştirmek ve ortak paydalarını ön plana çıkararak zenginlikleri bütün vatandaşlara ortak paylaştırmak üzere ülkeyi yöneteceğiz. Biz yetkileri vere vere AK Parti'yi doyuramadık. Biz bu ülkede gençlere güveniyoruz. Seçim olduktan sonra gençlerin bu ülkede hukukun ekonominin düzeleceğine hiçbir şekilde tereddüt etmemesi lazım. Gençlerin gözünü yine ülkemizde çalışmaya hayat sürmeye ve aile kurmaya döndürmemiz lazım. Bu bizim asli vazifemizdir. AK Parti korkutarak oy peşinde. Bölerek düşmanlaştırarak, muhalif partiler düşman olarak göstererek ve bunun üzerine siyaset yaparak kendi oylarını koruma derdinde. Zaten başka türlü seçim kazanamayacağını biliyor. AK Parti seçim kazanamayacak. Türkiye Cumhuriyetinin 13'ncü cumhurbaşkanı Millet İttifakı'nın adayı olacak. Cumhurbaşkanı yarattığı ekonomik buhran ile ülkede vatandaşın inim inim inlediği düzende nasıl olup Cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan edecek merak ediyoruz."

İTTİFAK REJİMİNİ TÜRKİYE'YE GETİREN AK PARTİ
Güçlendirilmiş parlamenter sistem için 6 partinin ortak çalıştığını ve belki de seçim döneminde Millet İttifakı üyeleri olacaklarını belirten Erdem, "İttifak rejimine Türkiye'yi getiren AK Parti'nin kendisi. Burada seçim gelirken 6 partinin genel başkanı karar verecekler. Bu bir hukuk projesi. Türkiye'nin demokrasiyi yeniden tesisi etmesinin, güçlendirilmiş bir parlamenter sisteme döndürülmesinin projesi. Biz 6 parti olarak bu projeyi  sunuyoruz.Buradaki çalışma seçim ittifakına dönüşebilir biz ittifakın payları olarak bunu arzu ederiz ancak bugünden bir şey söylemek bu partilere haksızlık olur" diye konuştu.

SOKAĞA ÇIKMAYACAĞIZ, SEÇİMLERDE CEVAP VERECEĞİZ
'Muhalefet vatandaşı sokağa çağırıyor' söylemlerinde bulunan AK Partili isimlere tepki gösteren ve kendilerinin demokrasinin yanında olduklarını belirten Erdem, "Gündeme geldi çünkü sayın Cumhurbaşkanı her zaman yaptığını yaparak ayrıştırıyor ve Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarını bile birbirine düşman haline getirmek istiyor. Türkiye'ye en büyük zarar budur. Uzaya araç yollayın, ekonomiyi çok iyi yönetin fark etmez bu yaptığınız bölme ayrıştırma, kendi seçmeniniz nezdinde muhalefet partilerini ve muhalefet partilerinin seçmenini düşmanlaştırma Türkiye'ye yapılabilecek en büyük düşmanlıktır. Biz sonuna kadar demokrasi diyoruz. Seçmenimiz sonuna kadar demokrasi diyor. AK Parti'nin oyunun muhalefet seçmeni çok iyi biliyor. Takke düştü kel göründü diye bir söylem vardır. Kimsenin sokağa çıkacağız diye bir söylemi yok. Sokağa çıkmayacağız, demokratik haklarımızın sonuna kadar peşinden koşacağız Tek bir vatandaşımızın iradesini dahil AK Parti'ye yedirmeyiz. Her bir oyun teminatı İYİ Parti'dir. Biz sokaklarda onların beklediği gibi değil, seçimlerde onlara bu yaptıkları hukuksuzluğun tokadını atarak AK Parti köpüğünü Türkiye'nin üstünden alarak cevap vereceğiz. Aynı şeyi Cumhurbaşkanı devamlı yapıyor bu oyun bu sefer tutmayacak" diye konuştu.

AK PARTİ YERİNDE OLSAM SOKAĞA ÇIKAMAM
Yarın erken seçim olacak gibi seçime hazır olduklarını dile getiren Erdem, "Gelen Başkanımız gezerken artık 81 ili tamamlıyor. 3-4 il kaldı. Geçen gün bir daha dolaşacağını söyledi. Bunun ne kadar büyük bir emek olduğunu takdirinize sunuyorum. Vatandaşın dinlenilmeye, devlet insanı görmeye ihtiyacı var.Vatandaş bugün seçim istiyor. Koşa koşa gidip oyunu atarak AK Parti'den kurtulmak istiyor. Derhal seçim olması lazım. Biz yarın seçim olacak gibi hazırız. Ben AK Parti'nin yerinde olsam sokağa çıkamam ancak bunlarda yüz yok" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER