İYİ Partili Dervişoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, partisinin kuruluşunun birinci yıldönümünde İzmir İl Başkanlığı'nda parti teşkilatıyla bir araya geldi. Dervişoğlu, son dönemlerde parti içinde yaşanan sorunlarla ilgili olarak da çarpıcı açıklamalarda bulundu

İYİ Partili Dervişoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar!

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

İYİ Parti Genel Merkez'nin aldığı revize kararı doğrultusunda yaşanan istifaların ardından, son olarak İzmir İl Başkanın da atanmasıyla süreç tamamlandı. Hüsmen Kırkpnar'ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte, parti içinde karışıklık yaşanırken, istiflarda peş peşe geldi.

İYİ Parti'nin kuruluşunun birinci yılı nedeniyle ve parti içinde yaşanan olaylar hakkında değerlendirmede bulunmak için teşkiltla bir araya gelen Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletekili Müsavat Dervişoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"İZMİR’İ İHMAL ETTİĞİMİZİN FARKINDAYIZ"

Dervişoğlu, konuşmasında ilk olarak partililiere hitap ederek; "İzmir’i ihmal ettiğimizin farkındayız. Ama görüyorum ve memnun oluyorum ki İzmir emin ellerde. 31 Mart 2019’da gerçekleşecek yerel seçimlerden hemen sonra bizi farklı bir yolculuk bekliyor İzmir’de. Partimin Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmam nedeniyle oldukça yoğun bir tempo içindeyiz. 81 vilayette çok önemli çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz ve İzmir’e sık gelemiyoruz. Emekleriyle beni TBMM’ye gönderen her geldiğimde de beni karşılayan hemşerilerime borçlu olduğumun farkındayım. Sizlerin emekleriyle Ankara’dayız. Bugün partimizin birinci kuruluş yıl dönümü. Sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum. Bir düşünmenizi isterim İYİ Parti olmasaydı bugün Türkiye’de neler olurdu? İYİ Parti kurulmasaydı Türkiye hangi umudun arkasından koşacaktı. Siz çok büyük bir iş başardınız. Kurulamaz dediler, kurdunuz, seçime giremez dediler seçime girdiniz. Meclise giremezler dediler meclise girdiniz. Siyasi varlıklarını sürdüremez dediler, büyük bir imanla yolculuğumuzu sürdürüyorsunuz. İYİ Parti’nin büyük insanları iyi ki varsınız. Allah bizleri sizden mahrum bırakmasın” dedi.

ULUPINAR ELEŞTİRİSİ

Dervişoğlu, Kurucular kurulu ve Gİk üyesi Yıldırım Ulupınar'ın, sert ifadelerle istifa kararının hakkında üstü kapalı eleştirilerde bulundu. Ayrıca, İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte, İzmir teşkilatında 17 ilçe başkanının ve 20 gençlik kolları başkanının da görevi bırakmasına da değindi.

"BEN İYİ PARTİLİYİM, İYİ PARTİLİ!"

Dervişoğlu, “İstifa tek taraflı bir karardır. Hepsine saygı duyuyorum. Bugün de GİK’ten bir arkadaşımız daha istifa etmiş. Ülkücüler mağdur oluyormuş. Bir kesim diyor ki, ‘parti eksen kaymasına uğradı, ülkücüleşiyor’. Bir kısım diyor ki, ‘ülkücüler hak kaybı yaşıyor’. Biz kimseye nereden geldin diye sormadık. Memlekete kim hizmet ettiyse onları şükranla andık. Kimseye siyasi kimliğini, etnisitesini, mezhebini sormadık. Biz Türkiye’yi birlikte kucaklamak istiyoruz. Biz eski partimizdeki sıfatlarımızdan arınalı tam 1 yıl oldu. Bu süreden beri geçmiş kimliklerimizi ortaya koyup, onu başkalarının üzerinde Demokles’in kılıcı gibi başkasının üzerinde sallandırmadık.  Benim eski partimin bazı yöneticileri hala oradaymışım gibi zannediyorlar. Ayrıldığımın farkına varmamışlar. Ben İYİ Partiliyim, İYİ Partili! Sevdası Türkiye kaygısı Türkiye olan insanlarla birlikte kurduk biz bu partiyi. Bu iradenin baltalanmasına izin vermemek mecburiyetindeyiz. ‘O nereden geldi, bunun mezhebi neydi?’ diye sormanın bir anlamı yok. Kimse birbirine zenci muamelesi yapma hakkına sahip değildir.” şeklinde konuştu.

"BİZ BU PARTİYİ ASGARİ MÜŞTEREKLER DEĞİL AZAMİ MUTABAKATLAR ÜZERİNE KURDUK."

Yeni atanan ve eleştiri oklarının hedefi olan İl Başkanı Kırkpınar'a başarılar dileyerek; "İYİ Parti genel merkezinin başkanlık divanına verdiği yetki olarak teşkilatlarımızın yerel seçimlerde güçlendirilmesi, varsa eksikliklerin tamamlanması için bir program hazırlandı. İl ve ilçe teşkilatlarının tavsiye niteliğinde istifaları istendi. Türkiye genelinde buna uyuldu. Geçtiğimiz hafta itibariyle Türkiye’nin tüm illerinde teşkilatlanma çalışmaları tamamlandı. ‘İYİ Parti ne yapacak?’ sorusuna cevap arayanlara sesleniyorum; 15 gün içinde 81 il teşkilatını yenileyecek başka bir parti var ise çıksın ortaya boyunu postunu görelim. Bu istifalar çok zaman kaybına sebep olur. En çok zaman kaybını İzmir’de yaşadık. O da 1 buçuk aya tekabül etmiştir. Ama il binası 1 dakika bile kapalı kalmamıştır. İYİ Parti’yi tek atımlık barut görenlere sesleniyorum. ‘Bu partinin geleceği ne olacak?’ kaygısını kamuoyunda sıklıkla dile getirenlere sesleniyorum. İYİ Parti yolculuğunu sürdürüyor.  İYİ Parti’nin kuruluşu aşamasında, seçim çalışmaları çerçevesinde görev yapan herkese istisnasız bir şekilde şükranlarımızı sunuyorum. Gayretleri, emekleri büyüktür. İnkar edilemez boyuttadır. Bizim aleyhimizde ne söylerlerse söylesinler, İYİ Parti aleyhinde ne yaparlarsa yapsınlar. Allah onlardan razı olsun. Söyledikleri sözler tarafımızdan kayda alınmayacaktır. Ben Müsavat Dervişoğlu’yum lafımı direkt söylerim. Biz bu partiyi asgari müşterekler değil azami mutabakatlar üzerine kurduk. Neydi onlar? Vatanın birliği, çocuklarımızın geleceği, ülkemizin istikbaliydi. Gönderde dalgalanan bayrağı semada yankılanan ezanı da önemsiyoruz. 'İYİ Parti nereden nereye geldi' diyorlar. İYİ Parti bulunduğu yerde duruyor. Türkiye’nin geleceğini kurtarmak adına yeni ufuklara yelken açmayı becerebiliyorsa bu sizin durduğunuz yeri bilmenizden kaynaklanan durumdur. Durduğu yeri anlamayanlar, İYİ Parti’yi tek atımlık barut görenler, siyasetten nemalanmaya çalışanların bunları anlaması mümkün değil” dedi.

"BELKİ DE SÜRECİ BİZ DOĞRU YÖNETEMEDİK"

“Bir siyasi dalgalanma yaşandı." diyerek konuşmasına devam eden ve özeleştiride bulunan Dervişoğlu; "Belki de süreci biz doğru yönetemedik. Biz doğru anlatamadık. Bazı arkadaşlarımız infiale kapılıp kendileri için de uygun olmayan bazı kararlara imza atmış olabilir. Dün dünde kaldı cancağızım artık yeni şeyler söylemek lazım. Kimse o vasattan boş yere beslenmeye uğraşmasın. Taş üstüne taş koyan herkesin hukukunu savunurum. Niyeti iyi olanın akıbeti de iyi olur. Niyeti iyi olanın yanındayım. Niyeti iyi olmayanın yanında olmam mümkün değil. İyilerin içinde kimse kötü aramasın. İyiler suç işlemez ama zaman zaman çeşitli kabahatler işleyebilirler. O nedenle işlenmiş bazı kabahatleri de hoş karşılıyoruz. Yaşananları üstümüze alıyoruz. Başka partilerde böyle olmaz, hesaplaşma olur. İYİ Parti’de kimse hesaplaşma beklemesin. Buna izin vermeyeceğiz. Temennilerle siyaset yapılmaz. Siyaset terle yapılır” şeklinde konuştu.

"BÜYÜKŞEHİR ADAYI OLMAYI ELBETTE ARZU EDERİM"

Açıklamaların ardındna gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dervişoğlu; "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olacak mısınız?’" sorusuna; "Ben o göreve bir kere aday olmuştum. Büyükşehir adayı olmayı elbette arzu ederim. Siyasi konumum buna uygun değil. Teşkilat mensuplarına aday olmayı düşünenler teşkilatta görev almasın diyoruz. Yeni göreve talip olmam için şu anki görevimi bırakmam gerekiyor. Bu sorumluluğu bırakamam. Bu iddiayı dillendirenler iyi niyetlerinden bunu söylüyorlar. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER