İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar: İktidarın oyları eriyor

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, “Topyekün sistemin çalışmadığı gerekçesiyle yeni bir 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme' geçildi. Eski düzene dönmek değil.” dedi.

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar: İktidarın oyları eriyor

ÇİĞDEM ÖZEN / BEN HABER

Bilkent Otel’de düzenlenen toplantıda CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA ve Gelecek Partisi Genel Başkanları Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem metnini imzaladı.

28 Şubat Pazartesi günü gerçekleştirilen, 6 muhalefet partisinin bir araya gelerek imzaladığı 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” metninin yankıları sürüyor.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı ve Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı da toplantıdaki yerini aldı.

Ankara'da gerçekleştirilen toplantının yansımaları, İzmir bazında çalışmalar olacak mı bütün bu soruları İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar Ben Haber'e açıkladı.

Kırkpınar, toplantı çok heyecanlı geçtiğini belirtirken, “Salon coşkuluydu ama en büyük alkışı İYİ Parti Genel Başkan Yardımcı Prof. Dr. Bahadır Erdem aldı.” dedi.

MÜTEVAZI VE COŞKULU TOPLANTIYDI
Hüsmen Kırkpınar, toplantıya dair şunları söyledi; “6 partinin genel başkanlarının bir araya geldiği çok mütevazi bir yerde toplantı oldu. Toplantıdan yansımalar birçok ayrıntılar dışarıya yansımadı ama asıl olan 28 Şubat'taki toplantı. İYİ Parti'nin çalışma alanı hem insan hakları hem de kadın ve çocuk haklarıyla ilgili geniş bir alana sahip. Sistem topyekün çalışmadığı gerekçesiyle yeni bir 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme' geçildi. Eski düzene dönmek değil. Devletin yasama, yürütme, yargı ve insan haklarıyla ilgili kaleme alınmış bir metni var. Bu kısmı aşmadan Türkiye'de normale dönme ve rahatlama olmaz diye düşünüyoruz. Metni imzalayan 6 siyasi partinin de ortak kararı bu şekilde oldu. Ekonomik anlamda, dış politikada, insanların günlük hayatında yaşadığı sıkıntılar, hukuk düzenine yeniden geçmek, TBMM'nin tekrar aktif hale gelmesi, tek adam rejiminden çıkılması konusunda alınmış bir karar. İmza atılarak hem milletimizle hem kamuoyuyla paylaşılmış oldu.”

İKTİDARIN OYLARI ERİYOR
İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, toplumun büyük kesiminin iktidardan memnun olmadığını söylerken, “Ülkeyi yöneten her iki siyasi partinin de oyları hızla eriyor. Hayat çekilmez bir haldeyken, kimsenin mutlu olmadığı bir süreçte oy kaybetmeleri kadar doğal bir şey yok.” dedi.

6 MUHALEFET PARTİSİNDEN İTTİFAK ÇIKAR MI?
'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' toplantısının ardından halkta büyük bir güven duygusunun oluştuğunu ifade eden Kırkpınar, ittifak olup olmayacağı konusunu şöyle açıkladı: “İttifak halinde tekrar bir araya gelinir mi, ilk defa seçime girecek olan partilerin yansıması ne olur onu bilmiyorum. Muhalefete katılacak diye düşünülen diğer partilerin şu an için net bir tavrı yok. Net tavır şu; bu sistemde ülkenin yönetilemeyeceği. Bu konu genel başkanlar seviyesinde kararlaştırılacak bir konu.” dedi.

13.CUMHURBAŞKANI MİLLET İTTİFAKI'NDAN OLACAK
Öte yandan Kırkpınar, seçimlere de değinirken, “İl başkanlığımıza akaryazılı sayaç koyduk. Dolayısıyla er ya da geç 18 Haziran 2023'te seçim olacak. Parti olarak ilçe ilçe, köy köy yaptığımız saha çalışmalarında gözlemlediğimiz mevcut iktidar hızla eriyor. Genel başkanımızın iddiası doğrultusunda aynı şeyi söylüyorum; Birinci parti olacağız. 2023 yılında Millet İttifakı adayının 13.Cumhurbaşkanı olması durumunda yeni bir döneme başlamış olacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER