İttifakların sağlamlığı, Manisa'da test edilecek

31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimler, ittifakların gücünün ve sağlamlığının da test edileceği bir sınav olacak. Bu sınavın en çarpıcı adreslerinden biri de Manisa olarak göze çarpıyor.

İttifakların sağlamlığı, Manisa'da test edilecek

Burak Cilasun / Ben TV

Yerel seçimler öncesinde Cumhur ve Millet ittifaklarının içindeki partiler arasındaki belediye paylaşımları sona erdi. Ortaya çıkan tabloda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi illerin yanında Manisa'da da, ittifakların ne kadar güçlü olduğu ortaya çıkacak.

MHP 4. PARTİ KONUMUNA DÜŞTÜ

2014 yılında Manisa'da AK Parti ile MHP'nin karşı karşıya olduğu seçimlerde CHP'lilerin Büyükşehir için Cengiz Ergün'e, ilçelerde de diğer MHP'li adaylara destek verdiği biliniyor. O tarihte 354 bin oy ve yüzde 40'lık oy oranıyla kentte rüzgar gibi esen MHP'den bugüne gelişteyse ciddi kayıplar var. 2014'te kentte Büyükşehir ve beraberinde 6 belediye kazanan Milliyetçi Hareket Partisi'nin 24 Haziran'da kentte 4. parti konumuna düşerek yüzde 11.5 oy alması, yaşanan erimeyi gözler önüne seriyor. Yine 24 Haziran'da AK Parti yüzde 40,2 CHP yüzde 26,3 ve İYİ Parti yüzde 13,6 oy alırken MHP'nin ise yüzde 11,5 oy alması da çarpıcı noktalardan biri oldu.

Bugün ise bu tabloda Adalet ve Kalkınma Partisi kentte kendisinin dörtte biri kadar oy alan MHP'ye Büyükşehir ile birlikte 6 ilçeyi daha bırakmış durumda. Millet İttifakı'ndaysa 7 ilçe ve Büyükşehir İYİ Parti'de...

AK PARTİLİLER RAHATSIZ ÇÜNKÜ...

MHP'nin kentte 7 Haziran'dan beri yaşadığı kan kaybı sürerken 24 Haziran'da İYİ Parti'nin aldığı oyların büyük kısmının da MHP'den gittiği biliniyor. Kentte 1. parti olan AK Parti'nin Manisa teşkilatının da, üst perden dillendirmemekle birlikte Genel Merkez'in yüzde 40'lık oy oranına rağmen Büyükşehir'de MHP'yi desteklemesinden çok büyük rahatsızlık duyduğu ifade ediliyor. 

4 PARTİNİN DE İLÇELERDE ŞANSI VAR

Gelinen noktadan rahatsızlık duyan AK Partililerin, Büyükşehir için MHP'ye ne oranda destek vereceği merak ediliyor. Kentte 4 partinin de seçime girdikleri yerlerde ittifakları adına kazanma şansı, ittifak ortağından alacağı desteğe bağlı. Bu sebepten dolayı Millet İttifakı'nın da Cumhur İttifakı'nın da sağlamlığı için test noktası Manisa olacağa benziyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER