İşte CHP'de kurultay kulislerİ

CHP 37. olağan kurultayına gidiyor. 3 hafta sonra yapılacak kurultayda hem genel başkan hem de parti meclisi belirlenecek. Kurultayın genel merkez yönetimi ile parti içi muhalefetin yarışına sahne olması beklenirken, kimlerin listeye gireceği konusunda kulisler hareketli.

İşte CHP'de kurultay kulislerİ

Parti içi muhalefet itiraz etti, ama sonuç değişmedi. CHP Temmuz'un 25-26'sını kurultay tarihi olarak belirledi. Genel merkez koronavirüs nedeniyle bir dizi önlem aldı. Buna göre salona seyirci alınmayacak, katılım sınırlı tutulacak, herkesin ateşi ölçülecek, maske ve dezenfektan dağıtımı yapılacak. Salona giriş kapıları arttırılacak, basın mensupları ve oy kullanma kabinleri dışarıda açık alana kurulacak.

KEMAL KILIÇDAROĞLU EN GÜÇLÜ ADAY

Kurultayda ilk gün genel başkan seçimi yapılacak. En güçlü aday CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu. Kurultayda genel başkan değişimi yaşanması beklenmezken, eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı adaylık iddiasını sürdürüyor. Atıcı, il il parti örgütünü dolaşıp delegelerden destek istiyor.

İLHAN CİHANER'İN ADAYLIĞI BU HAFTA NETLEŞECEK

Gözler ise gelecek adına biz grubunun aday çıkartıp çıkartmayacağında. Adaylık için yeterli imzaya ulaşmalarında zorluk çekmeyecekleri belirtilen grubun İlhan Cihaner’i aday gösterip göstermeyeceği hafta içinde netleşecek.

PM İÇİN ÇOK SAYIDA VEKİLİN ADI GEÇİYOR

Muharrem İnce ise adaylık yarışına girmeyecek. Parti içi muhalefet ile parti yönetimi arasındaki bir diğer yarış ise parti meclisinde yaşanacak. İnce kanadı, gelecek adına biz grubu ve eski tüfeklerin oluşturduğu küskünler grubu, 52 kişilik parti meclisi seçimi için kendi listelerini seçtirmeyi deneyecek.

KOCAOĞLU,BOZBEY, CANPOLAT'IN PM'YE GİRMESİ MUHTEMEL

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise 52 kişilik bir anahtar liste ile delegelerden destek isteyecek. Bu çerçevede Kılıçdaroğlu'nun mevcut parti meclisini yüzde 60 oranında değiştirmesi bekleniyor. Milletvekillerinden Murat Bakan, Zeynel Emre, Ali Mahir Başarır, Aysu Bankoğlu ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun parti meclisine taşıması bekleniyor. Ayrıca, eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, eski İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey'in de parti meclisine gireceği konuşuluyor.

Gürsel Tekin’in de adı kulislerde parti meclisi için geçerken, Kılıçdaroğlu’nun Uğur Bayraktutan ve Bülent Tezcan'ı MYK'ya alacağı belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER