İmamoğlu’dan Binali Yıldırım’a kahve daveti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, istifa eden İBB genel sekreteri ve yardımcılarını davet ettiğini pazartesi günü buluşup kararlarını konuşacaklarını söyledi.

İmamoğlu’dan Binali Yıldırım’a kahve daveti

Rakibi Binali Yıldırım’ın kendisine yönelik çay davetine karşılık da Yıldırım’ı Saraçhane’ye makamında kahve içmeye çağıran İmamoğlu, “Bu aşamadan sonra sanırım yakışan beni ziyaret edip benim kahvemi içmesi. İBB’yi ziyaret etmesi gelip tebrik etmesi” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP-İYİ Parti ve İstanbul Gönüllüleri yöneticileri ve il yönetimleriyle Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde öğle yemeğinde bir araya geldi.

İSTİFA EDENLERLE PAZARTESİ GÖRÜŞECEK

Etkinlik öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, İBB genel sekteri, yardımcıları ve hukuk müşavirinin istifaları hakkında “Görev değişimleri elbette olur hizmet ettiler. Elbette herkesin doğruları vardır eksikleri vardır, pazartesi günü kendilerini çağırdım. Sohbet edeceğiz, kararlarını konuşacağız. Bunlar doğal biz yolumuza devam ediyoruz. 82 bin çalışanına güveniyoruz büyükşehir belediyemizin. Aynı zaman elbette hazırlığını yaptığımız yönetim kadrolarımız var. İnşallah İstanbul'da yeni bir başlangıcı hep beraber harekete geçireceğiz” dedi. İmamoğlu, kimseye ön yargılarının olmadığını, kendileri için verimlilik ve liyakatın önemli olduğunu vurgulayarak “Tecrübelerini konuşacağız, neler yapabiliriz onu konuşacağız. Şu anki görevi bırakmalarında statü beklentileri olabilir. Pazartesi davet ettim. Konuşacağız” diye konuştu.

İmamoğlu ile rakibi Yıldırım 23 Haziran’dan tam bir hafta önce ‘ortak yayın’da buluşmuş, Yıldırım, İmamoğlu’nu çay içmeye davet etmişti.

“KAHVEYE BEKLERİM”

İmamoğlu, Binali Yıldırım'ın tekrarladığı çay davetine karşılık Yıldırım'ı Saraçhane'deki İBB Başkanlık makamına kahve içmeye çağırdı. İmamoğlu şunları söyledi: “Binali beye teşekkür ederiz he şeyden önce. Seçimden önce ben 4 gün kala 5 gün kala sürekli çay davetini beklediğimi ısrarla söyledim. Seçimden önce olsaydı o çay çok lezzetli olurdu. Bundan sonraki çaylarımızı içeriz sorun yok. Ama bu aşamadan sonra sanırım yakışan beni ziyaret edip benim kahvemi içmesi. İBB'yi ziyaret etmesi gelip tebrik etmesi. Televizyonlardan değil de gelip tebrik etmeli. Ben olsam öyle yapardım. Ama daha önceki çay içme davetini ben şöyle algılamıştım: ‘Yaptığımız Pazar günkü yayından sonra seçim bitmeden bir araya gelip çay içelim seçimin harareti düşsün topluma güzel mesajlar çıksın…'Meydanlardan da bunu dile getirdim. Ama olmadı. Dolayısıyla şu an hoş olan bizi televizyonlar üzerinden tebrik etmesi değil de gelip bize makamda Saraçhane'de ziyaret edip bize yakışan da onu en güzel şekilde ağırlamak olur. Kahveyi hep beraber içeriz. İnşallah 40 yıl da hatırı olsun.”

YILDIRIM'IN PROJELERİNİ İNCELİYORUZ

Binali Yıldırım'ın tecrübelerinden ve projelerinden yararlanıp yararlanmayacağı yönünde soruya da İmamoğlu şu cevabı verdi: “Yıldırım'ın açıkladığı projeleri arkadaşlarıma inceleyin dedim. Bizden farklı ne var bakın, gerçekten iyi analiz yapılmış bir şey varsa inceleyin dedim. Hatta diğerleri gibi yapmam böyle bir şeyi uyguladığım zaman da iyi ki böyle bir şey yapmışsınız diye de teşekkür ederim. Sadece sayın Yıldırım değil 16 milyon İstanbulludan her kesimden faydalanacağım. Bütün siyasi partilerden. Pazartesi itibari ile ittifak partimiz İYİ parti başta olmak üzere bütün siyasi partileri tek tek ziyaret edeceğim İstanbul'da. Bütünlükçü bir yönetim anlayışını, partiler üstü bir yönetim anlayışını ispat etmek istiyoruz. Türkiye'nin bu anlamda yoğunlaşmış siyasi dilden, partizanlıktan kurtulduğu bir hizmet dönemi yaşasın istiyorum. Tüm titizliğimle bu yol haritasını sürükleyeceğim ve lokomotifi olacağım İstanbul'da. Bu yönüyle sayın Yıldırım da her zaman arayacağım bir kişidir.”

HUKUKA AYKIRI VE GÜNDEM YARATMAK AMAÇLI

Canan Kaftancıoğlu ve Meral Akşener'in yargılanmalarına ilişkin soru üzerine de İmamoğlu “Bu süreçler önemli, bu süreçler de kahramanlar yaratır. Kahramanlar daha sonra farklı şekilde toplumun önüne atılmaya çalışılır.

Ama bunlar hiçbir anlam ifade etmez” yorumunu yaptı. İmamoğlu şunları kaydetti: “Sayın il başkanına yapılan müdahale tamamen hukuka aykırı ve gündem yaratma adına yapılmış bir hamle. Süreci takip ediyoruz. Sonuna kadar Canan hanımın yanındayız. Ben yol arkadaşı, yoldaşı olarak değil, insan olarak yanındayım her şeyden önce. Bu asla vicdanlara sığacak bir iş değildir. Meral Akşener sayın genel başkanı herkes tanıyor biliyor, dolayısıyla yine bu süreçte yine böyle bir gündemle mağdur edilmesini çok üzüntü ile karşılıyoruz. Ama sayın Akşener'in millet yanında. Dolayısıyla bu süreçler hızlı geçer bakmışsınız yarın benimle ilgili de bir soruşturma çıkar toplum buna alıştı. Ama umut ederim alışmayız. Umut ederim bu yanlışlardan geri dönen bir iktidar anlayışı görürüz. Şimdi diyecekler ki hukuk böyle işliyor. Hukuk böyle işlemiyor. Hukuk bazen bazı seslere göre adım atıyor. Bunun bitmesi lazım. Keşke hukuk, hukuk gibi işlese. Örneğin TRT'ye soruşturma açılsa mesela. Bunlar yapılmıyor. Süreci takip ediyoruz, gözlüyoruz. Bugün sadece ittifak partimizin genel başkanı olduğu için sayın Akşener'e ya da benim yol arkadaşım yoldaşım olduğu için sayın Kaftancıoğlu'na dair bu cümlelerim değil. Göreceksiniz Allah ömür verdikçe ben her zaman haklının yanında olacağım. “

ANKARA'YA VE İSTANBUL'A KARŞI HAMLE

İmamoğlu, şirketlerin yönetimlerini belirleme yetkisini meclislere devreden genelge ile ilgili soruya da ““Yanlış bir genelge var ortada. Biz süreci takip ediyoruz. Sadece İBB'ye ait de değil bu yanlış. Ankara'ya ve İstanbul'a karşı özellikle yapılmış bir hamle. Ama biz bu hamleler ilgili Ankara'da bir dava kazanıldı. Genelgenin yanlış olduğu ve kanununa aykırı olduğuna dair. Süreci takip ediyoruz umarım yanlıştan geri dönerler. Siyasi hamlelerle ülke yönetilmez. Ülke kalıcı kararlara yönetilir. Bugün işte mecliste çoğunluk var ona göre bir genelge yayınlayalım. Yarın mecliste aritmetik değişti hadi ona göre genelge yayınlayalım olmaz. Kişiye göre, güne göre, döneme göre değil, akla mantığa göre olmalı. Ben bu çabadan geri döneceklerini umut ediyorum. Girişimlerimizi başlattık. Şifahi olarak da ileteceğim zaten. Görüşme imkanımız olursa başta sayın cumhurbaşkanı ve diğer tüm yetkililerle de bu konuyu bizzat görüşeceğim” yanıtını verdi.

“BİRİLERİ TÖKEZLETMEYE ÇALIŞABİLİR”

İmamoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada da “İBB Başkanlığı seçimi, çok değerli bir seçim haline gelmiştir. 31 Mart’ta normal bir yerel seçimdi. Bu süreçte elde ettiğimiz başarı, ne yazık ki hukuken sıkıntıya uğratılmıştır. Türkiye demokrasi süreci sıkıntıya uğratılmıştır. Bunun tamir edilmesi gerekiyordu. Süreci sıkıntıya uğratan o bir avuç insanın yanlışlarının telafi edilmesi gerekiyordu. Bunu başarmak da sizlere düştü. Muazzam bir başarı olduğunun farkında olmalıyız. Bunu, sadece burada bırakamayız. Farkında olmalıyız. Bu tehditlere karşı her zaman tetikte olmalıyız” dedi.

Sorumluluk vurgusu yapan İmamoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Değerli belediye başkanı arkadaşlarım burada. Daha önceden de seçilmiş tecrübeli belediye başkanı arkadaşlarım da var, ilk defa bu dönem seçilmiş belediye başkanı arkadaşlarım da var. Bu süreç, herhangi bir süreç değildir. Farklı bir yönetim dönemi ve farklı bir yönetim anlayışına hep beraber imza atmalıyız. Sorumluluğumuz çok büyük. Her arkadaşım şunu hissetmeli: Önceden yaptıklarımızın çok daha fazlasını yapmak zorundayız. Her anımız maksimum şeffaf olmalı.Hiçbirimiz kendimize, şahsımıza ait bir işi yapmıyoruz. Toplumsal bir iş yapıyoruz. Geçmişten bugüne yapılandan farkının hissedilmesi lazım. Aksi taktirde demokrasi adına elde edilen başarı, 23 Haziran’la kalır. İstanbul’da milyonlarca gönüllüler kavramı oluşturmalıyız. Bu bahsettiğim şey, seçim öncesi gönüllü arkadaşlarımızın yönettiği kavram değil. O başka bir sorumluluktu. Şimdi bunu belediye bünyesine eviriyoruz. Dolayısıyla sizler de içindesiniz. Milyonlarca unsur. Birileri tökezletmeye çalışabilir. Beylikdüzü’nde yaşadım. Yeni seçilen arkadaşım da yaşıyor. Yerlere çöp dökerek bizi karalamaya, kötülemeye çalışan bir takım siyasi troller de olabilir. Başka kötülükler de yapmaya çalışanlar olacak. Milyonlarca insan, herkes bir gözlemci, denetçi. Anında ihbar eden, hatta anında temizleyen… Bunun dışında trafiği denetleyen, insanlara örnek olacak davranışlar sergileyen gönüllüler ordusu… Bu anlamdaki yürüyüşümüz devam edecek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER