Haluk Pekşen "Yeniden CHP Hareketi" ile yola çıktı

CHP Trabzon eski milletvekili, hukukçu Haluk Pekşen, “Yeniden CHP Hareketi”yle ilk kurultayda partinin liderliği için aday adayı olacağını açıkladı

Haluk Pekşen "Yeniden CHP Hareketi" ile yola çıktı

BEN HABER / CANSU TEMİR AKSU

Yeniden CHP Grubu Hareketi adı altında 3 yıldır çalışmalarını yürütmekte olan Eski CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, gelecek kurultayda genel başkan adayı olacağını açıkladı. 
Çalışmaları hakkında Ben Haber’e ayrıntılı bilgi veren Pekşen, İzmir’in kendisi için ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek; “İzmir Türkiye’nin çağdaşlığa bakan yüzüdür. O halde İzmir bizimde siyaseten yürüyeceğimiz dönemlerde en önde bayrak taşıyan kentlerimizden birisi olacaktır” dedi. 

İşte o röportaj:

“3 yıldır bu yolda yürüyoruz”

- ‘Yeniden CHP hareketi’ diyerek kurultayda parti liderliği için aday adayı olacağınızı açıkladınız. Bu hareketi nasıl tarif ediyorsunuz?
Türkiye her alanda büyük yıkım yaşadı. Bürokrasisi TSK’sı, yargısı… Çok büyük zararlar gördü. 18 yıl içerisinde devletin inşa edilmiş olan bütün kurumları çok ağır çürüme yaşadı ve bunların yeniden inşa edilmesi gerekiyor. İşte onun için CHP diyoruz. Çünkü bunu yeniden inşa etmek ancak CHP’nin yapabileceği bir iştir diyoruz. Bizde o anlamda bunu yeniden becerebilecek Türkiye’nin her kesiminden gerçekten bir başarı hikâyesi olan, kendini kabul ettirmiş olan insanlardan bir kadro oluşturduk. Yaklaşık 3 yıldır bu yolda yol yürüyoruz. Bugünde bu kadro ile yeniden Türkiye’yi inşa edip uygar dünyada mutlu, müreffeh, yaşam kalitesi yüksek bir ülke inşa etmek için yola çıkmaya çalışıyoruz.

“İzmir’den önemli isimler var”

- Yol arkadaşları kimler? İzmir’den isimler var mı?
Çok fazla başarılı isimler var bunların içerisinde toplumun her kesiminden isimler var. İzmir siyasetine büyük emek vermiş önemli kişilerde var, yepyeni gencecik isimlerde var. Elbette İzmir’den de göreceksiniz. İzmir bizim yüz akımız. İzmir’in insanı aydınlıkları ile Türkiye’nin önüne ışık saçıyor. O ışığı yeniden CHP hareketinde de mutlaka göreceksiniz, hep beraber bambaşka bir sürecin içine İzmir ile gireceğiz diye düşünüyorum.

“Keşke bütün kentlerimizi İzmir yapabilsek”

- İzmir çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

İzmir’e neredeyse her ay mutlaka geliyorum.  İzmir sadece bugün değil, 2000 yıldır Anadolu coğrafyasının evrensel dünyaya açılan yüzüdür. Keşke bütün kentlerimizi İzmir yapabilsek. İzmir’in böyle güzel bir yanı var. İzmir bizim gazi kentimiz, büyük bedel ödemiş direniş kentidir. İzmir Türkiye’nin umudu, aydınlanma kentidir. İzmir Türkiye’nin çağdaşlığa bakan yüzüdür. O halde İzmir bizimde siyaseten yürüyeceğimiz dönemlerde en önde bayrak taşıyan kentlerimizden birisi olacaktır. Bunun için İzmir’in çok özel bir yeri vardır. Oraya birde duygusal bağım var bu bağ da her gecen gün güçlenerek devam etmektedir.

- İzmir’de bazı sorunlu belediyeler var. Bu belediyeler parti içinde tartışılıyor mu?

Bu konular parti içerisinde tartışıldı. Ben PM üyesi olarak bu konuları PM’de en yoğun tartışan kişilerden birisiyim. Bu konular ile parti içinde olağan üstü mücadele ettik. Bu konular zaman zaman, özellikle PM’de aday belirleme çalışmalarında kamuoyuna da yansıdı. Kamuoyu da kısmen bu konulardan bilgi sahibi oldu. Bu konuların şimdi zamanı değil, yeri de değil. Ama zamanında emin olun Haluk Pekşen ve bir grup arkadaş belediye başkan adaylarının adaylaştırılması döneminde olabildiğince demokratik hak ve yöntemlerin kullanılması amacıyla büyük bir mücadele verdik ve bu mücadelenin sözlü yazılı kayıtları PM’nin tutanaklarında saklı durmaktadır.

- Muharrem İnce ‘Gelecek İçin Biz Hareketi’ adı altında, CHP’den ayrılarak yeni bir yola girdi. Siz ise CHP içinde yeni bir hareketle yola çıktınız... Bu tür girişimlerin CHP’yi yıprattığı yönünde eleştiriler oluyor...

İkisi ayrı şeyler. İkisi ayrı kulvarlarda. Muharrem Bey ayrı bir siyasal çizgi içerisinde gidiyor. O apayrı bir yol. Benim öyle bir derdim yok. Ben CHP’deyim. Ben CHP’nin geleceğine söz söylüyorum.

- Erken seçim tartışmaları her daim gündemde. Olası bir erken seçimde tavrınız ne olur?

CHP’de adayları, politikaları örgüt belirlemediği sürece bir başarı hikayesi yakalamak mümkün değildir. Şu anda Türkiye’de toplumun her kesimini, yalnızca CHP’nin değil en sağdan en sola kadar, umudu arkasına alacak büyük bir beklenti arayışı var. Bu sebeple insanlar kararsızlar. Çünkü AKP ile olmuyor, kimle olacak sorusunun cevabı aranıyor. İşte o kimle olmalı sorusuna cevap vermeyen insanlar, veremeyen insanları karasız diye tanımlıyorlar. Bizim asıl mücadelemiz bu sorunun cevabını CHP olmalı. Ne yapmak gerekiyor? CHP’nin toplumun beklentilerini karşılayabilecek bir büyük hazırlık süreci içerisine dahil etmek gerekiyor. Biz de zaten bunu yapıyoruz şu anda.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2021, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER