Erdal Aksünger adaylıktan çekildi

Bugüne kadar 17’si büyükşehir, 36’sı il olmak üzere 836 kentte adayını belirleyen CHP’de aday belirleme için sıcak saatler yaşanıyor

Erdal Aksünger adaylıktan çekildi

Son PM toplantısında Büyükşehir ile ilçe belediye başkan adaylarının büyük bölümünün belirlendiği İzmir’de Buca ve Bayraklı adaylarının belirlenmesi bugün yapılacak kritik toplantılara bırakılmıştı. 

CHP PM Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Geçtiğimiz 27 Ocak’taki Parti Meclisi'nde Bayraklı Belediye Başkan adayı olarak oylanan Cevat Durak PM'de veto edilmişti. Bayraklı'nın durumu bugüne bırakılmıştı.

Kılıçdaroğlu Bayraklı Belediye Başkan adayını belirlemek için PM'den yetki istediği belirtilmişti.

CHP PM'de muhalifler Bayraklı için PM üyesi Erdal Aksünger için önerge verdi. Aksünger'in adaylığının oylanması talep edildi.

KILIÇDAROĞLU REST ÇEKTİ, YETKİYİ ALDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PM’den istediği yetkiyi aldı, Bayraklı adayını Salı günü açıklayacak. 

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Bayraklı adayı için yetki istediği, yetki oylaması öncesi muhalif PM üyelerinin “Erdal Aksünger’i önereceğiz” sözleri üzerine Kılıçdaroğlu’nun “Madem bana yetkiyi vermeyeceksiniz. O zaman önce MYK’yı oylayın sonra Erdal Aksünger’in oylamasına geçelim” dediği belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun yetkiyi istemeden önce MYK’nın oylanmasını istemesi üzerine Erdal Aksünger’in adaylıktan çekildiği ifade edildi.Kılıçdaroğlu’nun resti karşısında Erdal Aksünger’in yanında yer alan bazı MYK üyeleri de çekilince, Aksünger’in tek başına kaldığı ve salonu terk ettiği öğrenildi. PM’de yetki oylamasına geçildi, Kılıçdaroğlu’nun 14’e karşı 43 oy ile yetkiyi aldığı bildirildi.

Kılıçdaroğlu’nun Bayraklı adayını 5 Şubat Salı günü açıklaması bekleniyor.

Kaynak: egepostası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER