'Doktorlar aşı 'olun' derse olacağız'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 11 Aralık'ta Türkiye'de öncelikli gruplarda uygulanmaya başlanacak olan koronavirüs aşısını yaptırıp yaptırmayacağına ilişkin soruya "Bunun kararını benim vermem kadar yanlış bir şey yok. Doktorlar, 'Evet bu aşıyı olun' derlerse olacağız" yanıtını verdi.

'Doktorlar aşı 'olun' derse olacağız'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde internet gazetesi T24'ün canlı yayınına katılarak, gazeteci Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtladı.

VEKİLLERİNİ UYARDI
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın "Ordu Katar'a satıldı" sözlerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in açıklamaları ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki iş insanlarının TSK'yı ziyaret ettiğinin anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu; partisinin milletvekillerinden "Genelkurmay Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı" hakkında politik söylemlerde bulunulmamasını istediklerini aktardı.

'GENELKURMAY BAŞKANI'NIN SICAK SİYASETİN ORTASINA ATLAMASI DOĞRU DEĞİLDİR'
"Bu iki kurumun siyasetin dışında olması lazım, buna özen gösteririz." diyen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu süreçte Hulusi Akar konuştu, konuşabilir çünkü Akar, eski asker. Artık siyasetçi, konuşur; düşüncelerini söyler ama Genelkurmay Başkanı'nın bu konuda konuşması doğru değildir. Sıcak siyasetin ortasına atlaması doğru değildir, yanlıştır. Ama birilerinin baskısıyla onu söylediyse, o çok daha büyük bir ayıptır. Kaldı ki orada tashih edilmiş, ifade düzeltilmiş. Her şey var, Hulusi Akar konuşmuş, Milli Savunma Bakanlığı açıklama yapmış. Neden böyle bir konuşmaya ihtiyaç duyuyor? TOBB Başkanı zaten talimat verilmiştir, oraya gitmiştir. Yani TOBB Başkanı'nın kendi iradesi yoktur ki... TOBB Başkanı'na, 'Yassıada'ya git, şu kadar yatırım yap' dediler, yapıldı. Ne oldu? O kadar ölü yatırım orada duruyor. TOBB Başkanı'na sormak lazım, 'esnaf zorda değil mi, bir kuruş esnaf için ayırdı mı? Sırtını saraya dayayıp istikbal bekleyen kimse olmamalı. Sırtını saraya dayayanları tarih asla affetmeyecektir. Kendi bulundukları kurumlara ihanet edenleri de tarih affetmeyecektir."

'GAYRİ MİLLİ BİR İTTİFAKLA KARŞI KARŞIYAYIZ'
Tank Paleti Fabrikasının satılmasına herkesin itiraz etmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, "Amerika'da küçük bir koy ya da küçük bir limanı Katar veya Suudlar almıştı ihaleyle. Amerika'da kıyamet koptu ve vazgeçtiler. Ya biz onlar kadar bile milliyetçi değiliz, hangi milliyetçilik? Yerli, hangi yerli? Yerli ama gayri milli bir ittifakla karşı karşıyayız" diye konuştu.

'KORONAVİRÜS AŞISINI YAPTIRMAK İÇİN İŞİ UZMANINA SORACAĞIZ'
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yeni tip koronovirüs salgınına karşı Çin'den gelen aşıyı yaptırıp yaptırmayacağına yönelik soruya şu yanıtı verdi: "Tabii doktorlara danışacağız, bunun kararını benim vermem kadar yanlış bir şey yok. Doktorlar, 'Evet bu aşıyı olun' derlerse olacağız. Yani işin uzmanına soracağız. İşin uzmanı 'Evet bu aşıyı olmanız gerekir' derlerse oluruz yani bir ön yargım yok. Keşke gerçekten aşı tedavi edecek gücü, potansiyeli içinde taşıyan ilaç mı denir, eriyik mi denir varsa yani insanlar Kovid'e yakalanmayacaksa bu aşıyı yapmalıyız. Hatta hani böyle başarı yüzde 60-70-80'lerde olsa bile bu aşıyı mutlaka yapmalıyız. Çin'den gelmesi veya başka bir ülkeden gelmesi insanlarımızın aşı olması ve sağlıklarının korunması önemli"

'TÜRKİYE, SOSYAL DEVLET OLMAKTAN ÇIKMIŞ VAZİYETTE'
Kılıçdaroğlu, pandemi sürecinin sağlık ve ekonomi yönünde yönetemediğini savunarak, bütün esnafların, hizmet ve turizm sektörünün zor durumda olduğunu öne sürdü. Bu konuda alınan önlemleri de eleştiren Kılıçdaroğlu, "Sosyal devlet aslında düşük gelirli yanında olan devlet demektir. Gelir dağılımını dengeleyen devlet demektir. Sosyal devlet hiç kimsenin aç ve açıkta kalmadığı ve bunu sağlayan devlet demektir. Anayasamızın ilk dört maddesinde değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddelerinden birisi 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir sosyal devlet olduğu vurgusudur. Şu anda Türkiye bir sosyal devlet olmaktan çıkmış vaziyette. Pandemi sürecinin getirdiği en büyük tehlike gelir dağılımındaki dengesizliğin büyümesidir. Fakirler daha fakir oldu, gelirleri çok daha düştü. Gelirleri fazla olanların ise gelirleri çok arttı" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER