Dağ: CHP, bu liste ile iddiamızı tescillemiş oldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, CHP'nin İzmir'de 18 belediyede, başkan adayı noktasında değişime gittiğini belirterek; “CHP Parti Meclisi bizim 'İzmir'de CHP'li belediyeler başarısızdır' iddiamızın gerçek olduğunu tescillemiş oldu” ifadelerini kullandı.

Dağ: CHP, bu liste ile iddiamızı tescillemiş oldu

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Ben TV'ye ziyarette bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

CHP, BU LİSTE İLE İDDİAMIZ TESCİLLEMİŞ OLDU”

Cumhuriyet Halk Partisi'nin hafta sonu yoğun geçen PM'nin ardından açıkladığı adaylarla ilgili değerlendirmede bulunan Dağ; Cumhuriyet Halk Partisi'nde büyük bir değişimin yaşandığını ifade etti. Dağ; “İlçe belediye başkanları ve büyükşehir adayı belli oldu. Biz yıllardır, İzmir ilçe başkanlarının ve Büyükşehir Belediye Başkanı'nın başarılı olmadığını söylüyorduk. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi de 'Her yer İzmir gibi olsun' gibi bir şey söylüyordu ve bizim bu eleştirilerimizi kabul etmiyorlardı ancak, Büyükşehir Belediye Başkanı ile beraber 23 tane belediye başkan adayı CHP'de iken 5'i hariç, 18'inde değişime gittiler. CHP Parti Meclisi bizim 'İzmir'de CHP'li belediyeler başarısızdır' iddiamızın gerçek olduğunu tescillemiş oldu.” dedi.

“AGA BİZİMLE EYLENİY”

CHP'nin 18 ilçedeki adaylarının, İzmirli olmadığı yönünde eleştiride bulunan Dağ; “Belirledikleri adaylara baktığınızda açıkçası, o şehirde oturmayan, siyaset yapmayan adaylar noktasında baktığınızda, hani Kemal Sunal'ın bir filminde söylediği söz var ya “Aga bizimle eyleni”, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı İzmirle eyleniy, İzmirle dalga geçiy, İzmir'i çantada keklik göriy. Bunun için İzmirlilerin bir evlatları olarak, bu durumu İzmirlilerin iyi değerlendirmesini istiyoruz” dedi.

“BİR ELE DAHA İHTİYACIMIZ VAR ODA ZEYBEKCİ”

“16 yılıdır Türkiye'de iktidarız. İzmir'de iktidar olamadık.” diyen Dağ; “16 yılda, bizim İzmir'e kazandırdığımız ciddi hizmetler var. Buna sağ el diyelim, güçlü el diyelim. Bu sağ el ile bu hizmetleri kazandırdık. Biz bu elimizde Konak Tüneli'ni, Belkahve Tüneli'ni, Sabuncubeli Tüneli'ni, İzmir-İstanbul Otoyolu, liman, şehir hastanesi, okullar. Ama bizim bir ele daha ihtiyacımız var. Bizim bu elle şehrimizde vahşi depolamayı tarihe gömeceksek, Körfez Geçişi'nin bu şehre kazandıracaksak, bu şehrin kontrollü büyümesini, sağlık turizmin gelişmesini sağlayacaksak, yerinde dönüşümü hayata geçirme durumumuz söz konusu olacaksa, bizim bir ele daha ihtiyacımız var. Bu el de Nihat Zeybekci ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığı. Nihat Bey, hem belediye başkanı tecrübesi, 7 sene Denizli'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı, hem bizim şehrimizde istihdama, ekonomiye, tarım ekonomisine ihtiyacımız var. Yıllarca ekonomi bakanlığı yapmış biri. Yani bu şehrin ihtiyacı olan ne? Önce onu masaya koyalım. İzmir'in şu anda derdi neyse, bu derde çözüm olacak başarı hikayesi olan bir isim. Bir elin nesi var, iki elin sesi var diyorum. İnşallah İzmirli hemşerilerimiz bu sefer iki elin bir araya kavuşmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

"AZİZ BEY'E SORUYORUM..."

CHP'de PM ardından netleşen İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer ile ilgili de açıklamada bulunan Dağ; “Biz şunu net bir şekilde fade ettik. Karşımızda kim aday olursa kendimize bakacağız dedik. Aslında benim burada İzmirli hemşerilerime bir şey söylemekten ziyade, 15 yıl İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış Aziz Kocaoğlu'nun İzmirlilere bir söz söyleme mecburiyeti var. Bu nedir? Aziz Bey aday olmayacağını açıkladı ama 10 gün önce, Tunç Soyer'in ismi aday olacağına dair MYK'da görüşüleceği konuşulduğu an, Aziz Bey soluğu Ankara'da aldı. Gerekçesini de şöyle açıkladı: İzmir için tehlikeli bir durum vardı. İzmir için bir oyun kuruluyordu ve ben bu oyunu bozmak için İzmir adına, tarihi bir sorumluluk gereği bir müdahalede bulunmam lazımdı dedi. Aday olma niyetim yoktu ama bu gelişmeden dolayı, İzmir'in başkanı olarak benim buna müdahale etmem gerekiyordu dedi. Ben şimdi , Aziz Bey'e soruyorum. Her yerde de soracağım; 'Aziz Bey, İzmir için tehlikeli dediğiniz Tunç Soyer'in adaylığında tehlikeli dediğiniz, oyun dediğiniz konu nedir? Benim bir İzmirli olarak göremediğim tehlike nedir? Bunu açıklayın. Bunu açıklama mecburiyetiniz var. İzmir size 3 dönem belediye başkanlığı imkanı verdi. İzmir tarihine de geçtiniz. Size onurlu bir veda yakışırdı. Ama bu süreç, bunu oluşturmadı. Onun için burada İzmirli hemşerilerimize açıklama yapması gerek. Bugün de Soyer ile görüştüler. O mu doğru, bu mu doğru?” şeklinde konuştu.

"MİLLETİMİZ GİZLİ SAKLI OLAYI AFFETMEZ"

HDP'nin 'İzmir, Ankara ve İstanbul'da aday çıkamayacağız' açıklamasına da değinen Dağ; “Genel olarak, iki ittifak var bizim bildiğimiz. Cumhur ve Millet İttifakı. Biz uzun zamandır HDP'nin de bu ittifakta gizli olarak bulunduğunu söylüyorduk. Ki Ahmet Türk ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun otel odasındaki buluşması kamuoyuna yansımasından sonra bu buluşmayı da inkar edemediler. Bundan sonra bakıyoruz ki bir gizli ortaklık var. Milletimiz gizli saklı olayı affetmez. Seçimlerde affetmez ve değerlendirmesini yapar. Bu sadece İYİ Parti'ye giden CHP oyları, CHP'ye giden İYİ Parti oyları değil, ben CHP içinde de, oy verenlerin tamamının PKK'yı terör örgütü olarak gördüğüne hiç şüphem yok. Ama HDP, PKK'yı terör örgütü olarak görmüyor. Niye o zaman böyle oluyor derseniz, CHP içinde üst yönetimi ele geçirmiş, eski gençlik yılları marjinal sol partilerde geçen bir yapı, burada CHP'yi HDP'ye yaklaştırmak düşüncesi ve hedefi içindeler. İzmirli ilgili mevzuda, şimdilik bir şey söylemek istemiyorum.” dedi.

"İzmir'in artık kaybedecek zamanı yok.” diyen Dağ, konuşmasında hizmet vurgusu yaptı. Dağ; “Trafiğe falan girmiyorum. Onlar zaten çözülecek şeyler ama ben bir ufuktan bahsediyorum. Bu birlikte çözebileceğimiz bir. İzmir'in en genç milletvekili, 4 dönem üst üste milletvekili olarak görev yapmış biri olarak benim İzmirle ilgili hayıflandığım nokta; hizmet hizmet hizmet. Artık mazeret üretmeden hizmet etmek gerek. Nihat Bey'in Büyükşehir Belediye Başkanı olması bu şehre çok büyük şeyler kazandıracak.” dedi.

"İZMİR'İN EVLATLARI İZMİR'DE KALSIN"

İzmir'in çok göç vermesinden yakınan Dağ, İzmir'de yeni bir hikaye ortaya konmasının gerektiğini vurgulayarak; “İzmir'in evlatlarının İzmir'de kalması lazım. Ben Singapur'a gittiğimde İzmirli biriyle karşılaşıyorum. Aslında herkes İzmir'de yaşamak istiyor ama ne zaman, emekli olunca. Bu değil, İzmir'de yaşayan anne babanın çocuğu İzmir'de kalsın. Bunun için de bizim İzmir'de yeni bir hikaye ortaya koymamız lazım. Hem belediyeciliği hem ekonomiyi bilen bir adayımız var. Bu anlamda İzmir'e kontrollü büyüme sağlayacağız. Bir anda İzmir'e göç gelmesini ben de istemem. Bir anda hayat pahalılığı ortaya çıkar. Biz İzmir'e yeni gelenlerin yaşayabileceği yeni kentler oluşturarak bunu sağlamamız lazım.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER