Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tabipler Birliği'ne tepki!

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Konya- Karaman Hızlı Tren Hattı’nın açılışı öncesi yaptığı konuşmada, ''Bugün Konya- Karaman hızlı tren hattının açılışını yaparak yeni bir dönemi başlatıyoruz. Bu adımı önce Karaman- Ulukışla, sonra Mersin ve Adana, ardından Osmaniye ve Gaziantep güzergahları izleyecek. Deneme seferleri süren Ankara- Sivas hattını da ilave ettiğimizde Konya için ülkemizin dört bir yanı hızlı veya yüksek hızlı trenle ulaşılabilir hale gelecek'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tabipler Birliği'ne tepki!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'nın açılışını gerçekleştirmek için özel uçakla Konya'ya geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da eşlik ettiği Erdoğan, ardından Konya Garı’na geçti. Garda Erdoğan'ı vatandaşlar karşıladı. Burada vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'yı 11 yıl önce yüksek hızlı trenle tanıştırdıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“11 yıl önce, 2011 yılında Konya’yı yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Biz buyuz. Bizden önce gelenlerin yüksek hızlı tren hayali miydi? Biz hayalleri ne yaptık, gerçeğe dönüştürdük. Ankara'dan trene binmiş ve Konya'ya kadar bu hızlı ve güvenli konforlu ulaşım aracının keyfini sizlerle birlikte çıkarmıştır. Hacı Bayram Veli hazretleriyle, Mevlana hazretlerinin farklı bir buluşması olarak gördüğümüz bu proje devreye girdiğinden beri hamdolsun, milyonlarca insanımızı mutlu etti ve onlara hizmet etti. Konyalı için artık Ankara'ya, İstanbul ve Eskişehir'e trenle gitmek, diğer ulaşım araçlarından daha rahat, daha kolay, daha ekonomik. Bu imkanı bir adım daha öteye taşıyor, Karaman'a kadar uzatıyoruz. Bugün Konya- Karaman Hızlı Tren Hattı’nın açılışını yaparak yeni bir dönemi başlatıyoruz. Bu adımı önce Karaman- Ulukışla, sonra Mersin ve Adana, ardından Osmaniye ve Gaziantep güzergahları izleyecek. Deneme seferleri süren Ankara- Sivas hattını da ilave ettiğimizde Konya için ülkemizin dört bir yanı hızlı veya yüksek hızlı trenle ulaşılabilir hala gelecek.''

‘DEMİR YOLU İÇİN MARŞLAR YAZMIŞLARDI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı'nın son ve Cumhuriyet'in ilk döneminde başlatılan demir yolu seferberliğinin bilinçli bir şekilde kesintiye uğratıldığını söyleyerek, ''Cumhuriyetin 10'uncu yılında, demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan diyerek marşlar yazılmıştı. Ancak daha sonraki yıllarda Osmanlı'nın son ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında başlatılan demir yolu seferberliği bilinçli bir şekilde kesintiye uğratıldı. Ülkemizde demir yolu taşımacılığını yeniden gündemine alan, mevcutları sıfırdan yapmışçasına yenileyen, bunlara yeni hatlar ekleyen yüksek hızlı ve hızlı demir yolunu yapımını başlatan kim oldu? Biz olduk, biz. Biz, 10 bin 959 kilometre olan hatlarının uzunluğunu 13 bin 222 kilometreye çıkarttık. Daha önce ülkemizde örneği olmayan bin 213 kilometre yüksek hızlı tren ve 219 kilometre hızlı tren hattını da inşa ettik'' diye konuştu. 

‘LONDRA'DAN KALKAN TREN ANADOLU'YA ULAŞIYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra'dan kalkan bir trenin Anadolu'ya ulaştığını belirterek, ''Londra'dan kalkan bir tren Avrupa ve Balkanları kat ederek Edirne'den ülkemize girmekte, Marmaray’dan geçerek Anadolu'ya ulaşmaktadır. Boğazın altından Marmaray’ı kim yaptı? Biz laf değil, iş üretiriz iş. Aynı şekilde boğazın altından Avrasya tünelini kim yaptı? Laf değil, iş üretiriz iş. Fakat işte Bay Kemal, yandaşları, bunların yapacağı işler değil. Bunlar ancak bazı çeşmelerin musluklarını yenilerler, ona da tören yaparlar. Daha önce biliyorsunuz temel atmama töreni yapıyorlardı. İlk defa şimdi ne olduysa temel atma töreni yaptılar, hayret, şaşırdım doğrusu. Anadolu'yu baştan sona kateden bu tren Kars, Tiflis, Bakü demir yolu üzerinden Asya'ya ulaşıp Pekin'e kadar gidebilmektedir. Salgın döneminde deniz ve hava yük taşımacılığında yaşanan sıkıntılar, demir yollarını ciddi bir alternatif olarak öne çıkarmıştır. Biz yaptığımız bu yatırımlarla, ülkemizi demiryolu yük ve insan taşımacılığına hazır hale getirme yolunda en kritik safhaları geride bıraktık. Mevcut yatırımlarımızı, hızla tamamlayarak Türkiye'yi diğer pek çok alan gibi demir yolunda da bir merkez ülke haline getirmekte kararlıyız. Konya- Karaman Hızlı Tren Hattı bu büyük projenin, güney aksının önemli biri olacak. Buradan Karaman'a kaç dakikada gideceğiz? 50 dakika. Nasıl? Bütün konforuyla her şeyiyle Konyalı vatandaşım Karaman’a, Karamanlı vatandaşım Konya’ya ulaşacak.''

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra hızlı trenle Karaman’a hareket etti.

MESAFE 40 DAKİKAYA DÜŞECEK

102 kilometrelik Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı güzergahında 21 araç alt geçidi, 20 araç üst geçidi ve 15 yaya alt geçidi bulunuyor. Hızlı trenle 1 saat 15 dakika olan seyahat süresi, 40 dakikaya düşecek. Hat ile Marmara, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasında hızlı tren bağlantısı kurulmuş olacak.

KONYA-KARAMAN HIZLI TREN HATTI'NIN AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'dan hızlı trenle Karaman'a gitti. Garda kent protokolü tarafından karşılanan Erdoğan, daha sonra Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen, Konya- Karaman Hızlı Tren Hattı'nın da bulunduğu 70 projenin toplu açılışının gerçekleştirildiği törene geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da eşlik etti. Törende konuşan Binali Yıldırım, yapılan yatırımları anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 4 yılı aşkın aranın ardından tekrar Karaman’da olmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirerek, "Konya’dan hızlı trene bindik, Karaman’a ulaştık. Şimdi burada Konya-Karaman Hızlı Tren Hatt'ını ve şehrimize kazandırdığımız diğer eserlerin toplu açılış törenini gerçekleştiriyoruz'' diye konuştu. 

'ÜLKEMİZİ DEMİR AĞLARLA ÖRMEYE DEVAM EDİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hızlı trenle Konya ile Karaman arasındaki seyahat süresinin 40 dakikaya indiğini belirterek, şunları söyledi: 

''Konya’dan Karaman’a 40 dakikada, Ankara’dan Karaman’a yaklaşık 2 saat 40 dakika, İstanbul’dan Karaman'a 5 saat 45 dakikada gelinebilecek ve artık hız bizim konforumuz olacak. Hattın kalan kısmı tamamlandığında, Konya- Karaman- Adana arasında trenle seyahat süresi 2 saat 20 dakikaya düşecek. Açılışını yaptığımız hızlı tren hattı, enerjiden zamana, emisyondan bakım onarım faaliyetlerine kadar pek çok alanda ülkemize sadece bu yıl 63 milyon tasarruf sağlayacaktır. Yatırım bedeli 1 milyar 390 milyon lira. 102 kilometrelik Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'mızın ülkemize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’nin Osmanlı'dan kalan ve Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde inşa edilen demir yolları, daha sonraki yıllarda maalesef ihmal edilmişti. Hükümete geldiğimizde 10 bin 959 kilometrede devraldığımız mevcut hatların tamamını neredeyse sıfırdan yapılmışçasına yeniledik. Toplam demir yolu ağımızı 13 bin 222 kilometreye çıkardık. Şimdi gelirken Allah'a hamdettim. Ya Rab, bu ne güzellik, bu ne konfor? Bir zamanlar batıda yüksek hızlı trenlere binerdik. Derdik ki 'Ya Rab bize de bunları aynen yapmayı nasip eyle'. Rabb'im nasip eyledi. Bütün mesele ne? Gönül meselesi. Azim. Biz azmettik, Rabb'im de bize bunları yapmayı nasip etti. Tamamladığımız 2 bin 368 kilometre yeni demir yolu hattına sürekli ilaveler yapıyoruz. Karaman'dan Niğde Ulukışla-Mersin, Adana ve Osmaniye üzerinden Gaziantep'e kadar uzanacak demir yolu hattımız etap etap inşa ediliyor. Ankara-Sivas hızlı tren hattının deneme sürüşleri başladı. İnşallah, en kısa sürede onu da açıyoruz. Bu hattı önce Erzincan'a sonra Erzurum'a daha sonra Kars'a kadar uzatarak uluslararası bir güzergah haline dönüştüreceğiz. İnşası süren Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattı, ihracatımız için çok önemli bir proje. Bursa'yı da Bilecik üzerinden yüksek hızlı tren hatlarına bağlıyoruz. Bunlarla birlikte kimi bağlantı, kimi ara hat olmak üzere pek çok hızlı ve yüksek hızlı demir yolu projelerimiz sürüyor. Ne diyorduk? 'Durmak yok, yola devam'. Görüldüğü gibi ülkemizi demir ağlarla örmeye devam ediyoruz.''

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİNE, TÜRKOVAC TEPKİSİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karaman'daki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Türk Tabipler Birliği'nin Türkovac aşısına yönelik yaptıkları açıklamalara tepki gösterdi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ülkemizde maalesef böyle bir muhalefet ve böyle siyaset anlayışı hala var. Yalansa yalan. Dolansa dolan. Hepsi bunlarda. Şimdi  bunların birde tabipler birliği var. Ya bunlar ne kadar yalancı, ne kadar cambaz ya. Erciyes Üniversitesi büyük bir kadroyla Türkovac aşısını icat ediyor. Adamlar diyor ki, 'böyle bir şey yok' diyor. Ya siz ne sahtekarsınız ya. Ne yalancısınız. Madem  biliyorsunuz da tabipler birliği olarak bugüne kadar bir eseriniz var mı? Yok. Ama yapana da hep taş koydunuz. Şehir hastanelerini yaptık. Eğitim araştırma hastanelerini yaptık. Tarihinizde Bay Kemal'in Savaş Ay'ın programında gösterdiği gibi o rezil hastanelere biz vatandaşımızı mahkum etmedik. Siz  tabipler birliği olarak o rezilliklerin olduğu zamanlarda hiç sesiniz çıkmadı.  Bu sahtekarlar bu cambazlar maalesef hastanelerde  rehin alınan benim vatandaşımın haklarını bir gün bunlar savunmadı. Biz o dönemleri de yaşadık.  Biz o mücadeleyi verdik. Bunlarda utanma yok.  Şu anda bu şehir hastanelerinin benzeri sizin geçmişinizde var mı?  Sizin tarihiniz de var mı? Bunları AK Parti iktidarı olarak  biz yaptık. Türkiye'nin dört bir yanına yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Neden çünkü  benim vatandaşıma bunlar layıktır, bunlar yakışır.  İnşallah 2023'de büyük ve güçlü Türkiye'nin yükselişinin müjdesini verirken, bu çarpık zihniyeti de tarihin tozlu raflarına havale edeceğiz.''

'TERÖR ÖRGÜTÜNÜN APARATLARI OLARAK İBB'DE İSTİHDAM EDİLİYOR' 

Erdoğan, ''Bugünden  başlayarak seçim gününe kadar  hep birlikte  çok çalışmamız gerekiyor. Kapı kapı dolaşacağız. Milletimizin her bir ferdine bu gerçekleri anlatacağız. Kimin ülkenin ve milletin  aydınlık geleceği için gecesini, gündüzüne kattığını, kimin  ülkenin ve milletin felaketinden  medet umduğunu herkese  göstereceğiz. Şehit yakınlarına söven, milli  hassasiyetlerine dile getirene hakaret eden haysiyetsizlerin gerçek yüzlerine sergileyeceğiz. Terör örgütünün aparatı olan partiyi, belediyelerde olduğu gibi hükümette de ülkenin başına bela etmeye çalışanların riyakarlıklarını anlatacağız. İşte İstanbul'da CHP belediyesi ne yapıyor?  Bakıyorsunuz anlaşma yapmışlar. Ne yazık ki, terör  örgütünün aparatları olarak da bunlar İstanbul  Büyükşehir Belediyesi'nde istihdam ediliyor. Aynısı Ankara'da. Aynısı değişik yerlerde. Bunca yıldır ter döktüğümüz küresel siyaset  ve para baronlarına teslim etmeye kalkanların sinsi oyunları da deşifre edeceğiz. Türkiye'yi  hedeflerinden uzaklaştırmak isteyenlere son dönemde  pek çok yerde örnekleri yaşanan kargaşa ve parçalanma iklimine sokmanın  peşinde koşanların ihanetlerini ortaya sereceğiz. Durmayacağız.  Daha çok çalışacağız. Dün Gezi olaylarındaki meselenin ağaç, 17-25 Aralık kumpasındaki meselenin  adalet, 6-8 Ekim olaylarındaki meselenin Kobani olmadığını artık şüpheye mahal bırakmayacak kadar  kesinleşmiştir. Bütün bunlar ülkemizin bütünlüğünü,  milletimizin birliğini, devletimizin  gücünü parçalayarak vatan topraklarında  ve bölgemizde kurulmaya çalışılan kirli  bir tezgahın yolunu açmaya gayesi güdüyordu. Bölgemizdeki  pek çok ülkede başarıyla  uygulanan  bu senaryo Türkiye'de milletimizin dirayetine, cesaretine  çarparak param parça oldu'' diye konuştu. 

DÖVİZ KURU 

Erdoğan, döviz kuru üzerinde oyunlar oynandığını belirterek ''Ülkemiz içinde  piyasalarda döviz kuru üzerinden başlatılan tedirginliklerle  aynı oyun sürdürülmeye başlandı. 20 Aralık'ta  ne yaptık?  Bunların ayaklarını kestik mi? Ne oldu ? Bir anda döviz aşağı inmeye başladı mı? Siz, bizim yanımızda olduğunuz müddetçe 'durmak yok, yola devam' diyoruz. Siyasi muhalefet adına bu kirli senaryoya gönüllü  figüranlık yapanların, gavurun kılıcını çalanların, yeminli Türkiye düşmanlarının değirmenlerine su taşıyanların bu süreçte sergiledikleri çirkin niyeti ben sizlerin takdirine bırakıyorum. 20 Aralık bir dönüm noktası oldu. Açıkladığımız tedbir paketleriyle  hemen ardından hayata geçirdiğimiz uygulamalarla bu oyunu da bozduk. Bu sıkıntılı dönemde yaşanan fahiş fiyat artışları ve yükselen  enflasyon yüzünden vatandaşımızın  canının yandığını da biliyoruz. Kurdaki  müsilajı temizlediğimiz gibi  enflasyondaki müsilajı da  en kısa sürede ortadan kaldıracağız.  Ekonomik gerekçelere dayanmayan fahiş fiyat artışıyla  insanımızın alım gücünü düşürenlerin de  gözlerinin yaşına bakmayacağız. İnşallah kısa bir süre içinde tüm  bu karmaşayı düzene sokmuş, dengesizlikleri  ortadan kaldırmış, ülkemizin  yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme hedeflerine  odaklanmasını sağlamış olacağız'' dedi. 

Erdoğan, daha sonra 70 eserin açılışını yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER