CHP ve İYİ Parti ittifakının detayları belli oldu! İşte tam liste

CHP ve İYİ Parti ittifakı ile iki partinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener açıklama yaptı. İttifaka ilişkin detaylar da belli oldu. 22 büyükşehirin 12'sinde CHP, 10'unda ise İYİ Partili adaylar yarışacak.

CHP ve İYİ Parti ittifakının detayları belli oldu! İşte tam liste

CHP ve İYİ Parti seçim ittifakı konusunda anlaştı ve ittifakın detayları belli oldu.

Anlaşmaya göre; Mutabık kalınan 27 ilin 16'sında CHP, 11 ilde İYİ Partili adaylar seçime katılacak.

İstanbul'da 25 ilçede CHP, 4 ilçede İYİ Parti adayı yarışacak. 10 ilçede ise iki parti ayrı aday gösterecek.

Gaziantep Büyükşehir'de İYİ Partili aday yarışacak. İstanbul'un Üsküdar ilçesi ise CHP'ye, Ankara'nın Gölbaşı ilçesi ise İYİ Parti'ye bırakıldı.

CHP ve İYİ Parti, Ankara'nın 8 ilçesinde işbirliği yaptı, 17 ilçede ayrı aday çıkarılacak. 

Ankara Etimesgut ile Muğla'nın Bodrum ilçesinde ise CHP-İYİ Parti adayları ayrı ayrı seçime katılacak.

İZMİR DETAYLARI

Günlerdir kamuoyunda İYİ Parti'ye bırakılacağı konuşulan Tire ve Kiraz'da CHP aday çıkarmayacak, İYİ Parti'yi destekleyecek. 23 ilçede CHP'nin adayı desteklenecek. Konak, Karşıyaka, Selçuk, Torbalı ve Urla'da ise iki parti ayrı adaylarla seçime girecek.

İki liderden açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i parti genel merkezinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'nun ziyaretinin ardından iki lider ortak açıklama yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları:

Kavgadan yana değiliz. İsteriz ki bütün belediyeler tüm vatandaşları kucaklasın. İYİ Parti ile yaptığımız işbirliğinin kahramanları var. Dört arkadaşımız var. İki arkadaşımız İYİ Partiden, iki arkadaşımız CHP’den. Bize hazır bir liste getirdiler.

Bu dört arkadaşıma hepinizin huzurunda teşekkür etmek isterim. Biz bu demokrasi anlayışını, uzlaşma kültürünü oldukça geniş bağlamda Türkiye’nin önüne koyduğumuz için mutluyum. Bu konuda bizi yüreklendiren genel başkana da teşekkür ediyorum.

Meral Akşener'in açıklamalarından satırbaşları:

Bugün İYİ Parti Genel Merkezi’nden iki genel başkan olarak sizlerle bir aradayız. Nezaketleri için teşekkür ediyorum. Ben de hem CHP’nin temsilcisi olan iki arkadaşımız hem de İYİ Parti’den iki arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Zaman zaman intiharın eşiğine geldiler. Uzun bir süreçti.

Biz yerel seçimlere gidiyoruz ama izliyorum ki ve izliyoruz ki sanki savaşa giriyoruz. Ama biz yerel seçime gidiyoruz. Yerel seçimde ne yapacağız? Muhtar seçeceğiz, belediye genel meclisi seçeceğiz, ilçe belediye başkanı, il belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkanı seçeceğiz.

Savaş tamtamları eşliğinde, kutuplaştırıcı, milleti birbirine düşüren; bu tür işbirliklerinin arkasında duran iki siyasi partinin de kurumsal sistemi içinde yöneticisi var, taraftarı var. Nasıl ki Cumhur ittifakını oluşturan iki siyasi partinin olduğu gibi. Biz bugüne kadar Cumhur ittifakının oluşturduğu iki siyasi partinin oluşturduğu sisteme hakaret eden bir dil kullanmadık. Onları yok farz etmek, yöneticiler açısından utanç vericidir. 

İŞTE İYİ PARTİ VE CHP’NİN ‘İTTİFAK’ ADAYLARI

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER