CHP'li Yücel: Hedefimiz 28 ilçe kazanmak!

Tartışmalı geçen PM ardından CHP İzmir İl Başkanı Yücel sürece yönelik açıklama yaptı. Yücel; "Kişiler üzerinde siyaset yapmak doğru değil. Bu bir bayrak yarışıdır. Bu yarışta CHP'nin başarısı, kentimizin geleceği, ülkemizin geleceği her şeyin üstündedir. CHP'de adamcılık yok. Demokrasi var." dedi.

CHP'li Yücel: Hedefimiz 28 ilçe kazanmak!

Cansu Temir Aksu / Ben TV

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kritik geçen hafta sonu 'aday belirleme' mesaisinin ardından, İzmir Byükşehir Beleidye Başkan Adayı ve 23 ilçenin adayları belli oldu. Tartışmalı geçen PM'nin ardından, 18 ilçede başkan adayları noktasındaki değişim de dikkat çekti. 

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, partsinin belirlenen belediye başkan adayları ile açıklama yapmak üzere bugün İl Binası'nda basın mensupları ile bir araya geldi. 

Önemli açıklamalarda bulunan Yücel; "Elbette herkesin mutlu olması mümkün değil. Yaklaşık 300e yakın aday adayımız vardı. Gerçiçi kırgınlıklar olablir. Ancak kimseye adaylık garantisi verilmedi. " ifadelerini kullandı. 

İçinde bulunan süreç gereği bir açıklama yapma gereği duyduğunu ifade eden Yücel; "26 ocakta gerçekleştirilen PM de Büyükşehir adayı ve 23 ilçe adayı belirlendi. Bizim parti içi demokratik yarış dediğimiz süreç bitti. Sayın Tunç Soyer ve belirlenen adayların İzmir'e hayırlı olmasını diliyoruz. Bizim en önemli önceliğimiz adayların İzmir duruşuna sahip olması parti içinde emeği olması ve geçmişi olması idi. Ne mutlu bize tüm adaylarımız bu krititerlere sahip. Aday adaylarımızın bu kriterlere sahip olması için uzadı süreç . Biz İzmir'i tanımayan isimlerin aday olmasını tercih etmedik başkaları gibi. Böyle bir durumun yanlış olduğunu düşünüyoruz sayın Soyer tüm izmrililerin gönül rahatlığı ile kabulleneceği bir isim. Avrupa ve dünyada vizyon sahibi bir isim. Sayın Soyer'in atama ile iktidara gelmiş ve İzmir'i umursamayan isimlerle karşılatırmak normal değil. Sarayın emri ile İzmirlilere dayatılan bir isimle Sayın Soyer kıyaslamak doğru değil. Bunu yapsa yapsa, polimik ve kutuplaşma isteyen AKP yapıyor. Genel Merkezde yoğun bir mesai harcadık. Ilçe başkanlarımızdan il disiplin kurulu üyelerimizden  ayrı ayrı görüşlerini aldım . Bunları Kılıçdaroğlu, Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı ile paylaştım. Bu görüşmeler sonucunda tarafsız ve objektif masaya yatırıldı. Herkesin bildiği gibi bu kararları veren partimizin üst kurulları var. Bunlarda MYK ve PM'dr. Parti içi demokrasiyi işleterek yapılan oylama ile son kararlar veriliyor. Seçim sürecinde örgütün sesine en çok emek veren il başkanlarından bir tanesiyim. Belli konularda görüşlerimiz dinlenmiş, dinlenmemiş olablir. Siyaset bir tercih duruş tavır meseledir. Bizim tavrımızda duruşumuzda CHP'dir. Elbette herkesin mutlu olması mümkün değil. Yaklaşık 300e yakın aday adayımız vardı. Gerçiçi kırgınlıklar olabilir. Ancak kimseye adaylık garantisi verilmedi. Bu bizim partimize karşı sorumluluğumuz gereği kendi vereceğimiz kararla, aday adaylarımızda bu sorumlulukla müracatlarını yaptılar. Kırgınlıkların kısa süreli olacağını inanıyoruz. CHPnin başarısı her şeyin üstünde tutarak çalışmalara katılacaklarından şüphemiz yok." dedi.

"CHP'DE ADAMCILIK YOK"

Adil bir süreç yürütüldüğünü söyleyen Yücel; "Bu süreci, partimizin görev alan tüm yönetim kademelerle birlikte tarafsız ve adil yürüttüğümüze  inanıyorum. CHP içinde görev alıyorsak, kendi istediğimiz isimler olmadı diye tepki göstermek doğru değil. Kişiler üzerinde siyaset yapmak doğru değil. Bu bir bayrak yarışıdır. Bu yarışta CHP'nin başarısı, kentimizin geleceği, ülkemizin geleceği her şeyin üstündedir. CHP'de adamcılık yok. Demokrasi var. Bir kırgınlık varsa bile bunu demokrasi kültürü içinde absorve etmesi gerekiyor. " dedi.

AÇIKLANMAYAN 2 İLÇE 2 ŞUBAT'TA AÇIKLANACAK

Hafta sonu gerçekleşen PM toplantısında açıklanmayan Buca ve Bayraklı ilçelerine dair de konuşan Yücel; "Açıklanmayan 2 ilçemiz kaldı. Onlarda 2 şubatta PM'de belirlenecek. Buca ve Bayraklı belli olduktan sonra seçim sürecine yönelik bir yol haritası yapacağız. Bugün ilçe başkanları ile bir araya geleceğiz. Önümüzdeki günlerde milletvekilleri ile de bir araya geleceğiz. İlçeler özelinde yapılan çalışmalara bizde bir fiil katılacağız." dedi.

MİNİ MİTİNGLER YAPILACAK

Yücel; "Ilçeler bazında mini mitingler yapmayı düşünüyoruz. Kılıçdaroğlu'nun yakın zamanda bir İzmir ziyareti söz konusu. Önceliğimiz ülke geleceği. Biz İzmir'i tanıyoruz. İzmirlilerle bağı olan isimler bu süreçte de adaylarımızla birlikte, adaylarımızla bir araya gelerek ortak bir çalışma programı hazırlayacağız. " ifadelerini kullandı.

"KAN DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYAÇ VARDIR"

Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yücel; "Mevcut listenin kurultay hesabı ile yapıldığı iddiası içi boş bir iddia. Kocaoğlu bizim için çok değerli. 15 yıllık hizmetin ötesinde, bundan sonraki süreçte de her zaman desteğine ihtiyacımız olduğu bir isim. Ben bu siyaseti kendimi bir yere taşımak için yapmadım. Benim için ülke geleceği her şeyin üzerinde. Belirlenen adayların bir takım beklentilerle belirlendiği iddiası hiç bir temel olmayan bir görüşten ibaret. Mevcut belediye başkanlarının değişimi ile ilgili, sol ideolojinin temelinde değişim ve revizyon  vardır. Bunun temelinde başarısızlık aramak yanlıştır. Bir kan değişikliğine ihtiyaç vardır. Bu nedenle bir değişiklik yapılmıştır. Bunun altından parti içi çekişme olduğunu düşünmek kesinlikle doğru değil." dedi.

İmza süreciyle aday belirlenmesinin bir bağlantısı olmadığını belirten Yücel; "Bu partimizin yetkili kurullarının tercihidir. MYK'ya hangi ismin geleceği Genel Başkan tarafından belirlenir. PM'de hangi ismin oylanacğıı da MYK tarafından belirlenir. Bunlar bir kişinin vereceği kararlar değildir." dedi.

"DEĞİŞİM KAÇINILMAZDIR"

Değişimi beklediğini ifade eden Yücel; "Değişim kaçınılmazdır. Karşı koymamanız mümkün değil.. Değişim bekliyorduk. Ne dersek diyelim bunun altını dolduramayız. Değişim sadece belediye başkan adaylıklarında değil, genel merkez düzeyinde de beklenir. Değişim yapıldığında daha iyiyi aramaktır, daha iyiyi bulmaktır." dedi. 

Belirlenmeyen 2 ilçemiz var. Diğer ilçe adayları ve büyükşehir adayımız belirlenmiştir. Bu kararlar kesindir. 

"Menemendeki istifaya dair çalışma yapıyoruz." diyen Yücel; "En kısa sürede atama yapılacak. Çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Selçuk ve Narlıdere'de itirazla elbette herkesin gönlünün olması mümkün değil. Ama adaylarımız kesindir. İkisi de partimizin öz evlatlarıdır. Dolayısıyla örgüt vicdanında karşılık görecek isimlerdir. Adayı açıklanmayan 2 ilçemiz kalmıştır. " dedi.

"CHP'NİN HEDEFİ 28 İLÇEYİ KAZANMAK"

Tire ve Kiraz ilçelerinde aday çıkarmama konusunda da değinen Yücel;" Bizim inisiyatifimiz dışında olan bir konudur. CHP'nin hedefi şuan da 28 ile kazanmaktır. İYİ Parti ile yaptığımız bir iş birliği vardır. Olaya bu açıdan baktığımızda AKP-MHP ittifakı tek bir beleye bile vermemek 30 da 30 hedefimizi yerine getirmektir. Öncelikli hedefimiz 28 ilçe ve büyükşehiri almaktır." dedi.

"TEPKİLER HAKSIZDIR"

İYİ Parti'nin Soyer tepkisi üzerine de açıklamada bulunan Yücel; "Tepkiler doğru ve yerinde tepkiler değil. Kişiler üzerinden siyaset yapmak doğru değil. Bir kişiyi ailesinin bir ferdi ile babası ile yargılamak doğru değil. Bu ne siyaset anlayışı ile nede hukukla bağdaşan bir şey değil. Bu eleştiri ve tepkilerde, bir görev yürütülürken o dönem şartlarına ve hukuk düzenine bakarak eleştiri yapılması gerekir. Bu tepkiler haksızdır." dedi.

Kadın aday sayısındaki azlığı da değinen Yücel; "Kadın aday sayısı beklentinin altında kaldı. Bzide daha fazla kadın adayla seçime gidilmesini isterdik. Ancak bu şekilde bir tablo ortaya çıktı." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER