CHP'li Kamil Okyay Sındır: "Haddinizi bilin Şükürer!"

İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu (İEKKK) ve ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sıtkı Şükürer’in İzmir'de yaşayan muhacirlere yönelik söylemleri kentte tartışmalara neden olurken, siyaset cephesinden tepkiler gecikmedi.

CHP'li Kamil Okyay Sındır: "Haddinizi bilin Şükürer!"

Şükürer'in İzmir’de yaşayan muhacirlere yönelik “İzmir’e en büyük ihanet mübadeleyle gelenlerdir. Bu kente mütemadiyen ihanet ediyorlar” ifadelerini kullanması sonrası bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'dan geldi.

SINDIR: ASLA KABUL EDİLEMEZ, ŞİDDETLE KINIYORUM
İzmir’de yaşayan muhacirlere yönelik kullanılan ifadeleri eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, "Haddinizi bilin Sn.Şükürer! Geçmişe dair işlenen kent suçlarını ırkçı, yöresel kimlikler üzerinden tariflemeniz asla kabul edilemez, şiddetle kınıyorum. Bu kente nereden, hangi nedenle ve nasıl gelirse gelsin bütün hemşerilerimiz tertemiz geçmişleri ve kimlikleriyle onurumuzdur! İzmir kenti, dünüyle, bugünüyle ve geleceğiyle, Balkanlar’dan ve Anadolu’nun her yöresinden çoğunlukla acı ve gözyaşı ile çoğunlukla zorunluluktan veya çağdaş bir yaşam için geldikleri bu kentin asli unsurlarıdır. Ve çağdaş demokratik İzmir kent kültürünün mayası ve hamurudurlar!" ifadelerini kullandı.

SITKI ŞÜKÜRER NE DEMİŞTİ?

"Netice itibariyle tercih ettik geldik buraya. Her şeye rağmen. Demek ki artıları eksiklerinden fazla. Bu kentin mübadeleyle gelen insanları, daha sonra İç Anadolu'dan gelen insanları, daha sonra Doğu ve Güneydoğu'dan gelen insanları, daha sonra başka yerlerden gelen insanları ile tam bir kozmopolit kent. Hıristiyan nüfus 1920’lerde sıfırlanmış. Maalesef yeni sakinler kente sürekli mütemadiyen ihanet ediyorlar. Dünyanın en büyük lağım çukuru yani körfez, bizlerin eseri. Dünyanın en güzel tarihsel dokusunu yok edip de Çin Seddi gibi Laz müteahhidi kalitesiyle sekiz katlı binaları da bir başkası değil, İzmirli yaptı. Hala her şekilde imkân verdiğin takdirde bir Afrika çekirgesi, bir kımıl zararlısı gibi bugün kentin en münevver kesimi dediğimiz kesimler dahil, bu insanlara deseniz ki şu kıyı boyu apartmanlar için 8 kat yerine 13 kat müsaade ediliyor, bir ay da süreniz var. Üçüncü günde bina tepesinde filizler belirir. Ama aynı anda kenti korumak üzerinden mangalda kül bırakmazlar. Urla, Çeşme ve benzeri yerlerdeki evlerin yasal sınırına uyan çok azdır. Bilirler ki imar affıyla üç kuruş para verip legalleştirilir. Otobandaki hız sınırı 130’dur. Araba güçlüyse kimse uymaz. Medeni toplum olmanın kriterlerin hepsinin farkında olunmasına rağmen İzmirliler bunları kendilerine yönelik olarak, bir muafiyet olarak algılayıp soluksuz bir şekilde bu kenti bitirme konusunda inanılmaz bir iştahla yollarına devam ediyorlar. Benim tepkim bunadır."

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER