CHP'li İzmir'den AK Parti İzmir'e cevap!

AK Parti İzmir İl Teşkilatı tarafından Çiğli Arıtma Tesisi Sahası kapısı önünde yapılmak istenen basın açıklamasında İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve partililer ile özel güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı.

CHP'li İzmir'den AK Parti İzmir'e cevap!

AK Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından koku sorunu sebebiyle Çiğli Arıtma Tesisi Sahası kapısı önünde yapılmak istenen basın açıklamasında arbede yaşandı.

Çiğli İleri Biyolojik Arıtma Tesisi önünde güvenlik görevlileri ile yaşanan arbedenin ardından, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'dan açıklama geldi.

CHP'li Tacettin Bayır'ın açıklaması şöyle;

Sayın İl Başkanı Kerem Ali Sürekli Beye ithafen;

1- ''Ben eski milletvekiliyim. Eski meclis üyesiyim. Şu anda da İl Başkanıyım. Basar geçerim ben. Haydi engel olun'' İfadelerinizi kamuoyu değerlendirecektir.

2- Basın açıklamasını yapmak için, kurumlara bilgilendirme yaptınız mı veya izin aldınız mı? Yaptı iseniz, hangi kurumlara bilgilendirme yaptınız?

3- Sizin İl Başkanı olmanız, belediye kurumlarına bilgi vermeden rahatlıkla girmenizi ve o iştiraki eleştirmenize imkân mı kılmaktadır?

4- Orada işini yapan güvenlikçi kardeşlerimize nasıl hareket edeceğini söylemek size düşmez. Emekçi arkadaşlarımız nasıl davranacağını zaten bilirler. 'Orada böyle duracaksın, şöyle duracaksın' gibi emir kipi ile kurulan ifadeler son derece üzücüdür. Ayrıca, 'Asker duruşunda durma' derken, neyi ima etmek istediniz?

5- Yanınızda eşlik eden kişilerin, emekçi kardeşlerimize fiziki müdahalede bulunması kabul edilemez bir davranış biçimidir.

6- Bu arada ''faşistlik'' kavramına değinmişsiniz. Sayın Sürekli, ''20 yıllık iktidarınıza bakarsanız, 'daha doğrusu aynaya doğru bakarsınız', o sözü kimi bağladığını göreceksiniz. Bu kelimeyi kuracak en son partilerden birisiniz.''

7- Son olarak; Güvenliklerin isimlerini alarak, aklınızca gözdağı mı vermeyi amaçladınız? Teröristler ile bağlantı kurmak hangi aklın tutulmasıdır? Bu şekilde davranarak mı İzmir'de oyunuzu yükseltmeye çalışacaksınız? Bu söylemi gerçekleştirdiğiniz için şu anda kendinizden utanıyor musunuz?

İŞTE TAM DA BU DAVRANIŞLARINIZ YÜZÜNDEN İZMİR'İMİZİN DOKUSUNA UYMUYOR, YAKIŞMIYORSUNUZ...

SOYER, GÖRÜNTÜLERİ SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI

Öte yandan, Soyer sosyal medya hesabından, olay anına ilişkin görüntüleri paylaşıp, "AKP İl Başkanı ve ekibi, arıtma tesisimize izinsiz girmeye çalışıp, görevini yapan emekçilerimize zorbalık yapıyor. Belediyemizden izin isteseydiniz verilirdi. Hatta ben de gezdirebilirdim. Ancak çalışanlarımıza yaptığınız zorbalığı asla hoş görmeyiz. Suç duyurusunda bulunacağız. Her türlü zorbalığa ve hakarete rağmen provokasyona gelmeden işini yapan emekçilerimize teşekkür ederim. Her zaman yanınızdayım" ifadelerine yer verdi.

'BİLDİRMİŞ OLSALARDI BU TATSIZ OLAY YAŞANMAZDI'

Soyer'in ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, şu ifadelere yer verdi:

"İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Çiğli Atıksu Arıtma tesisi girişinde yaşanan olayı üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. AKP İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve İBB Meclis Üyesi Özgür Hızal, bir telefonla ziyaretlerini önceden kuruma bildirmiş olsalardı, bu tatsız olay yaşanmazdı. Her ikisi de hukukçu olan sayın mevkidaşım ve İBB meclis üyesinin, özel güvenlik görevlilerin 5188 sayılı yasa uyarınca görev alanlarında kolluk kuvvetlerinin birçok yetkisine haiz olduğunu bilmeleri gerekir. Sadece görevlerini yapmaya çalışan özel güvenlik görevlileri üzerinden gündem yaratmaya çalışılması hiç hoş olmamıştır. Elbette İzmir'de muhalefette olan AKP istediği konuda basın açıklaması yapma özgürlüğüne sahiptir. Ancak, CHP İzmir olarak biz bu tür açıklamalar öncesinde, nasıl ilgili devlet kurumlarıyla iletişime geçiyorsak ve kolluk kuvvetlerinin güvenlikle ilgili hassasiyetlerini gözetiyorsak, kendilerinin de kurumların işleyişine ve güvenlik hassasiyetlerine saygı göstermesi gerekir."

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2022, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER