CHP Kemalpaşa'da gerginlik

CHP PM’ye sunulan MYK’nin 151 kişilik aday listesinde birçok ismin üstü çizildi. Yedinci grup adayları belirlenirken İstanbul, İzmir, Muğla ve Mersin’in ilçe adayları konusunda sert tartışmalar yaşandı. Tartışmalar sonucu, İzmir Kemalpaşa adayı geri çekildi

CHP Kemalpaşa'da gerginlik

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP'de önceki gün başlayan ve dün sabah saatlerine kadar devam eden toplantıda İstanbul, İzmir, Muğla ve Mersin'in ilçe adayları konusunda sert tartışmalar yaşandı. Toplantıda yaşanan tartışmalar hem örgütlerde hem de PM üyelerinde istifalara neden olurken, Genel Merkez'in getirdiği listede çok sayıda aday PM'den geçemedi.

3'ERLİ VE 5'ERLİ GRUPLAR HALİNDE OYLAMA

PM toplantısında özellikle İstanbul ve İzmir ilçelerine yönelik itirazların uzaması üzerine tek tek yapılan oylama gruplar halinde gerçekleştirildi. İstanbul'un ilçelerinin önemli bir kısmı ile İzmir ilçelerinin tamamının gruplar halinde oylama yapıldığı öğrenildi. Toplantıda ilçelerin 3'erli ve 5'erli gruplar halinde oylandığı kaydedildi.

KEMALPAŞA ADAYI, GERİ ÇEKİLDİ

MYK toplantısının ardından PM'ye sunulan listedeki İzmir Kemalpaşa adayı Rıdvan Karakayalı, İzmir Buca adayı Aydoğan Hepdemirgil, İzmir Bayraklı adayı Cevat Durak, Muğla Bodrum adayı Mehmet Kocadon, Şanlıurfa Siverek adayı Fatih Mehmet Bucak Antalya Akseki adayı Mustafa Kavasoğlu, İstanbul Şişli adayı Fidan Aslan Eroğlu, İstanbul Silivri adayı Özcan Işıklar,tepkiler üzerine geri çekildi.

CHP İzmir’de Bayraklı, Buca ve Kemalpaşa adaylarını daha sonra açıklayacak.

5 ADAY YERİNE YENİ İSİM

Listede yer alan İstanbul Avcılar adayı Hüseyin Aksu yerine PM’de Turhan Hançerli aday gösterildi. İzmir’de Çiğli adayı Ali Engin yerine Selim Utku Gümrükçü, Narlıdere adayı olan Gümrükçü yerine de Ali Engin aday oldu. PM’ye sunulan listede Muğla Marmaris adayı olarak Muhammed Ali Acar yer alırken, PM’de Mehmet Oktay aday oldu. Listede Zonguldak belediye başkan adayı olarak Ali Uzun yer alırken, PM’de Şenol Şanal aday olarak çıktı. PM’ye sunulan listede yer almamasına karşın Eskişehir Mihalgazi adayı olarak Bülent Durna, İstanbul Ataşehir adayı olarak Battal İlgezdi, İstanbul Beykoz adayı olarak Coşkun Tosun eklenerek PM’de kabul gördü.

13 İSİM ÇİZİLDİ

CHP’nin yedinci grup adayları MYK listesinin ilk kez ciddi anlamda PM tarafından kabul görmediği bir liste oldu. Dünkü toplantıda 8 isim listeden çıkarılırken, 5 aday yerine yeni isimler aday gösterildi. Bugüne kadar toplam 697 aday açıklanmış, yalnızca birkaç isim PM’de kabul görmemişti.

PM toplantısında İstanbul’da 29 ilçe belediye başkan adayı belirlenirken, 4 belediyede mevcut belediye başkanı ile devam kararı alındı, CHP’nin yönetiminde olduğu 5 ilçede farklı isimler aday gösterildi. CHP İstanbul’da Beyoğlu, Küçükçekmece, Maltepe, Şişli ve Silivri adaylarını açıklayacak. İzmir’de ise 24 ilçede aday açıklanırken, yalnızca 5 mevcut belediye başkanı ile yola devam kararı alındı. İzmir’de CHP’nin elindeki 17 belediyede değişikliğe gidildi. CHP İzmir’de Bayraklı, Buca ve Kemalpaşa adaylarını daha sonra açıklayacak.

PM'DE İSTİFA

PM üyesi CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç toplantıda İzmir ilçe adaylarına tepki göstererek istifa etti. PM üyesi Fatma Güner’in de Mersin ilçe adaylarına tepki göstererek istifa etmek istediği ancak bu kararından vazgeçtiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER