CHP İzmir Milletvekili Kılıç: "Uçaklara yakıt alacak paranız mı yok?"

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “uçuş yasağı nedeniyle İngiltere’de mahsur kalan, kaderlerine terk edilen Türkleri” Meclis gündemine taşıdı. CHP Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, konuyla ilgili hazırladığı üç ayrı soru önergesini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu.

CHP İzmir Milletvekili Kılıç: "Uçaklara yakıt alacak paranız mı yok?"

CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere’de mutasyonlu virüs tespit edilmesinin ardından Türkiye’ye girişler yasaklanınca yüzlerce Türk vatandaşının bu ülkede mahsur kaldığını kaydetti.

CHP Milletvekili Av. Kılıç, Kıray ailesinin de mahsur kalan Türk vatandaşlarından birisi olduğunu belirterek, emekli polis Hasan Arslan Kıray’ın, eşi Halisa Kıray ve oğlu Can Kıray ile birlikte 20 Aralık 2020 günü İzmir'den İngiltere'ye gittiğini ifade etti.

Kıray ailesinin 3 Ocak 2021 tarihli dönüş uçak biletlerinin hazır olduğunu belirten Av. Sevda Erdan Kılıç, “Tam da o günlerde mutasyonlu virüs tespit edilince, Sağlık Bakanlığı 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle İngiltere'den Türkiye'ye girişleri yasakladı; uçak seferleri durduruldu. Böylece Kıray ailesi İngiltere'de mahsur kaldı.” dedi.

CHP Milletvekili Av. Kılıç, Kıray ailesinin ülkeye dönmek için ilgili bütün bakanlıklar ve kamu kurumlarına başvurduğunu ancak bir sonuç elde edemediğini bildirdi.

“Her kurum topu birbirine atıyor, olan orada mahsur kalan vatandaşlarımıza oluyor”

Hasan Arslan Kıray’ın önce Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER'e dilekçe yazdığını, CİMER’in dilekçesini Dışişleri Bakanlığı'na sevk ettiğini, Dışişleri Bakanlığı’nın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na yönlendirdiğini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne başvurmasını istediğini ifade eden Av. Sevda Erdan Kılıç, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, ‘Bizim yapabileceğimiz bir şey yok’ diyor. CİMER konuyu Londra'daki büyükelçiliğe iletiyor. Büyükelçilik, ‘uçuşlar açılmadı’ diyor. Kıray ailesi ile aynı mağduriyeti yaşayan, İngiltere’de mahsur kalan yüzlerce vatandaşımız bulunuyor. Her kurum topu birbirine atıyor, Hükümet onlara gözünü, kulağını kapatıyor; olan orada mahsur kalan vatandaşlarımıza oluyor.” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, Kıray ailesinin İngiltere’de maddi destek ve sağlık yardımı alamadığını, sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendilerine sahip çıkmasını ve ülkeye dönüşlerini sağlamasını istediklerini kaydetti.

“Onların memleketlerine dönebilmeleri için ünlü futbolcu mu olmaları gerekiyor?”

Emekli polis Hasan Arslan Kıray’ın, “2,5 aydır buradayız, paramız bitti; emekli maaşımız, Türk Lirası'nın düşük değeri nedeni ile kısa sürede tükeniyor. Büyük sıkıntılar çekiyoruz. Yurda dönüş için burada PCR testi yaptırmamız gerekiyor. Bu test kişi başı 5 bin lira. Bunun için kredi çekeceğim. Ama test yaptırmamız da yetmiyor, çünkü uçak yok. Memleketimize nasıl döneceğiz?” dediğini aktaran Av. Sevda Erdan Kılıç, şunları kaydetti:

“İngiltere’de mutasyonlu virüs tespit edilince, Türkiye’ye girişler vatandaşlarımızı korumak amacıyla yasaklandı. Evet bu karar doğru bir karardı ancak bu karar alındığı zaman oradaki vatandaşlarımızın ne olacağı düşünülmedi. Orada mahsur kalan yüzlerce vatandaşımız aylardır işlerinden, güçlerinden oldular, zor durumdalar.

Yüzlerce vatandaşımız İngiltere’de mahsur durumda ülkeye dönemiyorlar ancak Fenerbahçe'ye transfer olan Mesut Özil, 18 Ocak’ta Türkiye'ye İngiltere'den geldi; Galatasaray'a transfer olan ve Corona testi pozitif çıkan Gedson Fernandes ise 1 Şubat'ta İngiltere'den İstanbul'a ambulans uçakla getirildi. Peki bu futbolcular İngiltere’den ülkeye giriş yapabiliyorlar da yüzlerce vatandaşımız neden gelemiyor? Onların memleketlerine dönebilmeleri için ünlü bir futbolcu mu olmaları gerekiyor?

Ülkemize Suriyeliler ve Afganlar elini kolunu sallayarak giriyor, onlara devlet imkanları seferber ediliyor ama Türkler kendi vatanına gelemiyor. Onlarınki can da Türk vatandaşlarının can değil mi? Hükümetin gözünde Türk vatandaşlarının hiç mi değeri yok? Ya da Hükümet onlara, ‘orada mutasyonlu Korona var, orada ölün’ mü demek istiyor?”

“Uçaklara yakıt alacak paranız mı yok?”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, AKP iktidarına, “Pandeminin ilk başlarında uçak ambulans ile şov peşinde koşuyordunuz, vatandaşlarımızı ülkeye getiriyordunuz, şimdi ne oldu da vatandaşlarımızı yurtdışında mahsur bırakıyorsunuz? İşin reklam kısmı mı bitti? ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek her yere para harcıyorsunuz da uçaklara yakıt alacak paranız mı yok? 8 uçakla Kıbrıs'a şov yapmaya var ama yurtdışında mahsur kalan vatandaşlarımıza mı yok?” şeklinde seslendi.

CHP Milletvekili Av. Kılıç, Alman yetkililerin basına yansıyan açıklamalarına göre, Almanya'da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, gurbetçilerimizin COVID-19'dan kaynaklı yüksek ölüm oranlarının olduğunun anlaşıldığını ifade ederek, Ulaştırma ve Altyapı, Dışişleri ile Sağlık bakanlıklarının gurbetçilerimizin yurtdışında yaşadığı bu duruma ilişkin bir çalışma yapıp yapmadığını sordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER