CHP İzmir'den Ankara çıkarması

CHP'nin 31 Mart'ta yapılacak yerel seçim için İzmir Belediye Başkanı adayı Tunç Soyer, partisinin İzmir milletvekilleri ve parti yönetimi ile Anıtkabir'i ziyaret etti.

CHP İzmir'den Ankara çıkarması

Seçim çalışmalarına ilk olarak Anıtkabir ziyaretiyle başlayan CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer, İzmir milletvekilleri ve parti yönetimiyle beraber mozoleye çelenk bırakıp, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Soyer'e 12 Eylül döneminde askeri savcı olan babası Nurettin Soyer üzerinden yapılan eleştiri ve tartışmaların hatırlatılması üzerine '' Bu, hakikaten 40 yıl öncesinde kalmış, aslında artık tarihçilerin muhasebesini yapması gereken bir konu. Bunun, bugünün Türkiye'sinde bir siyasi enstrüman olarak bugünün siyasi tartışmalarına bir malzeme olarak kullanılması kimseye yakışmıyor, diye düşünüyorum. Dahası o dönem çok karanlık bir dönem. Hiç kimsenin arkasında duramayacağı, hiç kimsenin sahip çıkamayacağı bir dönem. Çok acılar yaşandı, kardeş kanı döküldü. Bu yaraları açmanın, deşmenin kime faydası olabilir şimdi? Ülkücüler, solcular birbirini kestiler, vurdular, öldürdüler. Şimdi bunları hatırlayalım mı? Buradan tekrar 'Ülkücüler kim, solcular kim?' tartışmasını mı başlatalım? Çok yanlış buluyorum. Hiç kimseye yakıştıramıyorum. Bugün dünyanın, Türkiye'nin, kentlerimizin önünde bambaşka konular var; gelecek var. Biz artık bu faslı bir tarafa bırakıp, paçadan çekiştirmeci siyaset anlayışından vazgeçip, performans, başarı ve vizyon üzerinden siyaset yapmanın yolunu açalım." açıklamasında bulundu. 

Ziyarete,  CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir milletvekilleri Selin Sayek Böke, Kani Beko, Bedri Serter, Kamil Okyay Sındır, Ednan Arslan, Mehmet Ali Çelebi,  Narlıdere Belediye Başkanı ve Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, Karabağlar Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Muhittin Selvitopu, Güzelbahçe Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Mustafa İnce ile İzmir'in diğer ilçe belediye başkan adayları ve ilçe başkanları da eşlik etti.

Tunç Soyer ve beraberindekiler daha sonra İsmet İnönü'nün kabrini de ziyaret ederek çiçek bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.

Programın ardından İl Başkanı Yücel, CHP Genel Merkezi'ne gidecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER