banner51

CHP İzmir'de derin mücadele

Kongre sürecine giren CHP İzmir'de Karşıyaka dışında büyük bir sessizlik var. Ancak bu sessizliğin ilgisizlik ya da rekabetsizlikten değil, fırtına öncesinin yaşanmasından kaynaklanıyor

CHP İzmir'de derin mücadele

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre sürecine girilirken artık her organizasyonda, hangi ismin yanında kimin oturduğu bile kulislerde bir heyecan yaratır hale geldi.Bilinen açık bir gerçek var ki, CHP İzmir Kongresi yapılırken salona ''İzmir Aziz'dir, Aziz kalacak'' sloganları eşliğinde giren Deniz Yücel, artık bugünün daha güçlüsü olarak anılan Tuncay Özkan ile geçmişe göre çok daha yakın haraket ediyor.Bu yakınlıkla Özkan'ın İzmir'de düzenlediği iki otel toplantısının ve aday belirleme sürecinde kimi ilçelerde ortak hareket edilmesi gösterilirken denklemde eli güçlü olan tarafın da Tuncay Özkan olduğu ortada. Son olarak CHP İzmir İl Danışma Kurulu'nda ''Ben buradayım ve daha yapacak çok iş var'' diyen CHP İzmir İl Başkanı Yücel'in ise Tuncay ile birlikte hareket etmesinin yanında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de yakın temas sağlayıp,CHP Genel Merkezi'nin adayı olmak istediği kulislere yansıyan bir diğer gerçek.

SOYER NE YAPACAK? 

Bugüne kadar tüm beyanatlarıyla kongre sürecinin dışında kalacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kongre yarışında ne yapacağı en merak edilen isimlerin başında geliyor. Çünkü Soyer , her ne kadar parti içi dizayna girişmek istemese de, ekibinden bu yönde büyük bir beklenti var ve Soyer'in de kendi ekibini süreçte yalnız bırakmaması gerekiyor. Rıfat Nalbantoğlu ile Mustafa Özuslu'nun kulis çalışmaları da gösteriyor ki Soyer sürecin başında köşesinde kalsa da, belli bir aşamadan sonra sahaya çıkmak zorunda kalabilir.Seferihisar'dan Büyükşehir'e geldikten sonra metropoldeki delege yapısı ve denklemine yeni yeni hakim olan Soyer'in son dakikaya kadar eriştiği gücü teste tabi tutmak istemediği unutulmamalı.

MUHALİF GRUPLAR OLUŞUR MU?

İzmir'deki güç dengesinde bir önceki kongrede Kocaoğlu muhalifliği paydasında Tuncay Özkan ile aynı safta görünen bazı milletvekillerinin ve CHP İzmir'in tanınmış isimlerinin farklı adaylarını sahaya çıkmasına destek olabilecekleri ise kulislerdeki en çarpıcı gelişmelerden olarak gösteriliyor.

Milletvekilleri  ve kendilerine yakın belediye başkanları ile partililerin, mahalle delegesi ve ilçe seçimleri süreçlerinde kendi isimlerini çok da ortaya koymadan kulis çalışmalarıyla çeşitli adayları destekleyecekleri, adaylarının özellikle delege sayısı yüksek ilçelerde başarılı olması durumunda ise il başkanlığı için bir aday çıkarabilecekleri konuşuluyor. Vekiller içinde özellikle parti içi süreçlerde net söylemleriyle bilinen Tacettin Bayır'ın yakın zamanda da CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'i başarısız bulduğunu söylemesi ve basına yansımış olması da denklemin içinde Bayır'ın özel bir çalışma yapabileceğini gösteriyor. Başta Menderes olmak üzere kimi ilçelerde ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin içinde kritik bazı koltuklar üstünde etkisi bulunan Murat Bakan ile Bornova'da etkili olan Kamil Okyay Sındır ve Mahir Polat'ı da denklemin dışında düşünmemek gerekiyor. Özellikle Heval Savaş Kaya, Nilay Kökkılınç, Devrim Barış Çelik gibi isimler şu dönemde kulislerde en çok konuşulan isimler.

KRİTİK İLÇELER BUCA VE KARŞIYAKA 

31 Mart sürecinde görüldü ki yeni seçilen belediye başkanları ve ilçeler arasında genel olarak bir koordinasyon olacak. Özellikle bir önceki dönemde sık sık kongre sürecinde ilçe başkanlığı ve belediye arasında rekabet yaşanan Konak bunun en güzel örneği olarak duruyor. Belediye Başkanı Abdül Batur ve İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu arasında dikkat çekici bir birliktelik var. Buna karşın kentte kılıçların ilk çekildiği ilçenin Karşıyaka olmasıysa çok önemli.Çünkü Özkan'ın desteklediği İlçe Başkanı Uğur Yıldırım ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yakın bir çalışma içinde olan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın çekiştiği ilçe, İzmir'de 73 delegeyle, en çok delegeye sahip olan ilçe. Yine 56 delegeyle, İzmir'in en yüksek dördüncü delegesine sahip olan Buca'da da kongre süreci kolay olmayacak. Suat Nezir'in şaibeli bir şekilde adaylığının düşürüldüğü, ilçede her ne kadar bugün bir sessizlik hakim gibi gözüküyor olsa da sular durulmuş değil. Operasyonu yapan Tuncay Özkan ve İl başkanı Deniz Yücel'e karşı tepkinin devam ettiği Buca'da, Belediye Başkanı Erhan Kılınç, direkt Yücel ve Özkan ikisiyle bir tutulmasa da, bu isimlerle yakın olması ve ilçe Başkanı Kasım Akdağ'ın da süreçte yer alması ilçede mahalle delegeliği yarışından, ilçe başkanlığı seçimine kadar çok yoğun bir sürecin geçeceğinin habercisi.

ÖZKAN'IN İŞİ KOLAY DEĞİL

Geçmiş kongrede Hasan Karabağ'ın çalışmasıyla Kocaoğlu'nun karşısındaki blokta yer alan 41 kişilik Bayraklı delegasyonunun da bugün blok olarak oy kullanıp kullanmayacağı şaibeli. Son olarak yine 60'ar delegeye sahip olan Bornova ve Karabağlar'da da Özkan'a karşı olabilecek isimlerin seçilmesi durumunda CHP İzmir İl Kongresi'nde oy kullanacak bambaşka bir delege yapısı ortaya çıkabilir. Zira Özkan ve ekibinin ''kale'' olarak adlandırabilecek nitelikte güçlü olduğunu bilinen ilçelerin delege sayısı, il kongresi için yetersiz duruyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER