CHP İzmir'de 3 kadın aday

CHP, İzmir'de yalnızca 3 ilçede kadın aday gösterdi. Buna göre, Karaburun'da avukat İlkay Girgin Erdoğan, Selçuk'ta avukat Filiz Ceritoğlu Sengel ve Seferihisar'da Yelda Celiloğlu aday gösterildi. Sengel ve Celiloğlu aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi. 

CHP İzmir'de 3 kadın aday

İzmir'e üç kadın adayCHP Parti Meclisi (PM), İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile ilçelerin belediye başkan adaylarını dün açıkladı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. CHP'li 20 belediyede ise mevcut başkanların çoğu değişti. İzmir'de yalnızca Balçova, Güzelbahçe ve Karabağlar'da başkanlar koltuğunu koruyabildi. Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ise Konak'tan aday gösterildi. Buca ve Bayraklı da ise ismi gündeme gelen adaylara Parti Meclisi'nden (PM) onay çıkmadı. Bu iki ilçenin adayları daha sonra açıklanacak. CHP İzmir'de üç ilçede kadın aday gösterdi. CHP PM, 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir'den belediye başkan adayı göstereceği isimleri netleştirdi. Buna göre Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir'den aday gösterildi. 

3 KADIN ADAY

CHP, İzmir'de yalnızca 3 ilçede kadın aday gösterdi. Buna göre, Karaburun'da avukat İlkay Girgin Erdoğan, Selçuk'ta avukat Filiz Ceritoğlu Sengel ve Seferihisar'da Yelda Celiloğlu aday gösterildi. Sengel ve Celiloğlu aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi. 

Başkan adayları ilk açıklamalarını yaptı.

ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSU YAPMADI

Belediye başkanlığı için aday adaylığı başvurusu bulunmayan; ancak Seferihisar'dan aday gösterilen, 2 çocuk annesi Yelda Celiloğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi. Celiloğlu, "Benim aday adaylığı için başvurum olmadı. Genel merkez, benim aday gösterilmem konusunda bir irade gösterdi. Kadın başkan adayı görmek istedikleri için sanırım beni aday gösterdiler. Bu da kadınlara verdikleri değeri gösteriyor. Beni de bu göreve layık gördüler. Çok memnumum" dedi.

Ev kadını olduğunu; ancak sürekli siyasetin içinde yer aldığını kaydeden Yelda Celiloğlu, "Bu süreç benim için zor olamayacak. Başkan vekilliği görevlerinde bulundum, encümen üyeliği yaptım. Partim ve belediye için hiç durmadan çalıştım. Siyasetin içindeyim" diye konuştu.

'BU TARİH, KARABURUN İÇİN MİLAT OLACAK'

Karaburun Belediye Başkanı adayı İlkay Girgin Erdoğan ise "Bu önemli ve değerli göreve beni layık gören Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, Türk kadınının siyasette yer alması gerekliliğini savunan ve beni destekleyen CHP teşkilatına, Parti Meclis üyelerimize, siyasete girmeme vesile olan Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır'a, desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen, görüşlerini, önerilerini ve isteklerini benimle paylaşan ve her zaman yanımda olduklarını hissettiren çok değerli Karaburun ve Mordoğan halkına, siyasi hayatımda beni her zaman destekleyen aileme sonsuz minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tarih Karaburun için milat olacak. Karaburun'a kadın eli değecek, Ege'nin keşfedilmemiş cenneti bizimle gelişecek, üretecek ve kazanacak" dedi.

'MARTIN SONUNDA BAHARI GETİRECEĞİZ'

Selçuk'tan Belediye Başkanı adayı gösterilen avukat Filiz Ceritoğlu Sengel (38) de İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi. Aday gösterildikten sonra kendisine destek verenlere teşekkür eden Sengel, "Bugüne kadar desteğini esirgemeyen ve deneyimlerini paylaşan tüm parti büyüklerime, CHP kadrolarına, örgütüme ve gönüldaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Şimdi bizlere düşen, hem yerelde hem de genelde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin politikalarına karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele etmek ve CHP'yi Selçuk'ta iktidara taşımaktır. Hiç şüphem yok ki biz kentimize martın sonunda baharı getireceğiz" diye konuştu. 

ÇİZİK YEDİLER

CHP, İzmir'de 2014 yerel seçimlerinde aday gösterilen birçok isme, listede bu kez yer vermedi. Yalnızca bir dönem belediye başkanlığı görevini üstlenen Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, çizik yedi.  

3 BAŞKAN KOLTUĞU KORUDU, BATUR'UN İLÇESİ DEĞİŞTİ

İzmir'de yalnızca Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, yeniden aday gösterildi. Narlıdere'de 20 yıl (4 dönem) belediye başkanlığı yapan, bu dönem ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Abdül Batur ise Konak'tan aday gösterildi. 

ALİ ENGİN DE ADAY GÖSTERİLDİ

CHP İzmir İl eski Başkanı Ali Engin de önce, Çiğli'den aday gösterildi. PM’de Engin’in Narlıdere’den aday gösterilmesine karar verildi. Narlıdere’den aday gösterilen Çiğli eski ilçe Başkanı Utku Gümrükçü’nün ise PM’de Çiğli’den aday gösterilmesi kararlaştırıld

ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARI YENİDEN ADAY

Karşıyaka eski Belediye Başkanı Cevat Durak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olarak müracaatta bulunmuştu. Durak, Büyükşehir'den değil Bayraklı'dan aday gösterildi. Ancak PM’de reddedildi. Bayraklı için CHP eski İzmir eski milletvekili ve PM üyesi Erdal Aksünger’in, öneri niteliğinde sunulduğu ancak net kararın verilmediği  öğrenildi. Torbalı'dan aday gösterilen İsmail Uygur da, ilçede belediye başkanlığı yapmıştı. Uygur, aynı ilçeden bir kez daha aday gösterildi. 

ÖDEMİŞ ADAYI DEĞİŞTİ

CHP PM'den önceki hafta adı Ödemiş Belediye Başkan adayı olarak kesinleşen Muhittin Cumhur Şener'in adaylığı geri çekildi. Şener'in yerine Ödemiş'in eski belediye başkanı Mehmet Eriş, aday gösterildi. İYİ Parti ile yapılan işbirliğinin ardından, CHP Tire ve Kiraz'da aday çıkarmadı. Parti iki ilçede İYİ Parti'nin adaylarını destekleme kararı aldı.  

BUCA ADAYINA PM’DEN ONAY ÇIKMADI

Buca’dan belediye başkan adayı olarak gösterilen Aydoğan Hepdemirgil, PM’de yapılan oylama sonucu reddedildi.  Hepdemirli’nin yerine herhangi bir isim önerilmedi.

CHP'nin İzmir adayları şu şekilde: 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı: Tunç Soyer

Aliağa: Özcan Durmaz

Balçova: Mehmet Ali Çalkaya

Bayındır: Ufuk Sesli

Bergama: İdris Yavuz Yılmaz

Beydağ: Feridun Yılmazlar

Bornova: Mustafa İduğ

Çeşme: Ekrem Oran

Çiğli: Utku Gümrükçü

Dikili: Adil Kırgöz

Foça: Fatih Gürbüz

Gaziemir: Halil Arda

Güzelbahçe: Mustafa İnce

Karabağlar: Muhittin Selvitopu

Karaburun: İlkay Girgin Erdoğan

Karşıyaka: Cemil Tugay

Kemalpaşa: Rıdvan Karakayalı

Kınık: Ahmet Özkan

Kiraz: Mehmet Emin Avşar (İYİ Parti )

Konak: Abdül Batur

Menderes: Mustafa Kayalar

Menemen: Serdar Aksoy

Narlıdere: Ali Engin

Ödemiş: Mehmet Eriş

Selçuk: Filiz Ceritoğlu Sengel

Seferihisar: Yelda Celiloğlu

Tire : Salih Atakan Duran (İYİ Parti)

Torbalı: İsmail Uygur

Urla: Burak Oğuz

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER