CHP'de kritik PM: 23 ilçede fotoğraf netleşti

Cumhuriyet Halk Partisi'nde yeni belediye başkan adaylarının belirlenmesi için yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısı sona erdi. CHP'nin gerçekleştirdiği PM toplantısının ardından 31 Mart yerel seçimlerinde yarışacak 145 yeni belediye başkan adayı belli oldu. Edinilen bilgiye göre, özellikle İzmir ve İstanbul ilçe adaylarının oylanmasında yaşanan tartışmalar nedeniyle Kılıçdaroğlu toplantıya üç kez ara verdi

CHP'de kritik PM: 23 ilçede fotoğraf netleşti

Cumhuriyet Halk Partisi’nde kritik hafta sonu mesaisi sonunda 31 Mart’taki yerel seçimlerde yarışacak 145 yeni belediye başkanı belli oldu.

İZMİR’DE 23 İLÇEDE FOTOĞRAF NETLEŞTİ

Partinin Kalesi olarak nitelendirilen İzmir’de sürecin en başından beri merak edilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve İzmir İlçe Belediye Başkan Adayları da belli oldu.

Büyükşehir için Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ismi kesinleşirken, 23 ilçede de fotoğraf netlik kazandı.

ADAY DEĞİŞİKLİĞİ

MYK toplatınsından Buca Adayı olarak çıkan Aydoğan Hepdemirgil ile Bayraklı Adayı olarak çıkan Cevat Durak oylamadan vize alamadı. Bu iki ilçe için karar bir sonraki PM toplantısına kaldı. Ayrıca PM'de Narlıdere-Çiğli arası aday değişikliğine gidildi.

PM’nin Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un adaylığına da onay vermediği ifade edildi.

PM’nin onayından geçemeyen yerler, yeni yerlerle beraber gelecek Parti Meclisi toplantısında tekrar değerlendirilecek.

GÜMRÜKÇÜ ÇİĞLİ'YE, ENGİN NARLIDERE'YE ADAY

PM toplantısında flaş bir değişiklik yaşandı. MYK'dan Narlıdere Belediye Başkan Adayı olarak çıkan Utku Gümrükçü aday adayı olduğu Çiğli'ye kaydırılırken; MYK'dan Çiğli Adayı olarak çıkan Ali Engin'in de Narlıdere Adaylığına kaydırıldı ve toplantıda ismi onaylandı.

ÖDEMİŞ'TE DE ADAY DEĞİŞTİ

Geçen PM’de netleşen Ödemiş Belediye Başkan Adaylığı için de değişikliğe gidildi. Adaylığı açıklanan Cumhur Şener'in yerine PM'den onay olan Mehmet Eriş CHP'nin Ödemiş Belediye Başkan Adayı oldu.

İZMİRLİ VEKİLDEN İSTİFA

CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ın, bazı adaylarla ilgili yeniden değerlendirme talebinde bulunduğu, olumlu yanıt alamayınca toplantıyı terk ettiği öğrenildi.

PM’de bazı ilçe belediye başkan adayları çok az farkla kabul edilirken, oylamada, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın yeniden adaylık için gerekli oyu alamadığı ifade edildi.

ADAYLIKLARI KESİNLEŞEN 23 İSİM
Balçova Mehmet Ali Çalkaya (mevcut başkan)
Bayındır Ufuk Sesli (mevcut başkan)
Bergama İdris Yavuz Yılmaz (Eski ilçe başkanı)
Beydağ Feridun Yılmazlar (Eski ilçe başkanı)
Bornova Mustafa İduğ (işadamı)
Çeşme Ekrem Oran (eski ilçe başkanı)
Çiğli: Utku Gümrükçü (Eski ilçe başkanı)
Dikili: Adil Kırgöz (meclis üyesi)
Foça: Fatih Gürbüz
Gaziemir: Halil Arda
Güzelbahçe: Mustafa İnce (mevcut belediye başkanı)
Karabağlar Muhittin Selvitopu (mevcut belediye başkanı)
Karaburun: İlkay Girgin Erdoğan
Karşıyaka: Cemil Tugay (eski ilçe yöneticisi)
Konak: Abdül Batur (Narlıdere Belediye Başkanı)
Menderes: Mustafa Kayalar(meclis üyesi)
Menemen: Serdar Aksoy
Narlıdere: Ali Engin (eski il başkanı)
Ödemiş: Mehmet Eriş (eski belediye başkanı)
Selçuk: Filiz Ceritoğlu Sengel (meclis üyesi)
Seferihisar: Yelda Celiloğlu (meclis üyesi)
Torbalı: İsmail Uygur (eski belediye başkanı)
Urla: Burak Oğuz (mali müşavir)

“TOPLAM 842 ADAYI AÇIKLADIK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, PM toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İstanbul’da bugün 29 ilçeyi açıkladıklarını, bu ilde açıkladıkları ilçe sayısının 30’u bulduğunu söyledi.

Bugünkülerle Türkiye genelinde toplam 842 belediye başkan adayını açıkladıklarını belirten Torun, özverili çalışmalarından dolayı bütün PM üyelerine teşekkürlerini sundu. Torun, “Yaklaşık 100 belediyemiz kaldı, bunları da önümüzdeki hafta açıklamış olacağız. Ve tüm belediye başkan adaylarımızı açıklayarak yolumuza devam edeceğiz.” diye konuştu. Torun, her şeyin planladıkları gibi devam ettiğini, birçok belde, ilçe, il ve büyükşehirde CHP’li belediyelerin görüleceğini kaydetti.

“BAŞARILI ÇALIŞMALAR YAPACAKTIR”

Açıkladıkları adaylara güvendiklerini vurgulayan Torun, “İnşallah 31 Mart akşamı birçok belediyemizi kazanmış olacak ülkemize ve milletimize hizmet etmenin onurunu yaşayacağız.” dedi.

Açıklamasının ardından Torun, basın mensuplarının sorusunu yanıtladı. “İstanbul’da 29 ilçe açıklandı. Şişli ve Kadıköy adaylarında bir değişiklik mi var?” sorusuna Torun, “Arkadaşlarımız PM’de yeniden değerlendirilmek üzere MYK’mıza gönderdi. Yeniden değerlendireceğiz.” yanıtını verdi.

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun istifasından vazgeçmesiyle ilgili soruya Torun, “Bize ulaşmış bir istifa dilekçesi yok. Bu süreçte kendi kararıdır ama İstanbul İl Başkanımız sorumluluğunu bilen ve inanıyorum ki bu süreçte İstanbul’a çok değer katacak ve inşallah büyükşehir başta olmak üzere birçok ilçemizde başarılı çalışmalar yapacaktır.” yanıtını verdi.

İŞTE TAM LİSTE:

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER