CHP 145 aday daha açıkladı

CHP'nin 145 adayının yer aldığı listenin detayları belli olmaya başladı

CHP 145 aday daha açıkladı

 Listede bir AK Parti'li bir Saadet Parti'li Belediye Başkanı yer alırken, MYK'da kabul edilen pek çok isim de parti meclisi'nde çizik yedi. İstanbul'un ilçelerinde ise sadece bir kadın aday gösterilmesi dikkati çekerken listenin kabul edilmesinin ardından hem PM'de hem de parti örgütünde istifalar yaşandı.

Muharrem İnce'nin dünürü olan İstanbul Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon MYK'da kabul edilmesine rağmen PM'de reddedildi. Ancak Kocadon'un bir sonraki Parti Meclisi'ne yeniden sunulabileceği öğrenildi.

Ayrıca, İstanbul Şişli, İzmir Bayraklı, Buca, Kemalpaşa ile Antalya Akseki adayları da PM'den onay almadı.

Şanlıurfa Siverek'te daha önceden MHP'den adaylığı gündeme gelen Mehmet Fatih Bucak ismine de parti meclisi hayır dedi.
Edinilen bilgilere göre İstanbul Şişli'de yeniden anket çalışması yapılacak. Fidan Aslan Eroğlu ve Muammer Keskin ile Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç üzerinden nabız Tutulacak. Mustafa Sarıgül'ün karşısına güçlü bir adayla çıkmanın hedeflendiğini belirten parti kaynakları bir başka sürpriz ismin de gündeme gelebileceğine işaret etti.

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun önce istifa edip sonra kararını geri çekmesi de tartışma konusu oldu. Kaftancıoğlu’nun Ataşehir’de Battal İlgezdi'nin aday gösterilmesine tepki gösterdiği ancak istifa kararında daha çok kadın adaylara yer verilmemesinin etkili olduğu belirtiliyor. Bu nedenle henüz açıklanmayan ilçelerde bazı kadın adaylara öncelik verilmesi gündemde. O noktada Maltepe'den bir kadın adayın gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Parti Meclisi toplantısında MYK listesindeki 5 aday yerine başka isimler gösterildi. Avcılar'da Türkiye Sakatlar Derneği'nde yönetici olan Turan Hançerli, İzmir Çiğli'de Selin Utku Gümrükçü, Narlıdere'de Ali Engin, Zonguldak'ta mevcut belediye başkanı Muharrem Akdemir yerine Şenol Sanal, Muğla Marmaris'te ise Mehmet Oktay aday gösterildi.

Tunç Soyer'in Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlendiği İzmir listesi de istifa getirdi. İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç Parti Meclisi üyeliğinden istifa etti.
Bir haber kanalına konuşan Kılıç, "MYK üyelerinin İzmir'e bakış açısına bir tepki olarak istifa ettim." dedi.

Mersin'in ilçeleri de parti örgütünde ciddi rahatsızlık yaratırken, Mersin'li PMüyesi Fatma Güner'in de istifa ettiği sonrasında istifasını geri çektiği öğrenildi.

145 kişilik listede CHP yönetimi Şırnak Şenoba'da AK Partili, Batman Sason'da ise Saadet Partili mevcut belediye başkanını aday gösterdi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER