Başkan Soyer'de 'Sayın' anonsu yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı Bayraklı'da Deprem Konutları Temel Atma Töreni'nin anonsu sırasında katılımcıların hepsi 'sayın' diye çağrılırken, Tunç Soyer 'İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı' olarak anons edilmesine yönelik Başkan Soyer'den açıklama geldi.

Başkan Soyer'de 'Sayın' anonsu yanıtı

BEN HABER - 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılım sağladığı; Bayraklı'da Deprem Konutları Temel Atma Töreni'nde katılımcılara yönelik hitap biçimi oldukça tartışılmıştı. Törene katılan herkes 'sayın' anonsu ile sahneye davet edilirken,  Tunç Soyer'in sadece 'İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı' olarak anons edilmesi tepki çekmişti.

Soyer, konuyla ilgili olarak, bugün katıldığı programda bu sorunun sorulması üzerine; “Siyaset çok sığlaştı, klişelere sıkıştı. Bunun üzerinden bir şey yapmamız mümkün değil. Klişe siyasetten vazgeçmeliyiz. Oysa siyaset hayatı değiştirme sanatıysa ben aslında siyasetin alasını yapıyorum" ifadelerini kullandı.

İşte o açıklama:

Bunların zerre kadar kıymeti yok benim için. Birlikte iş yapma ihtiyacını ve gücünü afetler gösterdi. Ne zaman o zaman omuz omuza veriyoruz, o zaman felaketin bıraktığı tahribat azalıyor. Bir Kira Bir Yuva kampanyasında 42 milyon TL para topladık. Belediyenin elindeki konut imkanlarını depremzedelere açtık. Ve vatandaşların çadırlardan çıkmasını 30 günde büyük oranda biz sağladık. Bütün bunlar bizim bir araya geldiğimizde ne kadar güçlü olduğumuzu, bu afetlerin sonuçlarını birlikte nasıl hafifletebildiğimizi gösterdi. Siyaset bu sığlıkta ‘sana sayın dedi, demedi’, bu klişelerle yürütüldüğü müddetçe sonuç alamayız. Siyaset çok sığlaştı, klişelere sıkıştı. Bunun üzerinden bir şey yapmamız mümkün değil. Klişe siyasetten vazgeçmeliyiz. Oysa siyaset hayatı değiştirme sanatıysa ben aslında siyasetin alasını yapıyorum. Siyaset aslında budur. Yerelde akar hayat ve sizin yerelde ürettiğiniz hizmetin üzerinden yapacağınız siyaset kalıcıdır. O etki eder, değiştirir, dönüştürür. Ve bu memleketi de aydınlık bir geleceğe taşıyacak olan şey yereldeki hizmet üzerine, performans üzerine yapılan rekabettir. Yoksa horoz dövüşü gibi birbirine laf çakarak, “sayın” demeyerek ya da başka bir şey… Orada gidecek bir yer yok. Orada deniz bitti ve tıkandı. Türkiye tıkandı. Bunun için yerelden hizmet üretmenin çok daha iyisini başarmalıyız. Biz bunları yaptıkça vatandaşın bu memlekete dair umudu büyüyecektir. Ve çok daha güzel bir memlekette yaşamaya başlayacağız. Bu memleketin insanları çok daha iyisine layık… Sahip olduğumuz potansiyelle, kadim kültürümüzle olağanüstü iklim ve toprakla biz bu yaşam seviyesini hak etmiyoruz. Bu bir kader değil. Bunu değiştirmenin yolu yerelde ürettiğimiz hikayeden geçecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER