Balcı'dan 'kadın aday' tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi'nde PM'nin ardından İzmir ilçe adayları da belli oldu. Açıklanan listede, 3 kadın adayın olmasına dikkat çeken CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Balcı, kadın aday sayısı ile ilgili; “İçimi acıtıyor” yorumunda bulundu

Balcı'dan 'kadın aday' tepkisi

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Cumhuriyet Halk Partisi’nde, yoğun geçen hafta sonu mesaisinin ardından İzmir’de Buca ve Bayraklı dışında tüm ilçelerde belediye başkan adayları belli oldu. Açıklanan ilçelerden sadece 4'ünde mevcut başkanlar yeniden aday gösterilirken, diğer ilçelerde ise ciddi değişim yaşandı.

3 KADIN ADAY

Öte yandan listede kadın aday sayısının azlığı da dikkat çekti. Karaburun'da avukat İlkay Girgin Erdoğan, Selçuk'ta avukat Filiz Ceritoğlu Sengel ve Seferihisar'da Yelda Celiloğlu aday gösterilirken, CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı'dan da tepki geldi.

"KADIN ADAY SAYISININ AZLIĞI İÇİMİ ACITIYOR"

Kadın aday sayısındaki azlığa dikkat çeken Balcı; “Kadın adaylarımızın azlığı içimi acıtıyor. Çünkü kadınlarımız bu partimizin öz gücü.” ifadelerini kullandı.

Açıklanan ilçe adayları ile 30'da 30 bir başarı elde edeceklerine inandığını vurgulayan Balcı; “Tüm adaylarımız birbirinden değerli. Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday olmak zaten bir ayrıcalık ve ben en iyi sonucu alacağımıza inanıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi 30 ilçenin 30'unda bu başarıyı gösterecektir.” dedi.

"DETAYLI BİR ÇALIŞMA YAPILMASI GEREKİYOR"

“Ama kadın aday sayımıza gelince; herkes gibi ben de aynı şeyleri düşünüyorum.” diyen Balcı; “Kadın aday sayımız çok az. Gönül isterdi ki daha fazla sayıda kadın adayımız olsun. Bu hepimizin dileğiydi, temennisiydi. Ama bu atamalar Genel Merkez atamaları şeklinde gerçekleştiği için, Genle Merkezimiz kriterleri önüne koyarak sanıyorum böyle bir atama yaptı. Kadınlarımızın içinde bu kriterlere uyan adaylarımızın da olduğunu biliyoruz ama Genel Merkezimizin takdiri. Kadın adaylarımızın azlığı içim acıtıyor. Çünkü kadınlarımız bu partimizin öz gücü. Bu konuyla ilgili daha detaylı bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Kadın Kolları Genel Başkanımız Fatma Başkan'da bu konudan oldukça rahatsız. Bu konuda da, daha detaylı bir çalışma yapılması gerekiyor. Kadınlarımızın en azından cinsiyet kotası kadar değerlendirilmesi şeklinde bir çalışma yapılması gerekir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER